S námi se stomatologa bát nemusíte…

28.08.2015 09:00

V České republice trápí podle České stomatologické komory zubní kaz až 80 % populace. Přitom většině z nich je dle odborníků možné předejít. Proto se Všeobecná fakultní nemocnice v Praze rozhodla věnovat v Roce prevence měsíc srpen právě péči o zuby. 

 

Zájemci mohou v pátek 28. 8. 2015 navštívit edukativní stan na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou. Od 9 do 17 hodin se mohou o správných technikách čištění zubů a dalších oblastech zubní hygieny poradit se špičkovými odborníky. Více informací naleznete na www.rokprevence.cz.
 

Pod prevencí zubního kazu si představíme čištění zubů 2x denně a pravidelné prohlídky u zubního lékaře. Kromě pravidelnosti je ale potřeba dbát také na techniku čištění zubů a správnou ústní hygienu obecně. „Existuje mnoho technik, ale správná je taková, která zanechává po čištění co nejmenší zbytek rezidua zubního povlaku,“ říká doc. MUDr. René Foltán, PhD., přednosta Stomatologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a 1. LF UK, a dodává: „Za nejúčinnější je považována tzv. Bassova technika, kdy vlákna kartáčku k okraji dásně přikládáme přibližně pod úhlem 45°, poté vykonáváme drobné vibrační pohyby, správně bychom měli čistit každý zub zvlášť a to ze všech stran.“ Velkou roli hrají také stravovací návyky nebo kouření.


V pátek 28. srpna bude od 9 do 17 hodin na Karlově náměstí před Fakultní poliklinikou edukativní stan. Návštěvníci zde mohou:
 

  • pomocí tablety zjistit přítomnost plaku (vhodné i pro děti),
  • naučit se správné technice čištění zubů a ústní hygieny,
  • dozvědět se více o zubních implantátech,
  • konzultovat veškeré problémy v oblasti zubní hygieny se špičkovými lékaři.

 

„Se zubním kazem se setkala většina z nás. Téměř ve 100 % případů se mu dá předejít správnou preventivní péčí. Proto má i péče o chrup místo v našem projektu Rok prevence,“ hovoří o projektu ředitelka Všeobecné fakultní nemocnice v Praze Mgr. Dana Jurásková, Ph.D., MBA.

 

Co do konce roku Všeobecná fakultní nemocnice ještě pro veřejnost chystá?
 

Srpen              Péče o zuby – 28. 8. 2015
Září                 Urologický měsíc
Říjen               Zažívací potíže
Listopad          Onkologie
Prosinec          Nemoci ledvin