Výhody pravidelného darování krve

02.06.2015 15:08

Možná již nějakou dobu zvažujete, že se stanete pravidelným dárcem krve, ale v cestě vám stojí několik překážek. Ale ať už máte strach z možných rizik nebo nevíte, jak začít, být pravidelným dárcem sebou nese neoddiskutovatelná pozitiva.


Ač se medicína s každým rokem více a více zdokonaluje, krev hraje nezastupitelnou roli. Denně se v České republice stane nespočet nehod, které ohrožují lidské životy. Ať už se jedná o automobilové havárie, popáleniny či náhlé komplikace po operacích, právě transfuze krve může lidský život zachránit. Život člověka cizího, známého, ale i váš. A i když národní registr dárců krve zaznamenává každoroční nárůst pravidelných dárců, pomoc dalších je vždy vítána.


Mnoho z těch, kteří se stále rozhodují, zda se dárcem stát, či ne, straší vidina možných rizik či fobie z jehel. Pokud však patříte mezi zdravé jedince, jste prakticky v nulovém ohrožení a díky jednorázovému materiálu, který je používán, nehrozí ani riziko, že se nakazíte nemocemi, které se přenášejí krví.
 

Pravidelným dárcem se můžete stát po dovršení věku 18 let, a to v případě, že jste netrpěli či netrpíte žádným infekčním onemocněním, těžkými alergiemi, cukrovkou atd. Dárci jsou navíc při každém odběru kompenzováni poukazy na stravu a ze zákona musí být uvolněni v den odběru ze zaměstnání. U některých zdravotních pojišťoven máte jako dárci i nárok na další bonusy.  Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra, jejíž klient Zdeněk Duběnka, oceněný prezidentem republiky za dárcovství Medailí Za zásluhy o stát I. stupně, motivuje pojištěnce nejen finančními příspěvky, ale například i multivitaminovými preparáty při každém odběru.
 

Přesto by pravidelné dárcovství však nemělo být poháněno bonusy, které můžete získat, ale spíše touhou pomoci ostatním. 

„Krve nikdy není dost. Když zdravý člověk daruje krev, nic mu to neudělá a potřebným to pomůže a někdy i třeba zachrání život. Nikdy člověk neví, kdy bude tuto vzácnou tekutinu potřebovat on sám, anebo někdo z jeho blízkých. A pak - pocit že jste někomu pomohli a možná i zachránili život, to přece stojí za to, nebo ne?,“ 

říká Zdeněk Duběnka, který byl letos na svém 555. odběru. Každé tři vteřiny někdo potřebuje darovanou krev a pocit, že právě vy jste někomu zachránili život, je k nezaplacení.