Podnikáme na internetu - 1. část - Co potřebujete vědět, než si e-shop založíte

01.06.2012 10:52

(KHAV a Shoptet.cz) Tento článek je součástí internetového kurzu "Jak si založit vlastní e-shop", který probíhá na webu Česká pracující máma v červnu 2012. Do kurzu můžete vstoupit kdykoli v jeho průběhu. Registrujte se zcela bezplatně a přečetěte si pod registračním formulářem, co některé z přihlášených účastnic motivuje k účasti v tomto kurzu.

 

Toužíte po vlastním podnikání a stále vám něco chybí, abyste směle vykročily ke svému vysněnému cíli?

Zkuste to právě teď s projektem Shoptet.cz

Inspirujte se v našem seriálu o podnikání a vstupte do světa on-line byznysu pravou nohou!

 


Nemusíte být zrovna technicky zdatné, abyste si založily vlastní e-shop. Shoptet.cz (služba, kterou vám Pracující máma vřele doporučuje) nabízí pronájem originálních a intuitivních e-shopů, které se spravují velmi jednoduše a bez nákladných investic. Automaticky také propojuje e-shopy s vyhledávači zboží (Zboží.cz, Heuréka.cz) či sociální sítí Facebook a aukčním portálem Aukro.cz, díky čemuž se dostanete k několika milionům potenciálních zákazníků.

Ale to vše se teprve naučíte...

Odměna pro nejlepší účastnice kurzu

Na závěr kurzu Vás čeká vědomostní kvíz. Ze všech úspěšných absolventek vylosujeme 3 šťastné výherkyně, z nichž jedna získá pronájem e-shopu NA ROK zdarma a další dvě NA PŮL ROKU zdarma.

 

Co potřebujete vědět, než si e-shop založíte

Založit si e-shop je nejsnadnější cesta, jak se stát podnikatelkou. Nikdy ale nevěřte tomu, že tím vaše práce končí. Chcete-li být úspěšné, musíte se do toho opravdu ponořit. A my vám ukážeme jak na to. „Provedeme vás krůček po krůčku po cestě k vašemu snu a vy se dozvíte vše, co ke svému internetovému podnikání potřebujete vědět,“ říká Miroslav Uďan, výkonný ředitel projektu Shoptet.cz, se kterým jsme pro vás seriál připravili.

A navíc – těm, které to s podnikáním na internetu myslí opravdu vážně, doporučujeme účast v závěrečném vědomostním testu, ve které můžete vyhrát pronájem e-shopu na půl roku nebo rok zdarma.

 

Jak začít podnikat: Administrativa podnikání aneb co vše musíte vyřídit

Už víte, co byste ve svém e-shopu chtěly nabízet? Ještě máte chvíli času na rozmyšlenou, nejprve je třeba vašemu novému podnikání dát oficiální tvář. Chcete-li si založit e-shop, pak je nutné zajít na živnostenský úřad a požádat si o vystavení živnostenského oprávnění. Pojďme tedy na to:

 

Živnostenské oprávnění

Živnostenské oprávnění není třeba na všechny činnosti, nicméně často se vám vyplatí si volnou živnost zřídit i v tomto případě, a to například kvůli vyšším výdajovým paušálům (činnosti, na které živnostenské oprávnění nepotřebujete, najdete vyjmenované v paragrafu 3 živnostenského zákona 455/1991 Sb.). Jakmile máte toto ujasněno, vydáte se na živnostenský úřad, kde vyplníte „Jednotný registrační formulář“. Jeho výhodou je především to, že nebudete muset ještě na finanční úřad, správu sociálního zabezpečení (OSSZ) a na pojišťovnu – instituce si vše již mezi sebou předají. Proces bývá poměrně rychlý – výpis z rejstříku (dříve živnostenský list) a tedy založenou živnost můžete mít hotovu ještě tentýž den, co o živnostenské oprávnění žádáte. Budete-li do budoucna plátci DPH či budete platit třeba silniční daň apod., vše ohlašujete taky zde, tedy na živnostenském úřadě. Dobré je se přímo podívat na jejich seznam a vybrat si ten, který máte nejblíže.

Někdy se objevují zvěsti, že je potřeba mít sebou výpis z trestního rejstříku. To není pravda, úřad si ho získá sám. Co se týče toho, kdo může být živnostník (tedy OSVČ – osoba samostatně výdělečně činná), tak je to obecně fyzická osoba starší 18 let nebo právnická osoba s tím, že je vyžadována bezúhonnost ve vztahu k podnikání (podrobnosti v paragrafech 6 a 8 zmíněného zákona 455/1991 Sb.).

