První den do školy s kornoutem sladkostí?

28.08.2015 14:53

První školní den může být pro spoustu dětí stresujícím zážitkem, ať už jdou do školy poprvé nebo se po letních prázdninách vrací do své třídy. Jedním z triků, jak dítěti pomoci udělat dobrý dojem v novém prostředí a hned od prvního dne navázat kamarádské vztahy, je úplatek v podobě sladkostí. Prvňáček s barevnou aktovkou a velkým kornoutem v ruce navíc vypadá opravdu roztomile. Dodržuje se zvyk s nošením kornoutku naplněného sladkostmi i v českých domácnostech?


Odměna nebo zbytečné rozmazlování?
 

Ačkoliv nejde o tak ustálený zvyk, jakým je obdarovávání paní učitelky květinou na konci školního roku, některé české rodiny kornoutek sladkostí na první školní den dodržují. Nejde ale jen o snahu rodičů "ukázat se" před ostatními? Nebo takový zvyk skutečně pomáhá k uvolněnější atmosféře? Děti vedené zvědavostí a chutí na sladké se snadněji zbavují ostychu a navazují kamarádské vztahy. Stydlivějším dětem může posloužit k překonání bariéry, všem ostatním malá odměna zpříjemní den plný nových zážitků.


Původně německá tradice je oblíbená i u nás
 

Protože zvyk pochází z Německa, dodržuje se především v západních a severních Čechách. Liší se ale i v jednotlivých krajích Německa - někde  připravují kornoutky rodiče, jinde jimi děti obdarovávají sami učitelé.  Někde slouží jako malý dárek pro prvňáčka, který se ostatním nerozdává. Než se rozhodnete prvňáčka do školy vyslat s kornoutem, zjistěte si, zda se zvyk dodržuje ve vašem kraji. Pokud váháte, například paní učitelka by vám měla být schopná poradit.


Obvykle se chodí s balíčkem ve tvaru kornoutu, ale použitelný je i jakýkoliv jiný balíček. Stačí, když budete myslet na to, aby jej udržely i malé prstíky, a aby se z něj malé kousky šly pohodlně vybírat. A kde kornout sehnat? Samozřejmě ho můžete koupit hotový nebo stočit z pevnějšího bílého papíru, pokud ale v rodině chcete vytvořit pěknou tradici, nechte prvňáčka, ať si kornout vyrobí sám. Barevný, malovaný a zdobený obrázky - a hned tu máme další téma k dětskému hovoru. A navíc slušivou fotku z první cesty do školy.
 

Čím kornoutek naplnit?
 

Pokud svoje dítko balíčkem sladkých "úplatků" pro nové kamarády ze školních lavic vybavíte, nepřežeňte to s množstvím. Všeho s mírou - u sladkého a v případě dětí to platí dvojnásob. Balíček nemusí být nutně větší než prvňáček samotný. I když vzpomínka na roztomilý výjev z filmu Lucie, postrach ulice, kde hlavní hrdinku není za kornoutem skoro vidět, je lákavá. Věřte, že pokud hrozí, že si dítě utrhne ostudu namísto plánovaného potěšení, bude to spíše proto, že se snaží vytáhnout nad ostatní obrovským balíčkem, který sám neunese, než skromným výběrem nápaditých sladkostí.


Buďte originální. Pokud máte více času, můžete upéct i malé buchtičky nebo domácí sušenky. Vyzkoušet můžete sladká jablíčka nebo sušené křížaly.  Určitě se vám podaří vybalancovat sladkosti se zdravějšími variantami. U ovoce ale počítejte s rizikem menší atraktivity pro vybíravé dětské jazýčky - zkuste lákavý obal. Osvědčenou klasikou je čokoláda. Aby se z kornoutku dobře nabízela, dejte před bonboniérami a tabulkovou čokoládou přednost jednotlivě baleným dětským čokoládám - neapolitánkám. Vyrábí je například česká čokoládovna Carla. Kromě toho, že jsou baleny v nápaditých malovaných obalech, obsahují pouze kvalitní kakaové máslo, nikoliv náhražky v podobě rostlinných tuků. V přiměřeném množství jsou tedy vhodnou sladkostí pro děti.
 

Méně je někdy více
 

V některých případech rodiče do kornoutů přidávají i dárky pro ostatní děti i pro paní učitelku a různé školní pomůcky. Je ovšem dobré vzít v úvahu, že děti stráví první den ve škole jen několik desítek minut a podstatou je slavnostně je uvítat a seznámit s novým prostředím. Pastelky, sešity nebo dokonce kalkulačku na první den jistě nebudou potřebovat. Přikládat jim s sebou další spousty věcí znamená v první řadě těžkou váhu, se kterou se děti budou muset nosit. Opět i zde platí, že méně je často více.

 

Anketa


A jak na první školní den chystáte svoje děti vy? 

Dodržuje se u vás tradice se sladkým kornoutkem?

 

 

A jak na první školní den chystáte svoje děti vy? Dodržuje se u vás tradice se sladkým kornoutkem?

Datum: 26.06.2018

Vložil: Jaroslava Parizekova

Titulek: kornout

Bude ale vyrobíme si ho

Datum: 29.08.2015

Vložil: Aneta Papírníková

Titulek: ...

Syn bude určitě kornout mít, už mám vyhlídnutý se spongebobem a už se těším na krásnou další fotečku do rodinného alba :-) Za článek děkuji, pomohl mi se na to dívat i trochu jinak :-)

Přidat nový příspěvek