Relax v podobě kreativního tvoření. Jak na to?

09.05.2019 09:04

DIY neboli Do It Yourself a nejrůznější způsoby kreativního tvoření jsou v posledních letech stále oblíbenější činností napříč generacemi a kulturami. Mnozí se však k této volnočasové aktivitě nemohou odhodlat, ať už z přesvědčení, že je k tomu potřeba pár šikovných rukou nebo třeba jen z nedostatku volného času. Směřování své kreativity do vytváření nejrůznějších dekorací, dárků a jiných věcí je však především o odpočinku, zábavě a uvolnění a pro výsledný efekt nepotřebujete ani tak talent jako spíše chuť a zápal. Kde ale čerpat inspiraci a jak začít, pokud si vůbec nevěříte?

 

Porozhlédněte se kolem sebe
 

Ideální dobou na to, abyste se pohnuli směrem kupředu k prvnímu vlastnímu výtvoru, je čas, kdy něco potřebujete. Zamyslete se například nad tím, zda byste nechtěli novou dekoraci domů, na zahradu nebo zda se již nějakou dobu netrápíte tím, co koupit někomu blízkému jako dárek. Že jsou odpovědi na tyto otázky kladné? V tom případě máte inspiraci, a tím i napůl vyhráno. Ovšem místo toho, abyste zamířili do obchodu a tak, jako vždy v minulosti, něco koupili, zkuste něco vytvořit.

 

Nepředpokládá se však, že budete ihned vědět, co vlastně chcete. K tomu ovšem slouží nejrůznější inspirační blogy, sociální sítě a webové stránky, které vám po zadání jednoduchého hesla doslova vyplivnou sta tisíce odkazů na nejrůznější nápady. Inspiraci však také můžete čerpat v přírodě, u přátel na návštěvě nebo v obchodech pro kreativce. „Nakupovat k nám chodí nejrůznější typy lidí. Někdo ví přesně, co chce a někdo naopak teprve hledá inspiraci, kterou, troufám si říct, u nás vždy najde,“ říká Lenka Pachmanová, zakladatelka a majitelka obchodů s kreativními a výtvarnými potřebami Idea Creative, které najdete v Berouně, v Plzni a v Kladně.

 

Obchod Idea Creative však navíc provozuje i e-shop, kde lze pořídit nespočet výtvarných a kreativních potřeb za velmi příznivé ceny a kde taktéž naleznete sekci s návody a inspiracemi. „Být kreativní nás baví a chceme tuto vášeň předávat i našim zákazníkům. Proto pravidelně doplňujeme rubriku Návody, Inspirace, kde se dělíme o tipy a rady a kde může každý čerpat inspiraci. V rubrice jsou zároveň vždy aktuální témata pro dané období, nyní tam tedy například naleznete inspiraci na jarní dekorace,“ dodává Pachmanová.

 

Jak začít?
 

Jakmile máte zhruba představu o tom, co byste chtěli vytvořit, přichází na řadu zásobení se vším, co budete potřebovat. A přestože některé věci seženete opravdu jen ve specializovaných prodejnách, pro některé stačí zajít do spíže, na nejbližší louku či do lesa. V období jara a léta je například ideální čas na sběr nejrůznějšího kvítí či větviček. Na podzim se poté sbírá spadané listí, kaštany, bukvice, šišky či šípky. Mějte však oči otevřené pokaždé, když jdete ven. Třeba vám něco padne do oka, co by šlo v budoucnu využít.

 

Jakmile poté máte vše, co pro danou věc potřebujte, pusťte se směle do tvoření. Nezapomínejte však, že kreativní činnost vás má uvolnit a výsledkem má být odpočatá mysl. Při tvoření jako takovém se tedy nestresujte tím, jak vypadal výsledek na obrázku, který jste našli online, a naopak popusťte uzdu fantazii. První výtvor poté třeba nebude dokonalý, ale bude váš, a to se počítá.