 

Sociální a zdravotní pojištění

Ihned po založení živnosti si musíte dohledat, zda máte, nebo byste měli či neměli platit sociální a zdravotní pojištění. Jsou dvě varianty:

a) vykonáváte živnost jako hlavní pracovní činnost – v tomto případě musíte platit každý měsíc minimální zálohu obou pojištění nehledě na to, kolik vyděláte – u sociálního je to 1836 Kč a zdravotního 1697 Kč (v roce 2012;  výše záloh se obvykle každý rok mění).


b) vykonáváte živnost jako vedlejší pracovní činnost – tzn., že máte někde pracovní poměr, jste studentka, maminka na rodičovské dovolené, jste ve starobním/invalidním důchodu apod.; tady platí, že minimální zálohy odvádět nemusíte – zaplatíte až následující rok po podání daňového přizná podle toho, jaký zisk jste skutečně vygenerovaly. Skutečnost, že je vaše podnikání pouze vedlejší pracovní činností musíte ale doložit na Správě sociálního zabezpečení (OSSZ), jinak jste se založením živnosti automaticky brány jako podnikatelky na hlavní činnost.

 

V obou případech pak podáváte společně s daňovým přiznáním přehledy (jeden na OSSZ a jeden na svoji zdravotní pojišťovnu), kde se dorovnají přeplatky/nedoplatky podle vašeho zisku za kalendářní rok. Pokud vykonáváte vedlejší činnost, může se vám stát (záleží opravdu na tom, jak velkou částku si vyděláte), že sociální pojištění nebudete muset doplácet vůbec, zdravotnímu pojištění se ale určitě nevyhnete. Další důležité informace o povinnostech v rámci sociálního pojištění najdete na portálu OSSZ, ve věci zdravotního pojištění se obraťte na vaši zdravotní pojišťovnu, u VZP najdete informace opět na jejich portálu.


Daňové přiznání a přehledy pro OSSZ a zdravotní pojišťovnu

Jak už bylo řečeno, pokud podnikáte a máte pravidelný zisk, budete muset podat vždy do konce března daného roku daňové přiznání za předchozí rok. V něm si jednoduše řečeno dáte vedle sebe příjmy a náklady, vypočtete čistý zisk a daň, kterou z něj máte zaplatit, odečtete si možné slevy (např. životní pojištění, platba hypotéky) a podáte jej na finanční úřad. Společně s daňovým přiznáním je ještě třeba připravit přehled na OSSZ a zdravotní pojišťovnu. Ať už si povedete daňovou evidenci nebo uplatníte paušální výdaje (viz. dále), raději si vždy schovávejte všechny vydané faktury a příjmové doklady.

Důležitá je výdajová stránka, protože výdaje můžete dokazovat finančnímu úřadu dvěma způsoby (záleží, co je pro vás výhodnější):

a) povedete daňovou evidenci – tzn., že budete schovávat všechny doklady, které prokazují nějaký váš relevantní náklad, a na konci roku je sečtete a zjistíte, jaké náklady jste vlastně měly.


b) uplatníte paušální výdaje – jedná se o fikci, kdy zákonem stanoveným procentem odečtete náklady, i když jste je třeba vůbec neměly. Výše procenta se liší podle typu živnosti a navíc se také často mění. V roce 2012 to je od 30 – 80 % v závislosti na druhu podnikání (typický bývá zlatý střed, u většiny živností je to 60 %). Aktuální hodnoty vždy vyhledejte v důvěryhodném zdroji nebo paragrafu 7, odstavce 7 a 8 zákona o daních z příjmů 586/1992 Sb. ve znění pozdějších předpisů.


Daňové přiznání se podává typicky do konce března za předchozí kalendářní rok (nebo do června, máte-li daňového poradce). Pokud jste plátcem DPH, máte ještě další povinnosti s tím spojené, především podávání přiznání k DPH v každém čtvrtletí. Když uplatňujete výdaje na auto, musíte také čtvrtletně platit silniční daň.


Není e-shop jako e-shop

Všechny administrativní otázky tedy máte vyřešeny, živnostenské oprávnění vám říká pane, je načase se porozhlédnout, kde si e-shop založit.  A rozhodnout se také musíte o tom, zda e-shop řešení koupíte či si jej pouze pronajmete. „Když jsem začínala, nebylo peněz nazbyt,“ říká paní Svatava Kraevská, majitelka webového eshopu www.salondoma.cz. „Pronájem e-shopu byla jednou z variant, kterou jsem zvažovala a nakonec vyhrála na plné čáře – pronájem e-shopu od projektu Shoptet.cz je bez počátečních vysokých nákladů velmi dobrou volbou a je to forma podnikání téměř bez rizika.“

Jsou-li právě chybějící vysoké investice v začátku tím, co vás trápí, pronájem e-shopu pro vás může být skutečně tím nejlepším řešením. Pamatujte, že vás vždy bude daleko více bolet, když budete zavírat kamennou prodejnu, než e-shop na internetu.

 

Vaše dotazy a zkušenosti...

Máte dotazy? Vlastní zkušenosti? Chtěly byste se do toho pustit a stále máte nevyjasněné otazníky? Pište do diskuse a všechny otázky se pokusíme vyřešit! A těšte se na příští díl našeho seriálu, shrne hlavní pro a proti koupě či pronájmu e-shopu a pomůže vám rozhodnout, jaké řešení zvolit.

