Zaklínadla moderní doby: Networking

08.07.2012 21:12

(KHAV) Networking aneb Sezame otevři se... Moderní abraka dabra, znáte je. Jak si už i skupina Chinaski před pár lety všimla: "meeting, briefing, brainstorming". Ještě bych přidala "teambuilding" a "networking". Zatímco ale ty první čtyři jsou podle mě zaklínadla typu "čáry máry", poslední zmíněný - networking - znamená spíš  "Sezame otevři se". Proč? Protože docela určitě dveře otevírá.

 

Co je networking a komu a jak otevírá dveře...

Tady budu trošku vysvětlovat pojmy, tak pokud umíte anglicky nebo prostě víte, co je networking, přeskočte odstavec, ať Vás nenudím.
Net je anglicky síť, to je slovo, které známe a používáme jako obdobu pro "internet". Network je už taková řekněme složitější síť, "work" znamená práce, tak je to asi nějaká vypracovaná síť :-) Použila jsem smajlík, ale v podstatě to tak je. Je to určité společenství lidí, našich blízkých, známých, jejich blízkých a známých a tak dál. V takové síti zalovíme vždy, když potřebujeme něco neobvyklého, s čím jsme se dosud nesetkali, něco, s co běžně neřešíme každý den. Právníka v rodině nemáme - ale co když někdo ze známých? Teď si vzpomínám, že bratr té ochotné paní  na úřadě.... Nebo truhláře. Osobně neznám. Ale vím, že sousedka si nechala dělat kuchyň na zakázku od někoho, s kým byla spokojená.

 

Kdo mi koho může doporučit? Kdo koho zná a řekne mu, že zná mě a že já něco potřebuju? To je network. A to, jak se v  něm pohybujeme, jak jej využíváme, to je networking.


Není to samozřejmě jen o "brát", je to i o "dávat". Také nejspíš umíme nebo můžeme poskytnout něco, co zase budou potřebovat známí našich známých. Můžeme jim třeba naoplátku pohlídat děti... Vše, co má pro druhého hodnotu, je dobrá obchodní komodita v rámci networku, sítě.

 

Networking pro "dočasně nepracující" pracující mámu

Ještě můžeme rozdělit networking na pracovní a soukromý. Takže:

  • "business network" - síť obchodních partnerů, byť poteniconálních,
  • "social netwrok" - společenská síť, naše osobní kontakty.

 

Často se tyto sítě prolínají a nás teď zajímá průnik těch dvou množin, ve kterém se ocitnou ty osoby, které mi mohou pomoci po pracovní stránce vyřešit mou osobní, soukromou situaci. O čem mluvím? Jsem pracujicí máma. Tedy nejdřív jsem pracující žena. Stanu se matkou, většinou dočasně "nepracující". A v tu chvíli hledám. Hledám práci na doma, která mi pomůže se udržet intelektuálně na výši, která mi dovolí si něco přivydělat, která mi umožní kontakt s lidmi, cokoli, co chci. Co udělám? Rozhodím sítě a zkusím, co v nich uvízne. Možná to bude zajímavá pracovní nabídka, třeba možnost seberealizace, třeba inspirace vrhnout se na úplně nový obor. Když to chci, je to fajn a je to skvělý úlovek!

Když jsem pracující žena, většinou neuvažuju o tom, jaké lidi "budu potřebovat", až budu dočasně nepracující matkou doma s dítětem. Četla jsem knížku "Budeme mít děťátko" a věděla o miminech vše, co se dalo načíst... Na to jsem byla teoreticky připravená dobře. Na to, co bude se mnou, jsem připravená nebyla vůbec. Naštěstí ale - měla jsem svou síť. Docela hezky vypracovanou, takže když jsem přestala propadat zoufalství, napadlo mě ji "rozhodit". Do tří měsíců se v ní uchytil super úlovek. A po celou dobu rodičovské jsem pracovala. No nic, chtěla jsem jen ukázat, jak je network užitečný.

  • Aby byl Váš network, Vaše síť, kvalitní, musí být aktivní.
  • Aktivní ji udržíte provozováním "networkingu" neboli podle mého laického chápáni:  udržováním kontaktu s nejrůznějšími lidmi.

