Příprava kůže na opalování

22.05.2012 16:54

(Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.) Udeřila vedra a také nastává doba prvních letních dovolených. Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně odpověděl na naše nejčastější dotazy, jak připravit kůži na opalování.Jakou funkci plní v přípravě kůže na léto vitamínové doplňky?

  • Především vitamín E a vitamín C, jako tzv. antioxidanty, zmírňují nepříznivý dopad ultrafialového záření na kůži a mimo jiné pomáhají chránit systém vaziva ve škáře.

 

Má nějaký smysl používat samoopalovací krémy při přípravě kůže na letní slunění, nebo jde pouze o vizuální vylepšení vzhledu kůže?

  • Samoopalovací krémy mají jen minimální význam v ochraně, skutečně jde spíše o kosmetické vylepšení vzhledu.

 

Pomáhá při přípravě kůže na opalování i pravidelná návštěva solária?

  • Návštěva solária jen navyšuje zátěž.

 

Chrání kůži před UV paprsky samoopalovací krémy?

  • Jejich ochranný efekt, jak již jsem uvedl, je minimální.

 

Je vůbec možné kůži na opalování připravit?

  • Jednoduchý dotaz, složitá odpověď. Jakou kůži? Jaký fototyp?
  • Některé typy kůže by se slunečnímu světlu s ultrafialovou složkou záření měly vystavovat jen minimálně, jde o fototyp I., tedy osobu rusovlasou, s mléčnou pletí, pihami a v podstatě neschopností se opálit, získat tedy ochrannou pigmentaci. Takové osoby by se tedy neměly ani připravovat na letní slunění. V případě nutnosti pobytu na slunci by se měly krýt prostředky s vysokými ochrannými faktory v závislosti na délce expozice a denní době, tj. při intenzitě slunce silné až extrémní používat prostředky s ochrannými faktory většími než 50, při střední intenzitě 30.
  • U fototypu II., tedy osoby se světlými vlasy a jistým individuálním rozmezím schopnosti pigmentovat, je ochrana rovněž nutná. Je možné použít ochranné prostředky, které mají nižší faktory.
  • Při postupné zátěži u hnědnoucích jedinců stejně jako u jedinců s fototypem III., u kterých se vždy vytváří ochranná pigmentace, tato pigmentace již významně chrání před další zátěží.