Libor Pezinek

12.03.2012 05:45

Pracující  táta Libor Pezinek stručně:

  • Manažer měření kvality sítě, Telefonica O2, Praha
  • 13 let ženatý, manželka Zdara
  • 3 děti - Libor 9 let, Zdara 7 let, Hana 2,5 roku
  • bydliště Pardubice

 

Když jsme se seznámili, byl Libor vysokoškolský student a začínal pracovat pro Eurotel. Dodnes je vlastně ve stejné firmě, i když se teď jmenuje O2. Ale v ostatních ohledech se jeho život hodně změnil. Především ses stal otcem.

Katka Havlová: Máš tři děti - to byl váš plán?

Libor Pezinek:e, plánovali jsme dvě.

KH: Život nejde vždycky podle plánu :-) Čím je Tvoje žena? Pracuje?

LP: Zdara je ORL lékařka, momentálně na mateřské „dovolené“. Nicméně se snaží být v kontaktu s oborem a proto jednorázově vypomáhá v různých ORL ordinacích, v současnosti má i velmi malý úvazek v ORL ordinaci. Když pracuje, nejmladší Haničku hlídá babička.

KH: Vyžaduje Tvoje práce, abys jí věnoval víc času, než plný úvazek? Bereš si práci domů, pracuješ o víkendech, jezdíš na služebky?

LP: Jezdím na služební cesty, občas i práce doma a přesčasy v práci, pokud něco hoří. Díky povaze mé práce se dá čas uzpůsobit tak, aby „rodina nestrádala“.

KH: Co znamená "nestrádala"? Kolik asi tak času ve všední den máš na rodinu?

LP: Na děti cca 2-3 hodiny než jdou spát, na manželku o nějaké 2-3 hodiny více.

KH: Dojíždíš za prací z Pardubic do Prahy, musíš denně na cestě strávit spoustu času.

LP: Cesta mi zabere cca 3 hodiny denně a pochopitelně bych uvítal, kdybych tento čas mohl věnovat rodině.

KH: Máš nějakého koníčka, kterému se věnuješ ve volném čase?

LP: Dřív to byl basket, teď golf.

KH: Je něco, co se snažíš dětem vštípit jako nejdůležitější věc / znalost pro život?

LP: Nemyslím si, že bych dětem přímo něco vštěpoval – vlastně možná dvě věci. 1) Když už něco dělám, tak naplno (ať je to cokoli) a 2) Chovej se ke druhým, tak jak chceš, aby se druzí chovali k Tobě. Myslím si, že je důležité, aby si děti jednou dokázaly najít svoji vlastní cestu v životě a věděly, co opravdu chtějí, a jít za tím. Pokud to bude znamenat jít v mých šlépějích nebo ve šlépějích Zdary, proč ne :-) Ale pokud ta cesta a cíl bude jiná – nevadí, hlavně, že bude jejich.

KH: Co nejvíc oceňuješ na své ženě?

LP: Na Zdaře obdivuji a oceňuji trpělivost, důvěru, toleranci, podporu, neuvěřitelně lidský přístup k lidem okolo nás. Naše manželství je jako kolo. Oba šlapeme, jednou je jeden nahoře, druhý dole a ten, kdo je nahoře, zabírá, aby pomohl tomu, co je zrovna dole, zase nahoru.

KH: Změní se podle tebe pracovní tempo žen po mateřské? Jsou efektivnější nebo víc fixované na rodinu? Jak je to s nimi v práci?

LP: Myslím, že je to velmi individuální, že to není o mateřské, ale o té které ženě a jejích prioritách. Mí nejbližší kolegové jsou téměř výhradně muži, takže pokud spolupracuji s ženami, moc neřešíme, jak kloubí práci a mateřské povinnosti. Ostatní věci jsem moc neřešil, ale vím, že podpora „O2 maminek“ je jednou z velkých HR aktivit naší firmy.

... jednou je jeden nahoře, druhý dole.

Ten, kdo je nahoře, zabírá, aby pomohl tomu, co je zrovna dole, zase nahoru.

KH: Pracovní život ženy se změní, když se jí narodí děti. Změní se nějak pracovní život muže? Co je podle tebe pro chlapa v této nové roli nejtěžší?

LP: Mně se rozhodně výrazně změnil žebříček hodnot. Navíc děti jsou neskutečné zrcadlo mé osobnosti – takže mi moje děti v tomto ohledu dávají strašně moc. A co je/bylo nejtěžší? Asi přijmout to, že nejsem zodpovědný jen za sebe ale i za své děti.

KH: Myslíš, že Tvůj život půjde takhle pořád dál nebo očekáváš, chystáš, doufáš v nějakou změnu?

LP: Pracuji na změně... hledám nové obzory.

KH: Ví Tvá žena, že jsi poskytl tento rozhovor pro web Pracující máma nebo ji překvapíš zasláním odkazu po  zveřejnění článku?

LP: Zatím jsem o tom se Zdarou nemluvil, ale rozhodně to neberu jako něco tajného.

KH: Jsem zvědavá, co na Tvou zpověď řekne - dej mi určitě vědět. Dík za rozhovor!