 

Koho tedy potřebuju? Krásné na tom je, že to se nikdy neví. Jenže komu by se chtělo se přetvařovat, být milý "pro jistotu" před každým? Někdo namítne - takt a diplomacie. Ale to pro mě osobně není. Zakládám si hlavně na tom, aby moje síť byla "upřímná". Tedy nemám v ní lidi (a když třeba mám shodou náhod, pak se na ně neobracím) prostě lidi, které nemám ráda. Kteří by mi i mohli být užiteční, ale já o to nestojím, protože vím, že jejich cena je příliš vysoká - tedy cena toho, co budou chtít za to.

Aktivní udržuji tedy jen svou "upřímnou síť". Je to naprosto přirozené a nemám pocit, že se do něčeho nutím, že se musím překonávat. Jen se svou děravou pamětí mi k tomu pomáhá důkladný připomínkový systém. Připomíná mi, že včera mělo druhé narozeniny třetí dítě mé bývalé kolegyně. Hned jí píšu aspoň smsku, protože od jejího nástupu na první mateřskou jsme se neviděly - ale víte co? Letos dělala mému bratranci daňové přiznání, protože to nějak nestíhal. Za ochotu, že se ho na poslední chvíli ujala, jí dal ze svého obchodu za hodně výhodnou cenu jízdní kolo pro její nejstarší ratolest. Tady network zafungoval báječně. Výhodnou cenu dostanu na nejbližší nákup i já, za zprostředkování. A protože paní účetní si nečekaně přivydělala a ještě dostala to zvýhodněné kolo, poslala mi  pro mého syna krabici oblečení, které její starší děti moc neunosily. Tomu tedy říkám dokonalý networking. Se všemi výhodami, které má mít!

 

Networking - upřímnost nebo pokrytectví?

Abych zmínila všechny stránky netowrkingu, nejen ty supervýhodné, musím se přiznat, že někdy si připadám jako pokrytec. Navzdory tomu, že svou síť chci mít upřímnou, pracovně musím uplatňovat trochu té diplomacie, i když jí moc neholduji.
Víte, když stojím na přechodu a  čekám, až někdo laskavě z té dlouhé kolony ochotně zastaví, v duchu láteřím "jen si jeď, musíš asi moc spěchat v tom zeleném mercedesu..." ale navenek nedávám žádnou nespokojenost najevo. Nemračím se na kolemjedoucí a nenadávám nahlas. Mají taky své starosti a co kdyby to byl někdo, komu bych mnohem raději řekla "bylo by ohleduplné dát na přechodu přednost matce s dítětem" místo "aby ti něco neuteklo ty nádhero"? Prostě je to taky umění vycházet s lidmi. Ano, nedal/a mi sice přednost na přechodu, ale co je to ve srovnání s tím, že bude říkat, že tahle "Pracující máma" je protivná a sprostá hulvátka? Ne, nestojí to za to. Někdy prostě musím být pokrytec. Totiž DIPLOMAT. Skvělý úlovek v něčí síti.

 

Network marketing

Networking se posunul ještě kousek dál a dnes potkáte docela dost lidí, kteří se zabývají tak zvaným "network marketingem" - síťovým marketingem (vysvětlovat pojem marketing už by dnes asi bylo trapné, tak Vás toho ušetřím). Většinou jsou součástí nějaké velké organizace, která pomáhá účastníkům této sítě postavit svůj byznys, svoje výdělky právě na základě rozšiřování této sítě. Abych to zbytečně nekomplikovala: mám na mysli například Amway. A nebo známější a méně tajemný Avon.

 

Síť kontaktů v klubu Česká pracující máma

V našem klubu je nyní téměř šest set žen, které něco zajímavého a užitečného umí, mají rozmanité profese, které Vás mohou inspirovat, mít pro Vás práci... Zkuste je "upřímně využít" k tomu, co potřebujete. A naopak - nechte se také "upřímně využít". O některých našich členkách, kterou jsou na networking připravené, máte možnost se něco dozvědět v jejich portrétech (sekce "české pracující mámy"). Vybudujte si svůj network, není kam spěchat, hezky postupně, pomalu, ale jistě.

Klub Česká pracující máma je virtuální a nechce těmito "virtuálními přátelstvími" nijak nahrazovat osobní kontakty, ale naopak být zprostředkovatelem seznámení. A v dalším osobním styku - co Vám dámy brání?

Pěkný den všem a networkingu zdar! Katka Hav.