Náhlé změny počasí útočí na naši imunitu. Nejlepší ochranou je prevence.

29.03.2016 07:52

Náhlé klimatické změny v posledních několika týdnech zkouší zdraví nejen těch, jejichž imunita je oslabená zimou, ale dostává zabrat i organismus jinak zdravých jedinců. Jak se bránit všudypřítomné chřipkové epidemii a zlepšit si odolnost?
 

Problémy s oslabenou imunitou si pravděpodobně zažil každý z nás. Přestože se většinou nejedná o kdovíjak závažné onemocnění, následky jsou minimálně nepříjemné. A to ať už se projevují častým střídáním nemocí, únavou či podrážděním. Samotné projevy postiženým jedincům však často brání v tom, aby docílili zlepšení. Jde o začarovaný kruh, který bohužel jedna či dvě pilulky denně nespraví, ať už si reklamní triky a marketingové tahy výrobců léků a vitaminových preparátů říkají, co chtějí. Ty můžou sice posloužit jako podpůrný prostředek, na oslabenou imunitu je však nutno nahlížet celostně.
 

Pohyb a strava

Někomu by se mohlo zdát, že se snad jedná o přehnaně proklamované klišé, zdravý životní styl je ale fakt, který se pozitivně projevuje nejen po fyzické a duševní stránce, ale hraje obrovskou roli i po stránce zdravotní. Alespoň to vyplývá z nedávného průzkumu odborníků z Orthopaedics & Sports Medicine v New Yorku. Ti tvrdí, že pravidelným sportováním v zimě je nejen možné značně posílit imunitu organismu, ale dokonce i bojovat proti zánětům. U těch, kteří holdují sportu, je navíc často lehčí průběh případných onemocnění. Není však zapotřebí průzkumů, abychom věděli, že lidské tělo se k nám bude chovat tak, jak se chováme my k němu. Je sice známo, že hlavně fitness centra zažívají vždy největší boom v období ledna. Se změnou přístupu to ale bohužel často nemá co dělat. „Ve většině případech se jedná jen o krátkodobé záchvěvy chtíče po lepší postavě. Vždy na začátku nového roku zaznamenávám až padesáti procentní nárůst návštěvníků, po několika týdnech to ale upadá. Jen hrstka z nich se do toho vážně opře a ti u toho pak vydrží napořád.“, říká fitness trenér a výživový poradce z jedné z pražských posiloven Pavel.

 

Faktem však zůstává, že v současné době, kdy je obezita opravdovou celosvětovou hrozbou, je nutnost změny životního stylu přímo alarmující. Proto existuje i několik programů financovaných zdravotními pojišťovnami, které se své klienty snaží nasměrovat na lepší a zdravější cestu. Můžeme například zmínit projekt Změním se Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky, do kterého každoročně probíhá konkurz pro pojištěnce. Vybraní jedinci budou mít příležitost výrazně zlepšit svůj stav. Koučem celého projektu není nikdo jiný než přední český výživový poradce Petr Havlíček.
 

Avšak jako vše, ani budování imunity není zcela jednoduché. A pravda, začít sportovat pravděpodobně nestačí. Pokud budeme vydávat velké množství energie, musíme myslet i na to, kde tu energii opět načerpáme. Základní znalosti o potravinách a makroživinách jsou zde naprosto zásadní. Strava může být nástroj k tomu, abychom docílili vysněné postavy. Zároveň však musí být i nástrojem k tomu, abychom tělu dopřáli vše, o co ho během každodenního shonu připravujeme. Na to je hlavně třeba myslet během sestavování jídelníčku.


Multivitaminové preparáty

Jak již bylo řečeno, vitaminy nic nezkazíme. Aby však nahradily vše ostatní, to je zcela nemyslitelné. Faktem navíc zůstává, že pokud budeme vitaminy čerpat z přírodních zdrojů, žádné výživové doplňky pravděpodobně nebudou vůbec třeba. Můžeme si jimi však pomoci například u dětí, kteří často z rozmaru nejedí to či ono.

 

Otužování

Prospěšnost otužování nám rodiče vštěpovali již od dětství. A nedělali to nadarmo. Tento, pro mnohé, krutý způsob zvyšování obranyschopnosti organismu má fakty podložené kořeny. Lékařské průzkumy například uvádí, že otužované děti jsou až třikrát méně nemocné. Otužovat se můžeme například každodenním sprchováním studenou vodu, daleko příjemnější je však návštěva sauny, kterou je dobré do harmonogramu zařadit alespoň dvakrát týdně. Sauna navíc prokazatelně zlepšuje činnost dýchacích cest, eliminuje svalová onemocnění a chřipková epidemie si na milovníky sauny přijde zřídka.

 

 

Anketa: Jak posilujete Vaši imunitu vy?

Zapojte se do diskuze po článkem a poraďte svůj osvědčený způsob, jak zvýšit odolnost organismu.

Diskusní téma: Jak posilujete Vaši imunitu vy?

Datum: 29.07.2016

Vložil: Meriko

Titulek: Budování imunity

Byla jsem velmi často nemocná. Tak jsem hledala různé diskuze ( http://www.zdravi-hubnuti.cz/tema-cim-si-mam-posilnit-svou-imunitu/) kde jsem našla, že na posílení imunity je také dobrá sauna. A tak jsem to zkusila a světe div se, půl roku a žádná nemoc. Asi na tom něco bude.

Přidat nový příspěvek