Odhalujeme pigmentová znaménka

14.06.2012 14:53

(Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc.) Pro většinu z nás pomalu nastává čas dovolených. I když v Čechách se v těchto dnech slunečních paprsků bát nemusíme, léto bude určitě krásné a teplé. I kvůli zahraničním dovoleným v horké exotice odpověděl Prof. MUDr. Vladimír Vašků, CSc., přednosta I. dermatovenerologické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně na naše nejčastější dotazy o pigmentových znaménkách.

  • Co to vlastně jsou pigmentová znaménka?

Pigmentová znaménka (pigmentové névy) jsou častými ohraničenými změnami na kůži, mohou být přítomny již při narození, mohou se však objevit až v průběhu života. Zakládají se většinou při vývoji plodu, ale obvykle nejsou dědičná. Existují névy z pigmentových buněk (melanocytů), tedy buněk, kterými jsme všichni vybaveni k ochraně před ultrafialovým zářením. V případě projevyu směrem k mateřskému znaménku jsou tyto buňky nadměrně činné. Dále existují tzv. névy névocelulární. Tyto již mají odlišný typ melanocytu, označují se také jako névocyty. 

Névem z pigmentových buněk jsou např. obyčejné pihy nebo plošně rozsáhlejší névy uložené v hlubších partiích kůže (ve škáře).

Névy névocelulární jsou velmi časté, vyskytují se v různých počtech u každého člověka. Jsou většinou drobné pod 5 mm v průměru, tmavší, zřetelně ohraničené. Jejich prognóza je většinou dobrá. Neplatí to však beze zbytku. Některé z nich se také mohou měnit. 

Významnější vzhledem k možnému rozvoji nádoru melanomu jsou tzv. névy dysplastické (atypické). 

Jsou větší (nad 5 mm v prům.), mají nepravidelný tvar a mohou mít různé barevné odstíny.

 

  • Jak poznám, že je s nimi něco v nepořádku?

Podle růstu – nad 5 mm v průměru. Podle nerovnoměrné barevnosti – střídají se odstíny žlutohnědé, hnědé, růžové, černé, ba i výbledy. Může již jit o melanom. Nepravidelné okraje mohou signalizovat přechod v melanom. Může se měnit i povrch s mokváním a krvácením, případně erozí s malou tendencí ke zhojení. Subjektivně může znaménko svědit i bolet, případně vyvolává pocit tlaku. Mění se kůže v okolí znaménka – např. barevné změny do bílé či šedé barvy, pigment pronikající do okolí, změny zánětlivé.

 

  • Jak probíhá jejich lékařská kontrola?

Lékař – nejčastěji dermatolog – znaménko vyšetří a rozhodne v případě potřeby o jeho chirurgickém odstranění nebo k úplnému vyloučení nebezpečí znaménko po určitou dobu sleduje v pravidelných intervalech.

 

  • Co se děje, když je nutné je odstranit? Jak se odstraňují?

Znaménka  se odstraňují chirurgicky, obvykle jde o zákrok provádění ambulantně v místním umrtvení. V případě podezření na melanom postup určí odborníci na specializovaných pracovištích, např. tzv. melanomová komise složená ze zástupců různých oborů.

 


 

Tento článek bez souvstažnosti k tématu "pracující máma" jsem zveřejnila hlavně proto, že mě před rokem navštívila po dlouhé době jedna kamarádka a oznámila mi, že prodělává léčbu rakoviny kůže. Na tuto dagnózu přišli náhodou, když si z estetických důvodů před létem chtěla nechat odstranit znaménko na zádech - její nemoc byla už v pokročilém stádiu a byla nutná okamžitá operace. Nejen kvůli kráse, ale hlavně kvůli našim dětem - dávejme na sebe pozor a zařiďme se podle doporučení pana doktora Vašků.

Krásné léto plné samých dobrých zpráv přeje Katka Havlová