Školnice Valerie odhalena

02.11.2017 11:41

Pozor! Krásná školnice je opět v akci, a ne sama. Učitelé dostávají pěkně zabrat, úplně se mění před očima. Už tolik nekřičí, písemky ubývají. Co je za to podivnou proměnou? Začtěte se společně s Vašimi dětmi do ukázky z nové knihy Zuzany Pospíšilové.

 

Předmluva

Škola a dobrodružství? Že to nejde dohromady? Martin, Šimon, Vojta a Pepík školní dobrodružství prožívají a vy si ho teď můžete přečíst.


Od té doby, co se v Páté základní škole objevila nová školnice, dějí se tu neuvěřitelné věci. Všechno, co kluci ve škole neměli rádi, se najednou začíná obracet k lepšímu a nuda jim rozhodně nehrozí. Ale jak je to možné? Co za tím vězí? V prvním dílu této knižní série (Školnice Valerie v podezření) chlapci pojali určité podezření, teď už zbývá jen pátrání dokončit…

Porada

Martin chodí do druhé třídy. V jeho škole byli učitelé na žáky přísní. Všechno se ale změnilo v novém školním roce. Martin a jeho kamarád Šimon mají podezření, že za to může jejich nová školnice. Na rozdíl od učitelů se na děti usmívá a je moc hodná. Když paní učitelku z vedlejší třídy musela odvézt sanitka kvůli alergii na netopýry, Martin se rozhodl, že záhadné proměně školní atmosféry přijde na kloub. Má už několik vodítek.


„Po škole se sejdeme na lavičce v parku,“ navrhl Šimonovi a taky Pepíkovi a Vojtovi. Ti sice chodí do béčka, ale k pátrání se rádi připojili. Podávají totiž pravidelné hlášení o své nové učitelce. Ta je taky podezřelá. Jmenuje se Gabriela, je milá a hodná. Na děti nikdy nekřičí a do žákovské knížky píše jen samé jedničky. Jiné známky prostě dávat nemusí, protože všichni všechno umějí.
 

„Jasně,“ potvrdili ostatní kluci schůzku v parku a na znamení souhlasu napřáhli pravou dlaň, aby si s Martinem plácli.
 

Vyučování se Martinovi zdálo nekonečné. Jejich paní učitelka navíc neustále křičela a každou hodinu chtěla psát písemky nebo desetiminutovky. Dokonce i ve výtvarné výchově. Janičku z toho úplně rozbolela hlava.


Poslední hodinu už byli všichni vyčerpaní. Neměli ani sílu utíkat na oběd. Sklesle se odšourali do jídelny.


Odpoledne se pak všichni kluci sešli na smluveném místě.
 

„Musíme přijít na kloub těm netopýrům. Jestli má školnice alerie i učitelka Gabriela na ruce vytetovanýho netopýra, nebude to jenom tak. Musí v tom být nějaká spojitost,“ řekl zamyšleně Martin.


„Tak se jí zkusíme zeptat, jestli náhodou nejsou sestry,“ navrhl Pepík.
 

„Bezva,“ zaradoval se Martin. Připadalo mu to mnohem lepší, než kdyby se měl sám zeptat školnice. Přece jen z ní měl trochu strach. Co když je opravdu čarodějnice?
 

„A taky mě napadlo, že se musíme zaměřit i na pana Richarda,“ řekl Šimon.
 

„Máš asi pravdu,“ přisvědčil Martin. „Je moc fajn a taky má ve jméně měkký I po R. Třeba má taky někde vytetovanýho netopýra.“
 

Když porada skončila, kluci se zamyšleně rozešli domů.

 

Nejsou sestry, ale...

 

Martin si doma všechny postřehy zapsal do svého pátracího deníku.


„Co to tam pořád píšeš?“ zeptala se ho maminka.
 

„Úkoly,“ zalhal Martin a rozložil před sebe učebnici z matematiky.
 

„Chceš s tím pomoct?“


Martin zavrtěl hlavou. Maminka se usmála. Byla ráda, že je Martin tak šikovný. Odešla do obývacího pokoje. Chtěla si zatím v klidu číst.
 

Martin si na konec stránky nakreslil malého netopýra. Co to jenom může znamenat? Netopýři ve dne spí a v noci létají. Co když jsou obě čarodějnice a v noci se proměňují v netopýry? Tahle myšlenka ho neopustila, dokud neusnul.
 

Druhého dne se nemohl dočkat, jaké zprávy přinesou Pepík se Šimonem a jestli vůbec budou mít odvahu se zeptat. Jemu samotnému by se do toho asi nechtělo.
 

Ráno se všichni kluci sešli před školou a znovu si připomněli úkol dnešního dne.
 

„Hlavně na to nezapomeň,“ nabádal Pepíka Martin.
 

„Neboj,“ utěšoval ho srdnatě Pepík.
 

Když se dveře školy otevřely, žáci se začali hrnout dovnitř. Martin se ze zvědavosti podíval na školnici. Vyhrnula si rukávy, takže bylo dobře vidět její tetování. Měla na předloktí netopýra a spokojeně se usmívala. Martinovi se zdálo, že se směje přímo na něj.
 

„Viděli jste to?“ zeptal se Martin, když se měli rozdělit u šaten.
 

Kluci zamyšleně přikývli.
 

Když se rozešli do svých tříd, Martin se Šimonem hořeli zvědavostí a Pepík s Vojtou měli trochu obavy.
 

Po zazvonění jejich paní učitelka Gabriela vešla do třídy a Vojta s Pepíkem měli pocit, jako by se na ně dívala o něco déle než na ostatní spolužáky. Měla na sobě šaty s krátkým rukávem, a tak bylo jasné, že nosí úplně stejné tetování jako školnice. Byl to taky netopýr. Jiné děti tomu nevěnovaly pozornost. Tetování má kdekdo. Vojta s Pepíkem z něj ale nemohli spustit oči. Pepík nemyslel na nic jiného, než jak paní učitelce hned o přestávce položí tu důležitou otázku. Těsně před koncem hodiny paní učitelka přišla k jejich lavici a řekla: „Tak abyste věděli, nejsme sestry, ale…“
 

Víc nedořekla, protože zazvonilo a ona s úsměvem odešla do kabinetu.

 

Ukázka je z knihy Školnice Valerie odhalena, kterou vydalo nakladatelství Grada.

 

Zuzana Pospíšilová: Školnice Valerie odhalena

 

Nejpříšernější škola ve městě pomalu ztrácí svou pověst. Od té doby, co je tu školnicí tajemná kráska Valerie, se vše mění k lepšímu. Martin a parta jeho spolužáků se snaží vypátrat, co je Valerie zač. Když do školy navíc nastoupí noví učitelé Gabriela, Richard a Erik, pátrání se zkomplikuje, ale zároveň se záhada blíží zajímavému rozuzlení. Knížka plná kouzel a napětí opět vychází se skvělými ilustracemi Zuzany Osako.

 

72 stran, ISBN: 978-80-271-0183-2, doporučená cena: 199 Kč

 

Kniha Školnice Valerie odhalena vyšla 11. září 2017 v nakladatelství Grada.

 

 

Zdroj informací a obrázku: nakladatelství Grada