V práci vás nechtějí? Podnikejte!

23.09.2012 21:29

(Kateřina Štěpánová) Když nejde Mohamed k hoře, musí hora k Mohamedovi. Toto rčení přesně vystihuje realitu aktivních nezaměstnaných, případně nespokojených zaměstnaných.

Nedaří se vám najít to pravé pracovní místo? Tak si ho vytvořte!

Staňte se podnikatelem, respektive osobou samostatně výdělečně činnou, a můžete mít po problémech.
Stát se osobou samostatně výdělečně činnou (OSVČ) můžete  dnes v podstatě  snadno. Stačí půlden běhání po úřadech a výpis z živnostenského rejstříku je váš.

Daleko náročnější je ovšem přijít na to, v čem zaujmete potenciální  nakupující - musíte najít správný podnikatelský záměr a zjistit, jakou konkurenci v nejbližším okolí budete mít.

Dobrou zprávou je, že podnikatellkou se můžete stát i  v případě, že neumíte žádné řemeslo ani nevlastníte státem požadované oprávnění. Existuje nabídka asi osmdesáti volných živností, u kterých po vás nebudou chtít žádné doklady a předpoklady k vykonávání živnosti. Za jeden správní poplatek (tisíc Kč) si můžete zaregistrovat i několik živností . Volba živnosti vás pak zavazuje fakturovat určité portfolio služeb.

 

V jakých oborech začít podnikat?

 • obchodní činnost – založte si krámek s určitým zbožím, které budete prodávat zákazníkům.
 • chov zvířat a jejich výcvik – máte rádi zvířata? Založte si chovnou stanici.
 • výroba potravinářských výrobků – máte-li sklony k vaření či pečení, otevřete si gastronomickou firmu nebo cukrárnu.
 • zprostředkování obchodu a služeb – pokud máte styky a známosti, založte si agenturu a zprostředkovávejte různé služby.
 • ubytovací služby – kdo má nevyužívaný objekt, může si zřídit penzion, v němž bude ubytovávat turisty. Zajímavá výzva je také pronajmout si objekt a provozovat hotel či malebný horský penzion.
 • mimoškolní výchova – pokud máte znalosti v určité oblasti, můžete doučovat žáky či studenty. Nejčastější je příprava k přijímacím zkouškám, případně jazyky nebo vysokoškolské předměty.
 • výroba bižuterie či jiných rukodělných předmětů – zabýváte se podomácku nějakou rukodělnou činností? Rozjeďte to ve velkém a založte si internetový obchod či malou prodejnu.

Přehled všech volných živností

 

Kdo může podnikat a kdo ne?

Výhody:

 • Při podnikání jste naprosto jen svým pánem a rozhodujete si o pracovní době i množství práce. Když si zřídíte firmu v místě bydliště, nemusíte dojíždět do práce.
 • Řadu věcí si můžete koupit a dát takzvaně „do nákladů“, to znamená, že čistý zisk se vám sníží a vy pak platíte nižší daně a sociální a zdravotní pojištění.
 • Máte zaměstnání svým způsobem jisté, bez ohledu na to, kolikaprocentní nezaměstnanost straší ve vašem okrese. Dokonce se ani nemusíte obávat nálad a zlovůli vašeho nadřízeného.
 • Na rozdíl od zaměstnanců odvádíte do důchodového systému méně peněz a také zdravotní pojištění je nižší

 

Nevýhody:

 • Rozjet podnikání znamená často nakoupit vybavení a pořídit materiál. V zaměstnání se o nic takového starat nemusíte.
 • S podnikáním souvisí i vedení účetní agendy a samo sebou podávání daňového přiznání. To vše je ve vaší režii, na rozdíl od zaměstnanců, kterým to vyřizuje firemní účetní.
 • Musíte si sama shánět zakázky a klienty. Už nejde jen o to práci provést, ale také ji někomu nabídnout.
 • Nemáte proplacenou dovolenou, nemáte příspěvek na stravu a jiné zaměstnanecké výhody.

 

Zkrátka, k podnikání musíte mít odvahu a schopnost pracovat samostatně.

Když však tyto požadavky splňujete, neexistuje jediný důvod, proč byste měli být bez práce. Podnikání je kreativní a částečně adrenalinová záležitost, kterou lze vykonávat i dlouho v důchodovém věku, proto se nemusíte bát, že se stanete „důchodci“ a budete odkázáni jen na „důchod“. Provoz živnosti vás udrží v aktivitě a může vám zajistit vysoký životní standard.

 

kste