Markéta Šichtařová

11.02.2012 19:15

(KHAV) Rozhovor s pracující mámou Markétou Šichtařovou je od těch předchozích trošku jiný v tom, že portrét Markéty najdete i na české wikipedii*. Z něj se mimo jiné dozvíte, že: "Její názory se pravidelně objevují v denním tisku i v televizi. Celkový počet jejích článků a citací v médiích přesáhl deset tisíc." My jsme ale Markétě položily pár otázek, na které zas tak často neodpovídá.


Katka Havlová (KH): Jak se "zrodil" nápad začít podnikat právě v oboru, ve kterém podnikáte?
Markéta Šichtařová (MŠ): Že nejsem ideální zaměstnanec, jsem si uvědomila svůj první den v zaměstnání. Bylo to v bance, já byla zaměstnána jako „analytik finančních trhů“.

Když jsem si obcházela své seznamovací kolečko po svých kolezích a sledovala jejich studené obličeje, které už na první pohled dávaly tušit, že jsem právě hloubkově skenována a odhadována, zda budu patřit k táboru A či táboru B, velmi rychle jsem pochopila, že to není prostředí pro mne. A na „píchačky“ u vstupních dveří jsem si nezvykla nikdy. Pak už bylo jen otázkou času, než začnu sama podnikat.

Společnost Next Finance, kterou jsem v roce 2004 založila, byla první svého druhu ve střední a východní Evropě: zabývá se poskytováním ekonomických analýzy a prognóz vývoje finančního trhu.
KH: Jak vypadá váš "normální" pracovní den?
MŠ: Obyčejně zapínám svůj počítač kolem osmé ráno. A vypínám kolem páté večer.  Pracovní doba se dělí mezi papírování, komunikaci s klienty, obchodními partnery, nějaké schůzky, občas i přednášky pro naše klienty, psaní nové knihy… Mám ale jednu zásadu: zásadně nepracuji o víkendu!
KH: Kdo právě teď hlídá vaše děti?
MŠ: Právě teď si děti hrají ve vedlejším pokoji. Malují si a čas od času se poperou o pastelku. Jo – a taky si občas přiběhnou tu pro pusinku, tu s otázkou, zda si mohou vzít z lednice to či ono.
KH: Jak to děláte, abyste mohla mít děti a zároveň pracovat?
MŠ: Právě nyní, v době rozhovoru, jsem ve své domácí kanceláři. Když z ní odcházím, obyčejně beru děti s sebou. Většina obchodních partnerů si na to již zvykla. Třeba v televizi prostě vědí, že když si mne pozvou, obyčejně přijedu i s dětmi, které na mne počkají v kanceláři produkce…
KH: Jako zaměstnané ženě podnikatelce - zdá se Vám složité pracovat a zároveň se starat o děti a rodinu?
MŠ: Složité by se mi zdálo být donucena zvolit si mezi prací a rodinou. Neumím si představit, že bych trávila dny bez svých malých dětí. A stejně si neumím představit, že bych trávila den jen s dětmi bez práce.
KH: Jak jste se cítila hned po porodu? Myslela jste na práci?
MŠ: Moje první dítě se narodilo večer – a ráno už jsem vyřídila pár emailů. Druhé dítě se narodilo odpoledne – a manžel všude s oblibou roztrubuje historku, jak jsem ještě hodinu předtím, než se dítě narodilo, dávala rozhovor televizi Nova…
KH: Ovlivnilo narození Vašich dětí nějak Váš pracovní výkon, ať už pozitivně nebo negativně?
MŠ: Nepozoruji v tom žádný rozdíl. Má práce se ve srovnání s dobou „předtím“ nijak nezměnila – tedy když nepočítám to, že nyní trávím mnohem víc času v domácí kanceláři a se spolupracovníky komunikuji nikoliv osobně, ale emailem nebo skypem. Neměnila bych nic.
KH: Pomáhá Vám partner s dětmi?
MŠ: Ano. I on si oblíbil domácí kancelář a tráví v ní poměrně hodně času. Takže je často přítomen v domě s dětmi. Což s sebou logicky nese i to, že se jim dost věnuje.
KH: Jakou nejcennější radu v životě jste dostala a jakou radu předáte svým dětem?
MŠ: To by bylo na dlouhé povídání… V zásadě šlo o zjištění, že nikdo se kvůli vám nikdy nezmění. Každý se může změnit jen kvůli sobě, pokud sám chce. Tohle zjištění mi ohromně pomohlo pochopit chování a motivaci mnoha lidí kolem mne. A co se snažím předat dětem? Hlavně pocit vnitřní vyrovnanosti.
KH: Máte alespoň někdy čas jen sama na sebe? Čemu se věnujete?
MŠ: Vzhledem k tomu, že ctím víkendy, dá se říct, že bych teoreticky o víkendech měla mít čas na sebe. Ne tak docela to platí – spíš pak doháním soukromé věci, které jsem o pracovních dnech nestihla. Ale nemohu si stěžovat. S dětmi většinou trávíme čas tak, že nevymýšlím zábavy vysloveně jen pro ně, ale spíš děláme věci společně. Takže i čas s nimi se dá považovat za čas, kdy se věnuji sobě.
KH: Musíte zvládnout práci i rodinu. Stalo se vám někdy, že jste si sedla a řekla: „Já už nemůžu dál...“?
MŠ: Tohle vysloveně jsem si neřekla, ale už mockrát se mi stalo, že jsem si sama sobě řekla: „Tak, a teď na mne ještě někdo promluví, a já všechnu tu pakáž měchačkou seřežu na jenu hromadu…“ Obyčejně mne takový záchvat do dvou dnů pustí.
KH: Máte chůvu nebo někoho jiného, kdo Vám nějak s dětmi vypomáhá?
MŠ: Chůvu jako takovou nemám. Mám ale paní pro kompletní úklid domu. Bez ní bych se neodešla. Stačilo vyvěsit pár inzerátů v našem okolí.
KH: Myslíte, že budou Vaše děti pokračovat ve Vašem řemesle?
MŠ: To opravdu netuším! Jsou ještě malé. To je jejich rozhodnutí, ne moje. Nepatřím mezi rodiče, kteří se snaží svým dětem plánovat život.
KH: Máte nějaký vyhrazený den, který trávíte celá rodina společně? Pokud ano, co nejčastěji děláte?
MŠ: Jak už jsem říkala, trávíme společně víkendy. A pak taky dovolené. Ty obyčejně vypadají tak, že odjedeme na anglický venkov a jen tak se bezcílně touláme po krajině.
KH: Existuje rada, kterou byste ráda předala ženám, které začínají podnikat nebo o začátku podnikání přemýšleji?
MŠ: Vykašlete se na to, že vás okolí od podnikání odrazuje. Je to váš život, vaše rozhodnutí, a nikdo není stejný jako vy, takže nikdo neumí lépe než vy posoudit, jak si s věcí poradíte.
KH: Děkuji za rozhovor a přeji hodně úspěchů!
 


