Všechny skvrny musí z domu pryč!

26.11.2014 18:24

Milé pracující mámy. Určitě byste jich dokázaly identifikovat desítky ne-li stovky. Skvrny - na koberci, nábytku, od dětí,... Ty, se kterýma se nedá nic dělat nebo ty, u kterých je třeba jednat rychle. Posvítili jsme si na ty nejčastější a máme pro vás tipy, jak se jich zbavit. 

 

Jedno mají společné - čím dříve se rozhodnete s nimi něco dělat, tím větší máte šanci na úspěch. S čištěním skvrn proto neotálejte, šetříte si práci. 

 

 Nepřítel vosk 

Pokud už vosk najdete někde, kde nemá co dělat, nesnažte se ho utírat, jen si přiděláte práci. Tkaninu vložte do mrazáku a pak vosk jemně odloupněte. Pokud to stále není ono, přiložte na tkaninu se zbytky vosku z obou stran savý papír a přežehlete jemně nahřátou žehličkou. Poté stačí látku běžně vyprat.

 

Ach ty žvýkačky 

I tady je mrazák ideálním pomocníkem. Nešťastné místo dostatečně zmrazte, žvýkačka ztuhne a její zbytky snadno vydrolíte. Pokud je “problém” např. na koberci, který do mrazáku většinou nedostanete, využijte k tomuto účelu mrazící sprej nebo klasicky kostky ledu. 

 

Skvrny na kobercích 

Nejprve vlhkou část skvrny odsajte papírovou utěrkou, dejte si však pozor, abyste skvrnu ještě více nerozetřeli do okolní tkaniny. Pro odstranění skvrn ze všech typů koberců slouží například TEP comfort - aktívní pěna s antistatickou přísadou. 

 

Se solí na červené víno 

Při ”nehodě” s červeným vínem je obyčejná sůl tím nejlepším pomocníkem. Sůl nasypejte na postižené místo a počkejte do rána. Sůl by měla udělat práci za vás a víno do sebe natáhnout. Ráno sůl vysajte a zbylou skvrnu vydrhněte studenou vodou. Pokud nejste s výsledkem spokojeni, opakujte proces ještě jednou. 

 

 

Pozor skvrny, které si způsobíte sami dramatickým úklidem!  

 

Nedrásejte sporák drátěnkami! 

Odmastit a vydrhnout sporák dá někdy pořádnou práci, i když skvrny na sporáku mohou často působit neoblomně, nepouštějte se na ně s drátěnkou ani hrubou stranou houbičky, špíny byste se sice zbavili, ale nevzhledných škrábanců už těžko. V případě odolávající špíny můžete využít spolehlivé čisticí prostředky jako je například Fixinela perfekt. 

 

Šmouhy na obrazovce a monitoru 

Před čištěním televizi či monitor vypněte a počkejte, než vychladne. V opačném případě by vám mohly na monitoru nebo obrazovce zůstat těžce odstranitelné šmouhy. Nejprve omeťte nebo odfoukněte hrubé nečistoty, pak už povrch jen jemně setřete navlhčeným hadříkem. 

 

Jak na skvrny na dřevěném nábytku? 

Pokud se vám podaří cokoliv na nábytek rozlít, první rada zní jasně - okamžitě otřít do sucha. Na běžné šmouhy je ideální použít měkký, jemně navlhčený hadřík nebo utěrku z mikrovlákna. Na dřevo z dýhy a masivu však buďte opatrní a při čištění se snažte používat jen minimum vody.

 

Věřím, že tyto osvědčené rady a tipy Vám přijdou vhod nejen v době předvánočního úklidu. Nezapomeňte je nasdílet i ostatním a pomoci jim tak v boji s nepříjemnými skvrnami.