Popularita Steva Jobse stále stoupá, důkazem je nové muzeum v Praze

16.06.2016 08:56

Vizionář, myslitel, vědec, optimista. I tak je na světě každodenně opěvován Steve Jobs, jehož smrt před necelými pěti lety zasáhla veřejnost napříč všemi generacemi. Od té doby vzniklo nespočet životopisů, dokumentů, memoárů. Někteří se na jeho slávě chtěli přiživit, někteří chtěli lidem jednoduše přiblížit, proč byl Jobs takový, jaký byl. I o to se snaží Apple Museum v Praze, které se po pár měsících provozu stále setkává s nadšením náhodných turistů, obyvatel Prahy i zapřisáhlých fanoušků značky, která dala moderní technice nový rozměr.
 

Jobs a jeho odkaz

„Kdo vlastně byl Steve Jobs?“, ptají se často autoři dokumentů mapujících Jobsův život. Co chtěl lidstvu předat a podařilo se mu to nakonec? Tisíckrát omílané citáty a rétorické otázky zná díky těmto badatelům dnes asi každý. Málokdo se ale pozastaví, aby nad nimi popřemýšlel. „V muzeu nám nejde jen o to, abychom návštěvníkům ukázali jednotlivé produkty Apple, byť jsou sebefantastičtější. Jde nám také o to, abychom lidem ukázali, jak se jablečná rodina rozrůstala, jak přinášela světu ohromující novinky a proč si podmanila celý svět. Jde nám o to, aby lidé pochopili, kdo vlastně byl Jobs. Proč nutil své spolupracovníky myslet jinak a jaké měl vize. A hlavně, aby viděli, že se mu tyto vize vyplnily, protože měl otevřené nejen oči, ale i mysl.“, vysvětluje Lukáš Hrudička z Apple Museum Prague.

 

Apple Museum

Apple Museum v Praze je největší soukromou sbírkou produktů značky Apple na světě. Návštěvníky láká nejen na 472 unikátních exponátů, které jinde neuvidí, ale též na prostory, které plně respektují vše, co pro mnohé jména Jobs a Apple znamenají. „Při realizaci projektu jsme kladli důraz na použití kvalitních materiálů, čistotu a jednoduchost výstavních prostor v historickém interiéru tak, aby vše korespondovalo s filosofií značky Apple.“, říká Hrudička. Celý prostor tak lichotí čistým designem a výrobky společností Apple, Next a Pixar jsou tu a tam doplněny o perličku či citát ze Stevova života.

 

V muzeu například najdete první Macintosh z roku 1984, který jako první počítač popularizoval grafické uživatelské rozhraní. Nechybí ani kompletní sbírka mobilních zařízení či sbírka počítačů v letech 1976 až 2012. Zákazníci mohou po prohlídce taktéž navštívit speciální bistro Steven´s food, které plně respektuje zásady Jobsových stravovacích návyků. „Jobs byl již od svých studentských let přísný vegetarián, později dokonce frutarián a také velký fanoušek půstu.“, dodává Lukáš Hrudička.

 

Veškerý výtěžek je věnován na nadační účely, a to lidem po traumatických nehodách, kteří mají trvalou nebo částečnou ztrátu pohyblivosti. Muzeum najdete v pražské Pop Art Gallery v Husově ulici na Praze 1, otevřeno je každý den od desíti od rána do desíti do večera.

 

Více o muzeu najdete na stránkách www.applemuseum.com.