Názory Markéty Šichtařové můžete sledovat mimo jiné i na blogu iDnes.
* http://cs.wikipedia.org/wiki/Mark%C3%A9ta_%C5%A0ichta%C5%99ov%C3%A1
 

 

Rozhovory

Jana Kopecká

08.10.2012 10:19
(KHAV) S pracující mámou Janou Kopeckou jsem se setkala úplně náhodou na jednom víkendovém kurzu...

Šárka Daňková

03.08.2012 11:47
(KHAV) Včera jsem se už poněkolikáté sešla s úspěšnou architektkou a energickou podnikatelkou...

Šárka Vosyková

06.06.2012 09:22
Šárka Vosyková je poměrně mediálně známá pracující máma, protože rozhovory s ní najdete snad...

Jana Cash

13.05.2012 10:14
Pracující máma Jana Cash žila a podnikala v Německu. Nyní žije se svým devítiměsíčním synem a...

Stanislava Maulenová

02.05.2012 12:06
(KHAV) Pracující máma MUDr. Stanislava Maulenová absolvovala Fakultu všeobecného lékařství...

Barbora Chuecos

09.04.2012 15:55
(KSTE) Jako nejvýznamnější ženu českého byznysu zvolili čtenáři deníku iHNED.cz generální...

Markéta Puzrlová

26.03.2012 18:09
(KHAV) Rozhovor s podnikatelkou Markétou Puzrlovou je především o tom, jaký je ten Váš "šálek...

Eva Havrdová

20.03.2012 13:59
(KHAV) Představujeme Vám Prof. MUDr. Evu Havrdovou, CSc., která je vedoucí MS Centra Neurologické...

Markéta Šichtařová

11.02.2012 19:15
(KHAV) Rozhovor s pracující mámou Markétou Šichtařovou je od těch předchozích trošku jiný v tom,...

Dana Emingerová

01.02.2012 19:14
(KHAV) Protože napsala knihu "Něžná tygřice" o životě se svými bezva třemi syny, je tou pravou...