Tříkrálová sbírka bude letos online

02.01.2021 13:04

V prvních dnech nového roku jsme již mnoho let zvyklí na tradiční návštěvu tříkrálových koledníků s kasičkami Charity. Opatření proti šíření nemoci covid-19 se dotkly i této aktivity, a tak se letošní Tříkrálová sbírka přesunuje do online prostoru. 

 

„Osobní setkávání je samozřejmě jedním z pilířů sbírky a jen velmi neradi o něj přicházíme. Zpřísněná opatření nám však neumožní koledování ve skupinkách v ulicích uskutečnit,“ říká hlavní koordinátorka Gabriela Víšová. „Nechceme však ochudit dárce o zážitek z koledy ani o požehnání, které koledníci do domů přinášejí. Víme, že řada lidí se na koledu těší. Snažíme se proto využít všech možností, které nám nabízí online prostor,“ dodává Gabriela Víšová. Sbírka je připravena ve virtuální podobě na stránkách www.trikralovasbirka.cz, kde všem lidem dobré vůle zazpívají dětští koledníci a odtud je také možné do sbírky přispět prostřednictvím online pokladničky. Ta bude na stránkách až do 30. dubna. Na webu si může také každý vyslechnout požehnání z úst otce Josefa Suchára, faráře a koledníka z poutního místa Neratov v Orlických horách.

 

Pokladničky na veřejně přístupných místech

Na celostátní úrovni připravila Charita Česká republika krizový plán a doporučila postup pro různé stupně omezení. V 5. stupni PES, který je aktuálně platný, je zakázáno koledování pro celé území státu. Koordinátoři sbírky však mohou umísťovat statické pokladničky na veřejně přístupná místa a po dohodě také do otevřených provozoven, budou vhazovat do poštovních schránek letáky informující o online koledě a samolepky s nápisem K+M+B nebo obnovovat požehnání v podobě nápisů nade dveřmi. Tito lidé nebudou oblečeni v kostýmech králů a s dárci se nepotkají. Víte o veřejně přístupném místě Tříkrálové sbírky ve Vašem okolí? Napište nám do diskuze. 

 

Pokud se PES vrátí na 4. stupeň, je většina charit připravena na koledu v ulicích v omezeném režimu za dodržení přísných opatření. Termín koledování byl mimořádně prodloužen až do 24. ledna 2021. Zda se bude v konkrétní obci či městě koledovat, záleží na rozhodnutí příslušné diecézní charity a místní charity, které zohlední aktuální situaci i vlastní možnost zajistit bezpečí koledníků a dárců v souladu s platnými nařízeními. Podrobnosti uvádějí webové stránky jednotlivých charit. Pracovníci Charity mají s dodržováním přísných hygienických pravidel zkušenosti ze sociálních i zdravotních služeb, a proto věří, že se jim povede dodržet je i při koledování.

 

Všechny varianty koledy přitom mají jedno společné – ani tentokrát se Charita neobejde bez armády dobrovolníků a štědrosti dárců. Cíl i motto sbírky totiž zůstávají stejné – hlavní je pomoc lidem v nouzi a pomáhá každá koruna.


Tradiční koncert netradičně

Součástí akce je tradičně Tříkrálový koncert, který se bude vysílat v přímém přenosu na ČT1 v neděli 10. ledna od 18 hodin. Koncertem provází Martina Kociánová a Jan Čenský, účinkují Alena Antalová, Anna K., Michal Hrůza a KAPELA HRŮZY, Pokáč a VOXEL & Spol. V průběhu koncertu zazní reportáže o tom, kde vykoledované peníze pomáhají, tentokrát z Domova pokojného stáří sv. Františka v Javorníku a Sociálně terapeutických dílen sv. Josefa v Domažlicích a v Meclově. Lednový koncert bohužel proběhne bez přítomnosti těch nejdůležitějších, tedy koledníků v publiku.


