Naše děti na internetu

06.08.2012 06:45

(KHAV) Léto je teplé a tak věřím, že většina dětí tráví čas venku na sluníčku. Přesto se asi nevyhneme tomu, že si sednou k internetu. Proč ne - mají skvělé možnosti jak udržovat kontakt s novými kamarády, které si v létě našly... Ne každý je psavec, aby sesmolil dopis - tak tomu bylo i v naší offlajnové době a tehdy jsme se museli s takovým kamarádem rozloučit navždy nebo nejmíň na rok, kdy jsme se pak zase sešli na stejném místě (u babičky, na táboře a tak). Takže dětem nebraňme v internetové komunikaci, seznamme se raději s českými a světovými komunitními weby, na kterých možná mají naše děti zveřejněny údaje, které by raději měly co nejrychleji odstranit.

Ale bez předsudků a zbytečných antipatií - o komunitních webech v dobrém.

Komunitní weby nebo také sociální sítě, jak se jim v česku často říká, jsou fenoménem dnešního internetu. Lidé na nich tráví čím dál tím víc času, píšou o nich papírové noviny i internetové magazíny, řeší se jejich bezpečnost i to, jak tyto stránky ovlivňují lidské myšlení a chování.

Pravdou je, že si nemyslím, že by pracující mámy kdovíjak toužily po informacích o světových a českých komunitních webech. Na druhou stranu, nezaškodí se s nimi seznámit, a to hlavně kvůli našim dětem.

 

Pro bezpečnost našich dětí...

Není vůbec od věci projít (hlavně české) komunitní weby a podívat se, zda tam naše děti nemají svůj profil - a jaké údaje tam o sobě zanechávají. Mnohdy totiž zveřejňují i svá telefonní čísla, místo, kam chodí do školy, kde bydlí, vystavují svoje fotky... Všechny víme, jak je to pro naše děti nebezpečné, takže proč to nemít aspoň trochu pod kontrolou?

Níže najdete odkazy snad na všechny sítě, které naše děti nejspíš využívají.

 

Komunitní weby světové

•    Facebook.com
Hodně využívaný i českými uživateli internetu. Se svými přáteli si uživatelé facebooku mohou chatovat, posílat zprávy, prohlížet si profily, kde si každý vyplní informace, jaké chce. Nechybí zde ani nekonečné množství fotografií, které se dají komentovat. Každý uživatel má svou zeď, kde může napsat, co právě dělá nebo jen tak, co jej napadne. Také zde se mnohdy strhnou dlouhé diskuze. Je tu obrovské množství aplikací, testů, kvízů, her, posílání dárků, vkládání videí, posílání dárků, štouchání, .... (něco o Facebooku už jsme také napsali v tomto článku: Komunitní web, k čemu to je?)


•    BeautifulPeople.com
Je určen jen krásným lidem. Poté, co si uživatel vyplní profil a nahraje svou fotku, během následujících osmačtyřiceti hodin o vzhledu nového uchazeče hlasují ti uživatelé opačného pohlaví, kteří už zde jsou přihlášen a rozhodnou o přijetí.


•    Twitter.com
Zde mezi sebou lidé komunikují pomocí mikrologů, krátkých vzkazů jako SMS. Do každé zprávy mohou napsat jen 140 znaků a sdělit tak celému světu, co právě dělají. Založeno v roce 2006.


•    MySpace.com
Zvláštností oproti jiným webům je fakt, že kvůli ochraně dětí je přístupno až od čtrnácti let. Založeno 2003.


•    Badoo.com
Server je doslova celosvětový a tak se snadno můžete seznámit s osobou, která bydlí na druhé straně světa. Můžete si tak procvičit jazyky, či si najít jen nové kamarády a kamarádky.


•    Flickr.com
Hlavní funkcí a posláním flickru je vkládat na tento server své fotky a videa, stejně tak, jako si prohlížet ta od uživatelů ostatních.Vznikl v roce 2004.


•    Hi5.com
Tento web je, jakožto v mnoha zemích, populární i u nás a čítá mnoho členů. Vznikl v roce 2003 v USA.


•    Netlog.com
Tento komunitní web byl a je určen především pro mladé lidi z Evropy. V současnosti má více než šedesát milionů aktivních členů, kteří používají web ve dvaceti různých jazycích.


•    Meebo.com
Asi nejčastějším problémem, proč se lidé připojují na www.meebo.cz, je ICQ, zde v zjednodušené verzi funguje.


•    DeviantART.com
Zaměřuje se především na umění, hlavně na uživateli vytvořené fotografie či články a texty. S ostatními uživateli se tak podílíte o vaše umění. Vznikl v roce 2000.


•    ChatRoulette.com
Videochat. Server vám náhodně vybere, s kým budete komunikovat. Jenže člověka naproti sobě vůbec neznáte a nevíte, co od něj očekávat.

 

České komunitní weby:

•    Libko.cz / Libimseti.cz
Seznamka. Hlavním cílem je seznámení se nejen s kamarády, ale také osobami opačného pohlaví, díky čemuž by mohl vzniknout také nějaký vztah. Vznikla v roce 2002.


•    XChat.cz
Největší chatovácí portál u nás, funguje už od roku 1998.


•    Badoo.cz
Na svůj profil si přidáváte osobní fotky či videa, která pak mohou všichni ostatní uživatelé shlédnout také.


•    Rajce.net
Slouží ke sdílení fotek. Hlavní výhodou je, že na sem můžete vkládat kolik fotek, kolik chcete, žádná omezení neexistují.


•    Ukazse.cz
Kromě hodnocení vašich fotek a fotoseznamky se můžete zapojit i do běžné seznamky, do nejrůznějších diskuzí, soutěží a her. Funguje od roku 2003.


•    Csfd.cz
Česko-Slovenská filmová databáze. Najdete zde vše, co vás o vámi zvoleném filmu zajímá.


 
Infomrace o jednotlivých komunitních webech z www.komunitniweby.cz.