Markéta Puzrlová

26.03.2012 18:09

(KHAV) Rozhovor s podnikatelkou Markétou Puzrlovou je především o tom, jaký je ten Váš "šálek čaje".

Katka Havlová: Prosím popište nám profil Vaší společnosti, Vaše současné aktivity a to, jak se "zrodil" nápad začít podnikat právě v oboru, ve kterém podnikáte.

Markéta Puzrlová: Jsem jednatelkou společnosti ABIX Europe s.r.o., která je výhradním dovozcem prémiových čajů TeeGschwendner. Jedná se o produkt, který mě naprosto uchvátil, protože splňuje hned několik základních parametrů, které jsou pro mě důležité – jedná se o vysoce kvalitní čaj (výběr z 0,5 % nejlepší světové produkce), který má silný sociální rozměr – asijští sběrači a zpracovatelé jsou velmi slušně placeni. Celý sortiment je pak téměř z poloviny v BIO kvalitě.

KH: Jak vypadá váš "normální" pracovní den?

MP: Jako správná „pracující máma“ musím vzbudit denně sebe a své dvě děti a vypravit je do školky a do školy. Úspěch sám o sobě :-) Pak začíná první část pracovního procesu – emaily, schůzky, jednání, zásobování, vedení týmu – občas přerušená odvozem některé z ratolestí do odpoledních kroužků. Po čtvrté hodině se věnuji dětem a trochu domácnosti, po osmé hodině večerní, kdy děti usnou, začíná druhá část mého pracovního dne, která končí zhruba o půlnoci (alespoň se o to snažím :-)

KH: Kdo právě teď hlídá vaše děti? Popř. co právě teď dělají  Vaše děti, jak je "monitorujete"? Jak to děláte, abyste mohla mít děti a zároveň pracovat?

MP: O děti a jejich péči a výchovu se dělím s manželem, přes týden ale hlavně s mojí maminkou, která už je v důchodu a je tak v podstatě naší „druhou mámou“. Nedám dopustit na mezigenerační vztahy, jejichž dobré fungování je dobré pro všechny zúčastněné – já mohu v klidu pracovat, děti mají zajímavou zkušenost s výchovou mých rodičů a prarodiče mají na sklonku svého života velmi důležitou roli, která jim dodává často smysl života v seniorském věku.

KH: Jako zaměstnané ženě/podnikatelce - zdá se Vám složité pracovat a zároveň se starat o děti/rodinu? Jak to děláte, abyste vše zvládla včas a v termínu - má někdo/něco u Vás naprostou prioritu? Máte nějakou "tajnou" vychytávku, jak vše zvládnout?

MP: Nezastírejme, že je to prostě tvrdé. Až když máte malé dítě, uvědomíte si, kolik jste měli dříve času. Jak obrovské množství času jste mohli věnovat jen sami sobě, třeba spánku! Ale zvládnout se dá v podstatě všechno – je nutné umět plánovat, je nutné najít motivaci, proč zatnout zuby a třeba po nocích dodělávat věci, které bezdětní mohou v klidu vyřídit přes den. Pracuji hodně a ráda, prioritou jsou ale děti a vztahy. Když jsou děti nemocné nebo mají vážný problém, jde ostatní stranou. Problém v práci počká, nešťastné nebo nemocné dítě ne.

KH: Jak jste se cítila hned po porodu? Myslela jste na práci?

MP: Porody mám za sebou dva – první byl dost dramatický, uměle vyvolaný, takže na něj nevzpomínám ráda. Druhý byl přirozený, v naprosté pohodě – takových by člověk mohl mít klidně pět :-) Takže odpověď je jednoduchá – v prvním případě máte problémy sama se sebou, na nějaké jiné aktivity není ani pomyšlení, po přirozeném porodu je člověk plný pohody a pozitivní energie, že se klidně vrhne opět zase do práce.

KH: Někdy narození dítěte ovlivní kariéru ženy negativně, jindy se naopak žena vyšvihne nahoru, je výkonnější a všechno jí  jde samo. Jak tomu bylo u Vás? Je něco, co byste dnes udělala jinak?