Miliony pro potřebné

Jsou to pochopitelně dárci, kteří rozhodnou, zda sbírku finančně podpoří – a tím pomohou lidem v nouzi. Za dvacet let pomohla sbírka zlepšit tisíce charitních služeb a jejich prostřednictvím i desítky tisíc životů charitních klientů. Takzvané záměry – tedy účel, kde vybrané peníze pomohou – se schvalují každoročně předem. Pravidelně díky tříkrálovým přispěvatelům Charita obměňuje například vozy pro pečovatelky a ošetřovatelky, které za klienty najedou ročně v terénu statisíce kilometrů. V čerstvých záměrech je tak uvedeno zakoupení vozidla pro charitní pečovatelskou službu v Bystřici pod Hostýnem, v Dolním Újezdě u Litomyšle, Frenštátě pod Radhoštěm a Jičíně či pro odlehčovací službu domácího hospice Bárka v Jihlavě. Dárci dále podpoří i provoz chráněných pracovišť Charity Strážnice, nákup antidekubitních matrací a polohovacích křesel pro seniory v domech pokojného stáří v Chabařovicích a v Sobotce, nákup školních a výtvarných potřeb a svačin a pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin na Šluknovsku a tamtéž i nákup potravin pro klienty v rámci nácviku vaření.

 

Dalšími záměry jsou například pomoc osobám s těžkým zdravotním postižením prostřednictvím služby osobní asistence Znojmo, nákup zdravotní pomůcky pro handicapované dítě (Lovosice), potravinová pomoc rodinám v nouzi a provoz charitního šatníku (Přelouč), podpora domácího hospice Porta Vitae zajišťujícího péči o nevyléčitelně nemocné pacienty a jejich pečující rodiny (Tišnov), služeb osobní asistence pro lidi v Dobrušce a okolí či terénní práci se sociálně slabými rodinami s dětmi na Semilsku.

 

Historie sbírky

První ročník sbírky se uskutečnil v roce 2000 v olomoucké arcidiecézi. V celostátním měřítku se koleduje od roku 2001, v roce 2021 proběhne 21. ročník. Výtěžek Tříkrálové sbírky každoročně stoupá. V současné době je nejúspěšnější sbírkovou akcí v České republice.

 

Možnosti jak přispět online

Sbírka je otevřená celoročně – přispívat lze na účet na účet 66008822/0800 u České spořitelny, variabilní symbol 777, a to bankovním převodem i kartou on-line. 

 

Jednorázově i trvale lze sbírku podpořit zasláním dárcovské SMS na číslo 87 777 ve tvaru: DMS KOLEDA 30, DMS KOLEDA 60 či DMS KOLEDA 90, DMS TRV KOLEDA 30, DMS TRV KOLEDA 60 či DMS TRV KOLEDA 90. Více na www.darcovskasms.cz

 

Letos poprvé lze přispívat také přímo na webu Tříkrálové sbírky www.trikralovasbirka.cz, kde bude až do 30. dubna otevřena aplikace online kasička.

 

Tříkrálová sbírka očima redakce České pracující mámy

Už je to mnoho let, co jsem tehdy ještě jako studentka dělala koledníkům dospělý doprovod. Chodili jsme klidně i celý prodloužený víkend od rána do večera. Byly domácnosti, kde nám lidé zabouchli dveře před nosem, ale i takové, kde nás třeba pozvali na čaj a ukázali nám rodinný betlém. Jednou se mi i stalo, že jeden z koledníků už nechtěl pokračovat, a tak jsem se za jedno z králů převlékla já. Tehdy jsme měli ze všech skupinek v mém rodišti největší úspěch. I v této pro všechny nelehké době cítím povinnost, aby se Tříkrálová sbírka dostala mezi všechny, kteří mohou přispět i málem. 

Bohumila

Veřejně přístupná místa Tříkrálové sbírky

Datum: 03.01.2021

Vložil: Veronika

Titulek: Ústí nad Orlicí

V neděli 3.1.2021 a 10.1.2021 bude kasička Tříkrálové sbírky v kostele Nanebevzetí Panny Marie od 9:30 do 11:00 a pak od 15 do 18 hodin.

V týdnu od 4.1.2021 do 8.1.2021 je možné přispět v kanceláři Půjčovny kompenzačních pomůcek v Charitě v ÚO, v době od 8:00 do 12:30 a od 13:30 do 15:30.

Přidat nový příspěvek