Jste-li už zvědavé, jak se e-shop fyzicky zakládá, zaregistrujte se na www.shoptet.cz

Hodně úspěchů v podnikání přeje Katka Havlová

 

Vaše dotazy, zkušenosti a připomínky

Datum: 15.01.2015

Vložil: deflowerck@hotmail.com

Titulek: http://www.louisvuitton-outletstore.ca/

Datum: 12.07.2014

Vložil: Honza

Titulek: Zalozeni ceskeho eshopu v zahranici

Dobry den,
uz delsi dobu se snazim najit informace o zalozeni ceskeho eshopu ze zahranici. Momentalne jsem student v USA, vytvoril jsem si vlastni eshop, ale jeste jsem ho nepublikoval. Dodavatele zbozi a zakazniky mam vyresene. Hlavnim problemem je moje nevedomost (nedostatecna informovanost) o legalnim zalozeni eshopu tohoto druhu. Napriklad, zda si musim vyridit ZL v CR, nebo staci zalozit si spolecnost v USA a registrovat firmu v CR? Zalezi jestli budu pouzivat muj cesky bankovni ucet, nebo ten americky? Komu budu odvadet dane? Mozna jsem jen neschopny v oblasti vyhledavani na internetu, ale pokud by jste mohly poskytnout odkaz obsahujici tyto informace, byl bych Vam nesmirne vdecny. Dekuji za odpoved, Honza L.

Datum: 23.12.2013

Vložil: Barbora Z.

Titulek: Rady a tipy

Moc díky za dobrý článek. Doporučuji začínajícím eshopařům mrknout na některé články na blogu www.eshopie.cz. Já tam našla pár dobrých tipů a užitečných rad.

Datum: 22.08.2012

Vložil: Petr

Titulek: obnovení živnosti na ÚP

Dobrý den, děkuji za pěkný článek! Jsem momentálně na ÚP a mám pozastavenou živnost. Plánuji si rozjet e-shop. Mám domluvené dodavatele, brzy bych mohl už objednat už nějaké zboží. Nechci platit zbytečně sociální a zdravotní, když zpočátku budou výdělky asi minimální. A tak se chci zeptat, od kdy přesně musím ŽL obnovit? První fakturou za prodané zboží? Prvními penězi, které mi dojdou za prodané zboží? Určitou sumou? Děkuji za odpověď

Datum: 24.08.2012

Vložil: Pracující máma

Titulek: Re: obnovení živnosti na ÚP

Správně byste neměl začít podnikat bez oprávnění, takže byste měl mít ŽL "aktivní" ve chvíli, kdy e-shop spustíte, tj. nabídnete zboží k prodeji. Zeptejte se konkrétně na živnostenském odboru. Existují určitá omezení i zvýhodnění, ale po právní stránce jsme se tímto tématem tak hluboko nezabývali. Obraťte se na ŽÚ, tam Vám určitě neporadí, abyste obcházel zákon. A jinak - jsme rádi, že naše články pro pracující mámy jsou užitečné i pro muže a držíme palce s novým podnikáním!

Datum: 07.06.2012

Vložil: nezaměstnaná

Titulek: ŽL

Dobrý den, můžu si založit ŽL v době, kdy jsem nezaměstnaná? Potřebovala bych pro rozjezd eshopu nejprve začít nasmlouvávat partnery, za tím účelem musím míž ŽL, ale když ještě nebudu nic vydělávat, než eshop spustím, tak chci být aspoň registrovaná na ÚP, abych si nemusela platit sama pojištění - neměla bych ze začátku z čeho. Můžete mi poradit? Děkuji.

Datum: 21.06.2012

Vložil: Úřad práce

Titulek: Re: ŽL

Na naši otázku odpověděla pracovnice ÚP Praha západ: Živnostenský list si můžete založit i během doby, kdy jste registrována na úřadu práce. Hned tentýž den, kdy si živnost založíte, ji musíte pozastavit (přerušit), tím se nestanete podnikatelkou a nemá to vliv na Vaši registraci ani na pobírání podpory v nezaměsntanosti, pokud na ni v danou chvíli máte nárok. Jakmile budete moci začít podnikat, obnovíte živnostenské oprávnění a ukončíte svou registraci na ÚP.

Datum: 01.06.2012

Vložil: Jarmila

Titulek: paní Kraevská

Prosím, je paní Kraevská také členkou klubu Pracující máma? Můžeme se s ní někde setkat, přečíst její profil nebo představení jejího podnikání? Jestli ne, udělejte s ní prosím rozhovor, moc by mě to zajímalo. Děkuji.

Datum: 01.06.2012

Vložil: Katka Hav.

Titulek: Re: paní Kraevská

Paní Kraevská není členkou našeho klubu, rozhovor s ní připravujeme. Určitě tu také představíme její e-shop. Jsou to právě inspirativní ženy, které vzaly svůj "podnikatelský osud" do vlastních rukou, které nás nejvíce motivují ke změně, dodávají odvahu pustit se do něčeho nového. Hezký den, KH

Datum: 27.08.2012

Vložil: Pracující máma

Titulek: Re: paní Kraevská

Tak je nám líto - paní Kraevská rozhovor Pracující mámě neposkytne. Otázky jsou na její vkus příliš osobní. Nevadí, hlavně že nás inspiruje v podnikání.

Přidat nový příspěvek