MP: Mně první dítě kariéru v podstatě ukončilo, protože jsem poté zůstala doma dohromady s oběma dětmi celkem pět let. Pro mě osobně to nebylo jednoduché období, jsem aktivní a činorodý člověk, takže jsem si po celou dobu mateřské dovolené hledala „další zábavu“. Na druhou stranu vidím, jak moc to prospělo dětem – máme velmi dobré vztahy a i mezi sebou jako sourozenci se mají moc rádi. A já sama jsem dnes někde úplně jinde – lidsky i emočně – než kdybych děti neměla.

KH: Pomáhá Vám partner s dětmi?

MP: Pomáhá, ale po svém :-) Chlapi řadu věcí neřeší. Takže hodně praktických věcí stejně zůstává stále na mě – prostě oblečení a boty jim nikdy kupovat nebude.

KH: Jakou nejcennější radu v životě jste dostala nebo kterou chcete předat svým dětem?

MP: Nejcennější rada – to je těžká otázka. Já sama musím dělat hlavně to, s čím jsem vnitřně spokojená, co mě naplňuje. Někdy chvilku trvá, než na to přijdete, stojí ale za to hledat. Když je člověk nespokojený sám se sebou, je to na něm vidět včetně toho, co dělá.

Jinak podnikat se dá v podstatě vždy, záleží na situaci každé z nás. Některé děti jsou náročnější, a je lepší chvilku počkat, aby bylo vše v pohodě a dítě odloučení od matky nefrustrovalo. Jiné děti nemají problém vyrůstat v provozovně nebo kanceláři nebo s chůvou doma. Takže moje rada zní – udělejte si to hlavně tak, aby situace vyhovovala vám i vašim dětem.

KH: Máte alespoň někdy čas jen sama na sebe? Na setkání s kamarádkami, dobrou knihu, kosmetiku, cvičení, nákupy... a pokud ano, co děláte?

MP: Tak to je nyní trochu horší vzhledem k tomu, že právě firmu rozjíždím. Nemám čas někdy ani na oběd, natož na kosmetiku J. Nicméně každý večer, když už je klid a děti a spí, mám chvilku k zamyšlení, kdy bilancuji celý den a připravuji se na další. To je vzácná chvilka, kterou mám jen pro sebe a kterou si vždy užívám.

KH: Musíte zvládnout práci i rodinu. Stalo se vám někdy, že jste si sedla a řekla: „Já už nemůžu dál...“?

MP: Samozřejmě :-) ! Klasická situace: dítě je nemocné, na vás taky něco leze, do toho máte deadline na nějaký projekt, manžel odcestuje, babička něco má a pomoct nemůže a je to tady … klasika.

KH: Chůva. Máte s nimi dobré zkušenosti? Jak jste ji vybírala?

MP: V současné době zkoušíme paní na hlídání – děti už jsou větší. Výběr byl jednoduchý – dotyčná osoba musí být sympatická vám i dětem.

KH: Budou Vaše děti pokračovat ve "Vašem řemesle"? Rozumí Vaší práci již nyní?

MP: Uvidíme, doufám, že se projekt podaří a bude v čem pokračovat. O práci se před dětmi do jisté míry bavíme otevřeně, je dobré, aby děti věděly, co rodiče dělají a proč se o něco snaží.

KH: Máte nějaký vyhrazený den, který trávíte celá rodina společně? Pokud ano, co nejčastěji děláte?

MP: Zatím to jsou víkendy. To vaříme něco dobrého na zub a snažíme se hýbat – výlet, procházka, plavání v bazénu, jízda na kole nebo lyže.

KH: Existuje rada, kterou byste ráda předala ženám, které začínají podnikat nebo o začátku podnikání přemýšleji?

MP: Ženy obecně méně riskují, takže se do podnikání moc nehrnou. Podnikání není jednoduché, pokud máte ráda jistoty, je třeba zvážit, zda se jedná o „váš šálek čaje“. Pokud ale máte sen, tak za ním rozhodně jděte – motivace přijde sama.

KH: Díky moc a rozhovor a hodně radosti, kterou rozdáte mezi lidí svými výbornými čaji!

 


Více o čajích na českých stránkách  TeeGschwendner