Kravaťáci, Dana Emingerová

15.12.2012 21:23

(KHAV) Po dlouhé době jsem si koupila novou knihu. Tím nemyslím, že bych už tak dlouho nic nečetla, kupuju si knihy často, ale převážně v antikvariátech a bazarech. Jenže teď mám na mysli skutečně novou, aktuální, úplně čerstvou knihu. Kravaťáci od Dany Emingerové.

Jelikož jsem z knihy maximálně nadšená, je potřeba si udělat trošku představu o čtenářce, čili mně - zbožňuji Páralovy sci-fi příběhy, ve kterých figuruje spousta změněných politických, ekonomických i přírodních okolností, lidé disponují neuvěřitelnými technickými vynálezy, ale morálka a člověk v jádru v těchto příbězích zůstává stejný - stejný až hrůza!! No a kravaťáci jsou přesně tento typ sci-fi. Jak se člověk mění nebo nemění na pozadí různých okolností.

Jde o katastrofický příběh z fiktivní jaderné elektrárny ATOM, jejíž ředitel se potýká s diletantskými zásahy vládních byrokratů, toužících urvat z bohaté státní firmy, co se dá. To vše pod pláštíkem zásad přísné firemní etiky, kterou musejí dodržovat všichni kromě těch, kteří ji vytvářejí. (Dana Emingerová působila v ČEZu a ČSA, takže o těch praktikách ví své.)

Hlavní hrdinkou je radaktorka ženského časopisu, která za své rebelské a málo tupé názory dostane za trest za úkol napsat reportáž o jaderné elektrárně a vlastně krok za krokem s ní odhalujeme různá tajemství.

Kmotrou knihy je Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost, která ke knížce přidala úvodní slovo. Protože tuto dámu považuji za velice chytrou, kopíruji její text zde:

"Jednou možná dočista přestaneme rozlišovat mezi hodnotou a cenou a úplně zapomeneme, že každé právo musí doprovázet i povinnost a zodpovědnost. Pak bude možné ledacos a sci-fi nám vstoupí do života, jak o tom píše Dana Emingerová ve své knížce, kde o jaderných elektrárnách a jejich bezpečnosti rozhodují KRAVAŤÁCI. Zatím se tomu můžeme smát. Pořád jsou tu "staří inženýři", kteří vědí, že jádro chce své, a předávají svůj um a respekt k obrovské jaderné síle dál, aby byla dobrým sluhou a ne zlým pánem. Ale podíváme-li se na reálné případy v citacích z médií, které knihu doprovázejí, musíme se ptát: Jak dlouho ještě? Já věřím, že napořád a že sci-fi zůstane jen sci-fi. Spisovatel si však nemůže věci vymýšlet úplně a v tom, co vidí kolem sebe, hledá inspiraci. Takže jestli některý dnešní prototyp Kravaťáka bude mít pocit, že se v knize poznává, a chytí se za nos, tím lépe. Pojme-li však po přečtení Kravaťáků chuť někoho žalovat, nechť má na paměti, že drží v ruce naprostou fikci."

 

koupit knihu přes e-shop >>

 

Dozvěděla jsem se, že knížku Kravaťáci už "pod vánoční stromeček svým manažerům" kupují mnozí řadoví zaměstnanci ČEZ i ČSA. Doporučuji i vám. Má to spád, je to chytré, ale nikoli těžké čtení, kniha je proložena výstřižky z tisku na téma nedávných kauz, které dokreslují okolnosti fiktivního příběhu. Prostě fakt dobré.

Katka Hav.