Neplníte předsevzetí? Zjistěte, kde děláte chybu. Stále je čas vše napravit

23.01.2014 21:41

Potkat muže svých snů, přestat kouřit, zhubnout, pracovat na mezilidských vztazích, ušetřit peníze, konečně začít cvičit nebo si najít lepší práci. Každý rok si dáváme podobná předsevzetí a pokaždé marně. Neuplyne ani měsíc a naše odhodlání a nadšení změnit život k lepšímu se rozplyne jak pára nad hrncem. Pokud jste si v záblesku nového roku naslibovala spoustu pozitivních změn, ale snaha o to skončila ještě dříve, než začala, zkuste to znovu a jinak. A ne proto, že jste vstoupila do nového roku, ale proto, že skutečně chcete. 

 

Spousta lidí dělá chyby už při samotném počátku, kdy svá předsevzetí vysloví. Drží se myšlenky, že vytyčit si předsevzetí do nového roku je potřeba, protože to tak dělá každý. Vlastně o tom ani moc nepřemýšlí, vzpomenou si, že by chtěli být hubenější, mít lepší práci nebo vydělávat více peněz. To však nestačí. „Dát si předsevzetí jen kvůli tomu, že začal nový rok, je nesmyslné. Člověk by k tomuto rozhodnutí měl dospět a mělo by tomu předcházet období, kdy o problému více přemýšlíte a děláte si hlubší rozbor,“ uvádí odbornice na vztahy Martina Horáková ze seznamovacího portálu Leyter.com. 

 

1. Nehledejte problémy, ale jejich příčiny 

Prvotní fáze je důležitá a velmi na ni závisí, zda svá předsevzetí dodržíte. „Nejdříve musíte správně pojmenovat cíle, abyste věděla, čeho chcete vlastně dosáhnout. Navíc je potřeba posoudit váš stávající stav, reálně a bez příkras,“ radí Martina Horáková a dodává „Nestačí hledat v našem životě problémy, které nás činí méně spokojenými. Musíte jít o krok dál a podívat se až na jejich konkrétní příčiny.“ V praktické rovině to znamená, že pokud jste chtěla v minulosti zhubnout a nezadařilo se, zamyslete se nad pravým důvodem nezdaru. Zajídáte emocionální vypětí, jíte jen 2 x denně nebo nikdy neodmítnete čokoládu? Rozhodněte se tedy bojovat s příčinami a nejen se samotným problémem, jenž je často pouhým důsledkem. 

 

2. Pátrejte, jaké máte možnosti 

„V dalším kroku je nutno posoudit možnosti, které máme k dispozici, od finančních, mentálních až třeba po časové,“ vysvětluje Horáková a doplňuje: „Může to znamenat i posouzení lidský zdrojů.“ Chcete-li třeba zlepšit fyzickou kondici a začít cvičit, najděte si parťáka, který vám bude dělat dohled a zároveň příjemnou společnost. Hned se vám bude do posilovny chodit lépe. Pomocník ale nemusí mít podobu jen kamarádky. Pokud vám přijde, že na některé věci jste příliš krátká, zkuste si zjistit i možnosti odborné pomoci. 

 

3. Uvědomte si, co vás žene ke změně 

Další krok se týká naší motivace a vůle. „Popřemýšlejte o tom, co stojí za tím, že chcete být třeba hubenější nebo přitažlivější. Vynakládáte snahu kvůli tomu, že máte obavy o své zdraví? Nebo chcete být jednoduše spokojenější sama se sebou?“ upozorňuje odbornice na vztahy a dále uvádí: „Odpověď na tyto otázky může být klíčová a tvořit důležitý motivační faktor.“ Nesprávně stanovené cíle mohou být kamenem úrazu. Buďte realistická a nemějte zbytečně přehnané nároky. Pokud se vám již dlouho nepodařilo zhubnout, jistě neshodíte pět kilogramů hned první týden. 

 

4. Odměňujte se za svou vůli 

Až se do plnění vašeho předsevzetí s elánem vrhnete, stanovte si něco, co bude působit jako odměna za uspokojivý průběh. Pro některou z nás to může být netradiční zážitek, jiná raději ocení třeba hezké oblečení. „Nešetřete na sobě, silná vůle by měla být po zásluze odměněna,“ doporučuje Horáková a navrhuje: „Pokud jste kupříkladu dva měsíce vydržela nekouřit, ušetřila jste i vaši peněženku spousty výdajů. Vymyslete si třeba originální prodloužený víkend na místě, kde jste ještě nebyla. Opět vás to podpoří ve snaze nepřestávat.“ 

 

5. Nikdy se nevzdávejte 

Buďte na sebe náročná, jinak své předsevzetí nikdy nesplníte. Nečekejte, že nikdy nesejdete z cesty. Je pravděpodobné, že zhřešíte a dáte si pokrm, který je proti zásadám zdravého hubnutí, že si zapálíte cigaretu nebo vynecháte naplánované běhání. Nenechte se tím však odradit a nevzdávejte se kvůli jedné chybě. „K plnění předsevzetí je nutná velká dávka trpělivosti a ještě větší dávka pevné vůle. I pokud se vám třeba nepodaří splnit vše, co jste si stanovila, v každém případě jste udělala něco pro své zdraví nebo psychickou pohodu. Vezměte to tedy za pozitivní konec a podívejte se na to tak, že někdy i cesta může být cíl,“ uzavírá Martina Horáková. 

 

Leyter.com je česká seznamovací a sociální síť. Oproti klasickým seznamovacím portálům umožňuje díky geolokačním informacím o jednotlivých uživatelích sledovat pohyb přátel v okolí a vyhledávat kulturní akce přímo z mobilního telefonu. Unikátní schopností seznamky je zpětně vyhledat konkrétní osobu, kterou uživatel zahlédl na konkrétním místě v určitý čas. Leyter.com založil Jan Běhounek společně s Martinem Horákem v září roku 2011.