Souboj století: kniha vs ebook

11.02.2012 18:38

(KSTE) Doba se mění. Zmizí z našich interiérů knihy a knihovny? Trochu se bojím. Knihy totiž miluji. Čtu ráda, hodně, v podstatě kdekoliv je číst možné. Někdy, když je kniha opravdu dobrá, mám nutkání číst za volantem v pražských zácpách nebo v hypermarketu v dlouhé frontě u pokladny.

Papírové knihy pro mne mají své kouzlo. Přesto se domnívám, že je knihy elektronické brzy vytlačí. Ano, pár klasických si doma určitě necháte. Jen nejspíš jen tak z nostalgie... Které bych si nechala já? Nevím. Panebože. Naše knihovny miluju. Máme totiž dvě. Vždy přes celou zeď, od podlahy až do stropu. Nechci ani počítat, kolik je v nich knih a kolik nás stálo jejich pořízení. Ale kdykoliv chytnu některou z knih do ruky, vybaví se mi příběh. Příběh, který je popsán v knize samotné i nálada, kterou jsem měla v době, kdy jsem si knihu koupila, četla... knihy s věnováním jsou další kapitolou mého života. Dárek od lidí, kteří mi byli nebo stále jsou blízcí.

Čtu všechno. Naučné knížky, romány, autobiografie, kuchařky. Prózu i poezii. V češtině, i v angličtině i v ruštině.

Pamatuji si, jak v době minulého režimu stávali mí rodiče v nekonečně dlouhé frontě v knihkupectví, protože dobré knihy vycházely prostě jen v omezených počtech. Pak si knihy balili do pergamenového papíru a půjčovali mezi sebou a chovali se k nim s velikou úctou... Dodnes nemám ráda knihovny, knihovnicím ale jejich práci závidím. Knihy voní a vykládají příběhy, knihovnice si mohou celé dny "hrát" s jejich zařazováním, doporučovat lidem, co mají číst, inspirovat k další četbě děti a studenty. Jenže, pokud mne nějaká kniha zaujme, potřebuji jí vlastnit, mít doma a koukat se na její hřbet pečlivě zařazený v knihovně. Během měsíce výpůjční doby se s ní zkamarádím. Přečtu si její "příběh", prohlédnu ilustrace. A nechci ji dát zpátky... chjo. Vrácení zpět do knihovny je jako ztáta přítelkyně.

Nedávno jsem se v novém bytě kolegyně z práce pozastavovala nad tím, že součástí jejího módního "obýváku" není knihovna. Přitom ji interiér navrhoval vyhlášený architekt! Usmála se na mne chlácholivě a dodala:"Knihovnu v době Internetu by si pořizoval fakt jen starý člověk...Všechno je na internetu..."

Nebohé knihy :(

Kus pravdy má přítelkyně ale má. Sama musím přiznat, že v podledních letech čtu méně. A informace vyhledávám na internetu. I většinu článků čtu na internetu. A loni v létě mi dcera koupila tablet s čtečkou knih a asi padesáti e-knihami.
Byl to zvláštní pocit. Fakt, že máte v kabelce 50 dobrých autorů a přesto vás taška netáhne k zemi. Možnost číst si kdekoliv a kdykoliv, když máte chuť a chvilku času. Když je šero, uberete na jasu. Když praží slunce, přidáte...několik knih v jednom zařízení o velikosti malého školního sešitu.

Pravdou je, že jsem si už tak tisíckrát chtěla vzít oblíbenou "bibli" do tramvaje, metra nebo na služební cestu nebo dovolenou, ale byla příliš tlustá a těžká, než aby se mi vešla do kabelky. S tabletem takový problém nemám.

Statistiky udávají, že i v dnešní "rychlé době" Češi stále čtou. Na druhou stranu, Češi také rádi zkouší nové věci. A pokud naši politici opravdu zvednou u knih DPH, jak oznámili, budou už tak předražené knihy ještě dražší a zřejmě to podpoří eknihy na úkor papírových.

Co si o tom myslíte? Budete číst papírové knihy i nadále? Nebo podlehnete době a pořídíte si ebook?