Luboš Harant

09.05.2012 10:39

Pracující táta Luboš Harant stručně:

  • Project Director portálu EduCity (www.educity.cz)
  • 8 let ženatý, manželka Ivana
  • 2 děti - Elisabeth skoro 5 let, Michal 3 a čtvrt roku
  • bydliště Praha

 

Katka Havlová (KHAV): Ráda bych Vás vyzpovídala na téma "pracující táta", ale přesto začnu otázkami na téma "pracující máma" - řekněte mi něco o Vaší ženě...

Luboš Harant (LUHA): Moje žena se jmenuje Ivana a aktuálně se vrátila po rodičovské dovolené zpět do Allianz, kde pracuje na oddělení regresí jako specialista. S dětmi byla doma celkem 5 let, tedy až do 3 let syna Michala. V práci má téměř stejnou pozici jako před mateřskou, zaměstnavatel jí po domluvě umožnil nástup na 6,5 hodiny, což nám velmi pomohlo.

KHAV: A teď už o Vás - vyžaduje Vaše práce, abyste jí věnoval víc času, než full time? Berete si práci domů, pracujete o víkendech, jezdíte na služebky?

(LUHA): Ano, moje práce je většinou úkolová, takže jde o dokončení úkolu včas, což znamená často i práci po večerech i o víkendu. Na druhou stranu organizaci svého času během dne mám plně ve svých rukou, takže je-li potřeba a není hlavní sezóna, dokáži svůj čas během dne přizpůsobit rodině. Často třeba na vyzvednutí dětí ze školky a poté se vracím k práci. Moje práce mi umožňuje pracovat i z domova, čehož moc nevyužívám pro lepší koordinaci týmu při osobním setkání, ale možnost mám. Služební cesty si mohu naplánovat, pokud zrovna není potřeba stihnout nějakou konferenci, nebo veletrh, takže i  v tomto ohledu jsem dost svobodný, čehož si na své práci velmi cením.

(KHAV): Kolik asi tak času ve všední den máte na rodinu?

(LUHA): Jsou to v průměru cca 4 hodiny. Ráno spolu s manželkou vychystat děti a pak je zavážím do školky. Odpoledne když děti nevyzvedávám, vidím je až po šesté hodině a jelikož chodí před osmou spát, času moc není. Manželka chodí spát cirka o hodinu déle, takže v týdnu na sebe moc času nemáme. Vše se snažím rodině vynahradit alespoň o víkendu, pokud to jen jde.

(KHAV): Máte nějakého koníčka, kterému se věnujete ve volném čase (nebo byste se rád věnoval, kdybyste měl čas)?

(LUHA): Aktuálně je to zakládání zahrady a myslím, že mě to ještě nějaký čas držet bude. Jinak mám velmi rád pěší turistiku a už se těším, až dětem ukáži Šumavu, odkud pocházím.

(KHAV): A teď o rodině. Hlavně o dětech - co se snažíte dětem vštípit jako nejdůležitější věc nebo znalost pro život?

(LUHA): Snažím se dětem vštípit základní věci jako rozdělení času na hraní a času na povinnosti, že si musí vzájemně pomáhat, co je a co není důležité. Musím říct, že výsledky jsou zatím částečné :-)

(KHAV): Co nejvíc oceňujete na ženách (manželkách / matkách) obecně či na té své?

(LUHA): Ženy/manželky velmi často dělají spoustu činností, které ve výsledku nejsou moc vidět a stále se musí opakovat, ale bez nich by spousta věcí nefungovala. Pro příklad uvedu úklid, praní, žehlení, atd. Muži se oproti tomu zaměřují na věci, kde je výsledek jasně a dlouho viditelný. Myslím, že je potřeba ženám za to velmi poděkovat.

(KHAV): Pracovní život ženy se změní, když se jí narodí děti. Změní se nějak pracovní život muže? Co je podle Vás pro chlapa v této nové roli nejtěžší?

(LUHA): S příchodem dítěte se změní mnohé a týká se to jak ženy, tak muže. Samozřejmě že každého se to týká trošku jinak. Pro chlapa je určitě nejtěžší nutná změna rytmu života, přizpůsobení se dalším členům rodiny a jejich potřebám. Všechna omezení bývají ale vyrovnána radostí a láskou, kterou děti dokáží dávat. Člověk si po narození dítěte začne mnohem více vážit volného času.

(KHAV): A na závěr o matkách a práci - jaký je Váš přístup k ženám=matkám ve firmě?

(LUHA): Aktuálně máme dvě kolegyně na mateřské. Jedna kolegyně je grafička, kterou využíváme poměrně často, protože jde o krátké úkoly, které si může v rámci dne rozložit dle potřeby. Druhá je obchodnice, kde je to samozřejmě obtížné a v prvním roce zatím nespolupracujeme, přesto jsme v kontaktu.

(KHAV): Poslední otázka, kterou vždy kladu ze zvědavosti - ví Vaše žena, že jste poskytl tento rozhovor nebo ji překvapíte zasláním odkazu po zveřejnění článku?

(LUHA): Není nad překvapení všedního dne.

(KHAV): Děkuji za rozhovor a přeju, aby s postupujícím věkem Vašich dětí rostly i výsledky Vaší výchovy!