Možnosti, jak účinně bojovat s lupénkou

18.05.2015 19:27

Lupénka neboli psoriáza je chronické onemocnění, které sice není závažné ani nebezpečné, ale dokáže kvůli častým recidivám pěkně znepříjemňovat život.

 

Lupénka

Lupénka je chronické kožní onemocnění projevující se odlupováním šupinaté kůže. To je až několikanásobně rychlejší než u zdravého člověka. Na těle se objevují hnědočervená ložiska drolící se kůže – nejčastěji na místech vystavených mechanickému tlaku, jako jsou např. lokty či kolena. Propuknout může v zásadě kdekoli na těle, dokonce i ve vlasech. Průběh je u každého pacienta do značné míry individuální. Ačkoliv se nejedná o infekční nemoc přenositelnou na druhé, ale autoimunitní, zánětlivou poruchu organismu, pro člověka trpícího psoriázou jde o velmi nepříjemnou záležitost. Šupinatění a odlupování kůže v různé míře provázejí zarudlá a bolavá místa, svědění, pálení, pupínky, případně deformování nehtů a kloubů.

 

Touto civilizační chorobou trpí přibližně 3–5 % populace, u nás se číslo pohybuje kolem půl milionu. Příčina vzniku je u většiny postižených osob dána geneticky, existují však i rizikové faktory výrazně se podílející na propuknutí nemoci. Mezi ty patří např. infikování cizorodým virem či bakteriemi, stres nebo hormonální změny. Taková prevence, která by dokázala spuštění lupénky spolehlivě odvrátit, bohužel neexistuje. Psoriáza se navíc může projevit v jakémkoliv věku – v pubertě nebo později, zpravidla okolo 40. až 50. roku života.

 

Možnosti léčby lupénky

Lupénka se nedá nikdy úplně vyléčit. Lze ji pouze vhodnou zdravotní péčí držet na uzdě tak, aby nekomplikovala život více, než je nutné. Obvykle se střídají dvě fáze – fáze klidu a plného propuknutí. V akutním stádiu lékař většinou přistupuje k nasazení intenzivní léčby a předepisuje léky s obsahem kortikoidů k zevnímu použití (krémy, masti, gely, vodičky). Ty však mají i nežádoucí účinky, proto je třeba docházet na pravidelné kontroly k dermatologovi. I přes možné vedlejší účinky mají kortikoidy v medicíně nezastupitelné místo pro své silné účinky, protizánětlivé působení a rychlou úlevu od bolestivých příznaků.

 

Pokud hormonální léky užívat nechcete či z nějakého důvodu nemůžete, existuje alternativa – léky na přírodní bázi. Jejich nevýhodou je vyšší cena, kterou vám většina zdravotních pojišťoven neproplatí, protože takové léky nemají oficiálně uznaný status léčiva. Pokud jste však pojištěncem u Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra ČR, můžete nově čerpat z fondu prevence příspěvek 500 Kč na nákup přípravků pro zmírnění příznaků této kožní choroby, a to včetně těch přírodních, bez obsahu kortikoidů. Vztahuje se na přípravky pro zevní aplikaci, pořízené v lékárně. Samozřejmě jsou i další způsoby podávání léků, např. ústně či injekčně. Osvědčila se i tzv. fototerapie, v rámci které jsou postižená místa ozařována UV zářením.

 

Lupénka znamená změnu životního stylu

Vstoupila-li vám do života lupénka se všemi nepříjemnostmi s tím spojenými, je také na místě upravit váš životní styl. Tabu je kouření, omezte konzumaci alkoholu, jezte střídmě, vyhýbejte se tučným a smaženým jídlům. Vhodné je podpořit samotnou léčbu doprovodným programem, který léčbě významně napomáhá a urychluje ji. Výborně na postiženou kůži funguje moře a slunce, speciální dehtové nebo sirné koupele či doplňky stravy a vitaminy podporující regeneraci kůže (selen, zinek, vitamin A a E).

 

I když je lupénka nevyléčitelná, skládat zbraně a zoufat si nad svým údělem není na místě. I s touto chorobou totiž můžete žít plnohodnotně a proti jejím nepříjemným projevům účinně bojovat.