Kupujeme notebook

01.01.2013 07:20

(KHAV) Hodláte si v novém roce za peníze od Ježíška koupit třeba nový, lepší, výkonnější notebook?

Máte-li před sebou úkol - vybrat si nový notebook, tak možná rády budete se mnou sdílet své zkušenosti. A možná Vás potěším ujištěním, že takový výběr rozhodně dokážete zvládnout sama, stačí si jen srovnat priority.

Ještě nedávno jsem si myslela, že si vystačím s domácím počítačem a tabletem. Z domácí kanceláře spravovat své weby a objednávky, klienty pak obcházet s lehkou placatou destičkou, která je stále on-line a poměrně rychle startuje, bylo příjemné. Naťukat míry do objednávkového systému, ihned odeslat, pro jistotu klienta vyfotit... Jenže když jsem svoje aktivity rozšířila, už jsem si s tabletem na cestách nevystačila. Potřebuji notebook. Občas sedím u klienta celý den a tvořím. Texty. Grafiku. Tabulky.

 

Vyzkoušela jsem SONY Vaio

Je elegantně bílý se stříbrným logem stejně jako můj elegantně bílý telefon se stříbrným logem, takže jsem perfektně sladěná a vyrážím dělat dojem. To, že testovaný notebook má vše, co má mít, to nás - ženy - tolik nezajímá, protože to je samozřejmost. A taky že dnes už je. My chceme vědět, jak notebook vypadá, jak se používá, jak je velký, zda je těžký a hledáme odpovědi na spoustu takových čistě praktických otázek. Tady předkládám pár odpovědí.

 

Ideální notebook neexistuje

V první řadě bychom si asi měly přiznat, že ideální notebook, jaký opravdu chceme - neexistuje. Aby byl malý, lehký, dlouho vydržel na baterku, měl velký displej, pohodlnou numerickou klávesnici, takový budeme hledat marně. Pojďme se tedy podívat na reálné možnosti. 

Musím teď vyzdvihnout vzhled. Měla jsem kdysi červený telefon a červený notebook, takže na sladění technických pomůcek jsem vysazená. Byla jsem na jednání v kosmetické firmě, úspěch byl značný. Tehdy i teď. Narozdíl od červené kombinace dělá tato bílá lepší dojem na muže. Pro nás ženy je to elegantní, pro muže je neutrální, takže je to neuráží a neprovokuje k podvědomému škatulkování. Chlapi si trochu stěžují, že ta bělost je příliš plastová. Většina z nich vybírá metalický vzhled notebooku. Takovou tu jakoby odřenou ocel. Já jim to neberu, ale k mému ohozu ocel neladí.

 

(Nejen) na velikosti záleží

Velikost a hmotnost - lehký jako tablet SONY Vaio samozřejmě není. Do kabelky se nevleze, ale to snad žádný notebook, leda byste nosila místo kabelky pořádný ranec. Je na něj potřeba pevná taška pro notebook určená. I ta umí být velmi elegantní, čili není co řešit. Určitě ale není příliš těžký, nosila jsem kdysi notebook o poznání menší, ale s větší baterkou kvůli delší výdrži a na svých pěších výletech za prací žádný rozdíl v hmotnosti necítím. Přitom mám k dispozici větší, 15.5 palcový displej (velice pohodlné, z mých tabulek se mi tam vejde na jeden náhled slušný počet sloupců) a navíc ještě numerickou klávesnici (což právě při vyplňování čísel ve zmíněné tabulce je naprostý luxus, omezení chyb a překlepů a úspora času neocenitelná).

Myslím, že většina z nás k němu nebude potřebovat velký externí displej a ani externí klávesnici, kterou jsem u předchozích notebooků docela ráda připojovala. Tahle je taková - pohodlná. První, co jsem udělala, když jsem notebook dostala k vyzkoušení: otevřela jsem textový editor a začala psát. A napsala jsem: "Zkouším, jak se na tom píše. Jeee, ono se na tom píše fakt hezky a pohodlně. Klávesnice je šikovně rozložená, měkká. Hmmm." Ano, někdo by se třeba podivil, čemu já říkám seriozní testování počítače, ale takhle to u mě prostě je. A co u Vás?

 

Je pro Vás tento notebook vhodný nebo ne?

Modelová situace 1:

Chcete notebook mít jen doma, předpokládáte minimální nebo možná žádné přenášení (leda po bytě, chápu, že večer na gauči už  to bude pohodlnější), tak se velikostí ani hmoností příliš nemusíte zalamovat. A budete spokojená.

 

Modelová situace 2:

Víte, že s notebookem budete často cestovat z místa na místo a je pro Vás rozhodující, abyste nevláčela na rameni těžkou cihlu. Jako pírko tento notebook není, ale s určitou zátěží jistě už počítáte a tenhle se Vám nijak zvlášť nepronese. Navíc jím lze v cílové destinaci (u klienta, obchodního partnera) udělat docela dobrý dojem. Je skutečně elegantní a když je zavřený, nápadně (i když nechci napadnout výrobce z kopírování!) připomíná jistý "jablíčkovský" produkt, který je skutečně nádherný a nadčasový, to nelze zapřít.

 

Modelová situace 3:

Ať už notebook přenášíte nebo ne, je pro Vás hlavně rozhodující jeho praktičnost. Jediný případ, kdy Vám nemůžu tento notebook doporučit je, pokud se jako já připojujete do firemních sítí, což Vám zde nainstalovaná verze Windows Home neumožní. Většině z nás to postačí, ale pár se nás bohužel bude muset ještě poohlédnout po něčem trošku jiném.

 

Recenze a nákup

Recenzi technických parametrů a komentáře od uživatelů i odborníků najdete zde

Více informací na webu výrobce.

 

Příjemný nákup a skvělou volbu v novém roce přeje Katka Hav.