Příběhy z datlího hnízda děti bavily

17.07.2020 18:29

Nakladatelství Grada v edici Pohádkové čtení vydalo již řadu titulů pro děti. V dubnu letošního roku v ní vyšla i novinka Lenky Jakešové nazvaná Pohádky z lesa. Jak se líbila Věrce a jejím třem posluchačům?

 

Lenka Jakešová v loňském roce vydala knihu Kamarádi na výletě o domácích zvířátkách, která opustí svůj malý dvorek a vydají se vstříc dobrodružství. V Pohádkách z lesa děti zavede do kouzelného lesa, kde o stromy pečují víly a skřítci a kde žije také spousta zvířátek.

 

Lesní pohádky a příběh datlí rodinky

Knížka se vyznačuje neobvyklým členěním. Střídají se kapitoly popisující život jedné datlí rodinky (v knížce jsou na bílém podkladu a trochu větším písmem) s vlastními lesními pohádkami, které líčí život stromů a jejich malých ochránců. Tyto pohádky vypráví datlí táta svým čtyřem malým ptáčatům, zatímco rostou, opeřují se a trénují létání, aby se na konci knížky mohla vydat na první samostatný let. Členění knihy spolu se skutečností, že části na bílém podkladu jsou kratší a psané jednodušší jazykem, přímo vybízí, aby se ve čtení střídal rodič s dítětem. Pokud tedy již dítě čtení ovládá.  

 

Ilustrace paní Medzvecové knížce sluší

Jak jsme u dětských knížek z Grady zvyklí, nechybí spousta krásných obrázků, o které se postarala Dagmar Medzvecová. Její ilustrace vystihují charakter vyprávění, probouzejí fantazii a knížce vyloženě sluší. Víly jsou krásné, skřítci roztomilí, zvířátka také a stromy vypadají tak, že je děti určitě poznají. 

 

Knížka je vhodná od pěti let

Knížka je určena dětem od pěti let, což se shoduje s mou zkušeností. Rozsah jednotlivých příběhů i poklidně plynoucí vyprávění bez dramatických momentů s řadou popisných pasáží vyžaduje už zkušenějšího posluchače (čtenáře). Můj čtyřletý syn většinou během příběhů ztrácel pozornost, sedmiletý je neměl problém doposlouchat. Dvouletého zaujaly hlavně obrázky hříbků. 

 

Příběhy z datlího hnízda nás bavily

Nejvíce bodovaly příběhy z datlího hnízda. Ty bavily všechny. Co na knize oceňuji, že děti upozorňuje na charakteristické znaky jednotlivých stromů. Lípa má léčivé kvítky a lístky jako srdíčka, modřín opadává, bříza má bíločerný kmen. Proč tomu tak je, pak vysvětlují jednotlivé pohádky. A jak tušíte mají v tom prsty kouzelná stvoření, která stromy zasadí a celý život o ně pečují – víly a skřítkové. Ta ale uvidíte jen, když budete v lese pěkně potichu a dobře se dívat. 

 

Knížku bych určitě doporučila všem dětem a rodičům se vztahem k přírodě. Přijde mi jako ideální čtení na prázdniny strávené někde na chatě u lesa, pokud zrovna prší nebo na dobrou noc.  


Věrka a její tři "datlíci"
 

Zdroj obrázku: nakladatelství Grada