Žena na křídle dvouplošníku

20.05.2015 09:24

Na letošní Aviatické pouti, která se uskuteční na pardubickém letišti ve dnech 6. a 7. června, bude mít pardubickou premiéru vystoupení letecké kaskadérky Peggy Walentin. 

 

V průběhu jedinečného letového vystoupení se předvede jak na horním křídle dvouplošníku, tak i mezi vzpěrami jeho křídel. Obdobné vystoupení se za celou dobu konání Aviatických poutí na pardubickém nebi nepředstavilo.

 

„Sympatická Peggy Walentin tuto ukázku předvádí již sedmnáct let a za tu dobu má na svém kontě na osm set vystoupení. Je také zajímavé, že pilotem dvouplošníku Boeing Stearman PT-17, na kterém Peggy předvádí své kousky, je její manžel Friedrich Walentin. Ten létá již od svých třinácti let, kdy začal s výcvikem na větroních a v průběhu čtyř desítek let pilotní praxe působil rovněž jako zkušební pilot. Jejich dvouplošník Boeing Stearman PT-17 byl vyroben v roce 1943 pro potřeby výcviku amerických vojenských pilotů a v současnosti má zabudován výkonnější devítiválcový motor a proti původnímu provedení i několik aerodynamických úprav. Pro show létání je navíc vybaven úchytnou hrazdou na horním křídle a také vyvíječem kouře pro zvýšení efektu akrobatických obratů. O tom, že se nejedná o nějaký pomalý dvouplošník, svědčí i to, že celá ukázka, kdy je Peggy mimo pilotní kokpit, probíhá při rychlostech 140 až 240 km/h,“ přibližuje podrobnosti o jedinečném vystoupení Jan Rudzinskyj z organizačního štábu Aviatické pouti.


 

 

 

Více informací o aktualitách z připravovaného programu lze získat na stránkách www.aviatickapout.cz