Věci, které byste měli vědět o svém smartphonu

22.02.2014 17:52

Při výběru nového telefonu je jeho vyhovující hardwarové vybavení stejně důležité jako cena. Nejdražší možný telefon pro vás nemusí být nezbytně tou nejlepší volbou.
 

Mobilní telefony jsou bezesporu již nějaké to desetiletí nezbytnou součástí našeho každodenního života. Ale kolik toho o nich vlastně víme? Také se ztrácíte v obrovském množství nabízených modelů a jejich technických specifikací? Co vůbec tato čísla a parametry znamenají pro běžného uživatele? Bude fotoaparát na vašem mobilu s množstvím „megapixelů“ pořizovat kvalitnější fotografie? Je výkonný procesor vždy zárukou rychlejší práce s mobilem? Jak vybrat telefon, který nám bude po všech stránkách vyhovovat? Pojďme si blíže a srozumitelněji představit alespoň základní technické parametry typického chytrého mobilního telefonu.
 

Displej

Většina současných telefonů disponuje velkým dotykovým displejem. Právě ten určuje v nejvyšší míře, jak dobře nebo špatně se vám telefon bude ovládat. Jeho dotyková plocha přijímá vaše pokyny, a skrze displej na ně následně reaguje. Displejů je několik typů, většinou nesou tajemná označení jako TFT, ASV, super AMOLED nebo IPS. Každý má své unikátní vlastnosti a výhody.
ASV displej se vyznačuje velkým jasem, širokými pozorovacími úhly a vysokým kontrastem. AMOLED nabízí rychlou odezvu na dotek a gesta a věrné barvy. IPS displeje jsou oblíbeny díky přesnému barevnému podání, ostrosti a dynamickému zobrazování.
Kromě typu samotného displeje je důležité také jeho rozlišení. To jednoduše udává jemnost displeje. Čím vyšší číslo, tím jemnější obraz bez viditelných „zrn“ displej nabízí. Nejběžnější jsou dnes rozlišení 480 x 800 nebo 720 x 1280 obrazových bodů. Stále více se začíná prosazovat také rozlišení 1080 x 1920 bodů (označované také jako Full HD). 

TIP: Čím větší displej telefonu, tím vyšší nároky na rozlišení byste měli mít. Rozlišení, které vypadá ostře na 3,7palcovém displeji může na obrazovce o velikosti 5 palců vypadat zrnitě. Vyšší rozlišení má rovněž vyšší nároky na procesor telefonu. Ten se musí postarat o vykreslování více obrazových bodů.

Fotoaparát

Vestavěný fotoaparát je díky množství mobilních aplikací pro sdílení obrázků a sociálním sítím jednou z nejpodstatnějších součástí moderních mobilních telefonů. Nejvíce zmiňovaným parametrem fotoaparátu je stejně jako u displeje jeho rozlišení – tedy jemnost výsledných fotek. To se udává v jednotkách megapixel (MP). Poměrně často se ale zapomíná, že kvalita výsledné fotografie je ovlivněna i jinými vlastnostmi, jako je typ snímače fotoaparátu a jeho velikost, účinnost blesku a optimalizace výsledného obrázku, kterou telefon automaticky provádí.
Rozlišení většiny fotoaparátů moderních mobilních telefonů je 8 nebo 13 MP. Snímač je většinou tzv. CMOS typ a „blesk“ bývá typicky obstarán výkonnou LED diodou. Na trh nicméně přicházejí modernější koncepce. Mějte však na paměti, že ani ty nikdy nenabídnou výslednou kvalitu fotografie srovnatelnou s klasickými digitálními fotoaparáty a zrcadlovkami.

TIP: Fotoaparát telefonu s rozlišení 8 MP a LED bleskem nabízí v současné době nejlepší poměr cena vs. užitná hodnota. Je to totiž nejběžnější konfigurace, produkovaná ve velkých sériích s nízkými náklady na výrobu. Telefony s 13 MP fotoaparáty, s nadstandardními možnostmi a nastaveními ocení spíše vášniví fotografové s mírně pokročilými znalostmi.

Výkon

Od kvalitního chytrého mobilu očekáváme, že nás dokáže i zabavit. K tomu patří plynulé video při sledování filmů a bezproblémový chod moderních her. Výkon telefonu, který tyto funkce umožňuje, zabezpečují tři hlavní součásti přístroje. Ty jsou označovány  jako CPU, RAM a ROM.
CPU, neboli procesor telefonu, souběžně našimi zvyšujícími se požadavky musí zvládat chod stále náročnějších programů. Není bez zajímavosti, že procesor v moderním smartphone dosahuje stejného výkonu, jako procesor běžného stolního počítače před pár lety. Běžné jsou dnes „mobilní“ procesory s dvěma, čtyřmi a dokonce již osmi jádry. Hlavními výrobci jsou firmy Qualcomm, Intel a MTK. Každý z nich poskytuje jiné výkonové vlastnosti a energetickou úspornost.
Pokud vybíráte nový telefon, věnujte při procházení parametrů pozornost také zkratkám ROM a RAM. Vysoká kapacita operační paměť (RAM) zajištuje rychlý chod aplikací a umožňuje jich na telefonu spustit více najednou, aniž by se začalo cokoliv „sekat“. ROM naproti tomu představuje velikost paměti telefonu, do které můžete trvale ukládat své fotky, aplikace, hry a ostatní data. Čím vyšší, tím více dat se vám do telefonu vleze.  Dnešní telefony většinou nabízí operační paměť o velikostech 512 MB či 1 GB (dvojnásobek). Vlajkové lodi výrobců disponují i velikostí 2 GB RAM.

TIP: Mějte na paměti, že čím silnější procesor v telefonu máte, tím více spotřebovává elektrické energie. Pokud vám záleží na dostatečné výdrži telefonu na jedno nabití, volte telefon se středně výkonným procesorem.

 

Autor textu: Filip Zhang z českého zastoupení společnosti ZTE, celosvětově čtvrtého největšího výrobce mobilních telefonů.