Zvládnutí trémy je podmínkou k úspěšnému projevu

17.10.2012 09:00

(Z. Tomaidesová, Edux.cz)

Promluvit na veřejnosti, oslovit dav, přednést projev, prezentovat výsledky před kolegy nebo nabídku před potenciálními zákazníky – to vše jsou situace, ve kterých se většina lidí cítí nejistá a nervózní.

Průměrný člověk před takovým výkonem prožívá trému, potí se mu ruce, zrychluje dech, klepe hlas a někteří se můžou dokonce i psychicky sesypat. Všechny tyto projevy strachu a nervozity pak zákonitě zhoršují samotný přednes, což nebohého řečníka ještě více znervózní a tak jeho vystoupení může skončit katastrofálně. Důvodem těchto nepříjemných emocí je fakt, že si každý člověk ve skrytu duše přeje, aby o něm ostatní lidé smýšleli dobře, měli ho rádi a respektovali ho.

Co si pak všichni ti posluchači pomyslí o jakémsi chlapíkovi, který jim rozklepaným hlasem něco vyprávěl, hrozně se u toho potil a zadrhával se mu hlas? Budou si pamatovat obsah jeho sdělení, nebo spíše to, jak u toho vypadal?  

Jen málokterý člověk se vyžívá ve vystoupeních na veřejnosti a netrpí přitom trémou. Ti ostatní budou vždy bojovat s větším či menším strachem a s obavou, jak jejich vystoupení dopadne. A jedinou šancí, jak tento boj vyhrát, je naučit se zvládat trému pomocí tréninku a technik, které pomáhají strach zmírnit a ovládnout.

Mluvený projev a rétorika

Vzdělávací společnost EDUX proto pořádá pro všechny, kdo mají zájem zlepšit svůj projev (např. začínající právníci, marketingoví pracovníci, studenti, obchodníci, konzultanti, obchodní zástupci, aj.) kurz na téma Mluvený projev a rétorika“, v Praze.

 

Co Vám kurz přinese?

Naučíte pracovat s hlasem, překonávat trému a zlepšit svůj hlasový projev a dostanete „návod“, jak dál na sobě pracovat. To vše za využití videotréninkových metod a praktického nácviku, které vám umožní si nové poznatky vyzkoušet a natrénovat. Máte zájem na sobě pracovat? Přihlásit se na letní termín je možné nejpozději do 17.8.2012. Lze si domluvit i individuální výuku.