Vyrobte si doma snadno vánočního skřítka

08.12.2019 17:40

Máme za sebou druhou adventní neděli a nejedna domácnost již plánuje letošní vánoční výzdobu. Letošním hitem jsou roztomilí skřítci s bambulovým nosem, hustým bílým plnovousem a červenou čepicí naraženou až k nosu. Vypadají tak roztomile, že jim podlehnou nejen děti, ale i dospělí. Vyrobte si toho svého doma a za minimální náklady!

 

Typickou vánoční dekorací je adventní věnec s čtyřmi svíčkami symbolizujícími čtyři týdny do Vánoc. Kromě něj se v domácnostech začíná pomalu objevovat i další sváteční výzdoba, a tak byste ani vy neměli zůstat pozadu. Nikdo neříká, že musíte pořádat útoky na obchodní centra a utrácet majlant za kýčovité ozdoby. Nenechte se zlákat americkými filmy a zapomeňte letos na Santu Clause, svítící soby a dlouhé metry blikajících řetězů. Letošní trendy jsou ve znamení severských pidimužíků v decentním a vkusném provedení. I drobné dekorace mohou být hezké a efektní. A pokud do sezónní výzdoby nechcete investovat žádné peníze, můžete si takového vánočního skřítka vyrobit snadno i doma!

 

Kde se vzal vánoční skřítek?

Pidimužík s červenou čepicí a dlouhým bílým plnovousem má původ v severských zemích. Právě dětem na severu nosí vánoční dárky skřítek s dlouhými bílými vousy, oděný do červených šatů a čepice. Nazývá se švédsky Jultom nebo Jultombe. Tradiční švédští skřítkové se stali inspirací pro sváteční dekorace, které jsou dnes populární po celém světě, nejen na severu. Kdo alespoň jednoho nebude mít letos doma, jako by snad ani nebyl. Typickými barvami pro severské vánoční skřítky jsou červená, bílá a šedá. V obchodech můžete dokonce narazit i na ženský protějšek, paní skřítkovou! Skřítci vypadají skvěle usazení třeba na krbu, poličce nebo na okenní římse.

 

Na malé postavičky se špičatou čepicí narazíte snad v každé prodejně s bytovými dekoracemi, na vánočních trzích a mají je i některé supermarkety. Pokud jste ale alespoň trošku manuálně zruční, můžete se pustit do jejich vlastnoruční výroby. Je to jednodušší, než si myslíte. Na internetu najdete stovky návodů, jak na to, včetně ilustračních návodů a videí. Stačí vám nakoupit základní materiál za pár korun, vyšetřit si chvilku volna a pak už se jen oddat kreativnímu tvoření. Potřebovat budete přízi pro vytvoření bambulky, která poslouží jako základ pro vousatý obličej, a červený filc, na který můžete vyšít třeba stříbrnou nití jednoduchý vánoční motiv hvězdy. Všechny potřeby i potřebnou dávku inspirace najdete na tvořivém portálu Idea-creative.cz. Mezi ostatními výtvarnými a kreativními potřebami tam seženete i další přízdoby, které budete moci využít při tvoření právě toho vašeho domácího skřítka.