Knížka, kterou si budete hlavně prohlížet

11.01.2018 11:00

Většina z nás si pod pojmem kniha představí tištěné slovesné dílo. Bohužel je stále mnoho lidí, které odrazuje velké množství slov na jednom místě a knihám se vyhýbají. Kniha může být ale i dílo obrazové. S jednou takovou jsem se setkala pod stromečkem a ráda bych Vás s ní seznámila.

 

Aina Bestardová: Co se skrývá v našem těle?

 

V nakladatelství Host Brno vyšla na konci loňského roku kniha, která sice v porovnání s konkurencí nezvítězí délkou příběhu nebo počtem stran, ale rozhodně má šanci zvítězit v kategorii mimoslovní.

 

Obrázkové knihy jsou vnímány především jako literatura pro děti. Titul Co se skrývá v našem těle? doporučuje vydavatel dětem od 4 let, ale okouzlení neskrývají ani dospělí. Dílo Ainy Bestardové je totiž nádhernou sbírkou RGB ilustrací, které s použitím zelené, modré a červené lupy odkrývají více či méně známé části těla. Každý obrázek má pro každou z barevných lup krátký doprovodný text, který do češtiny přeložila Jana Písařová.

 

Pokud bych měla možnost položit autorce knihy jednu otázku, určitě bych se jí zeptala, jak dlouho trvá vytvořit jeden obrázek. Každý je jedinečný a do detailu propracovaný. Menším „čtenářům“ obrázků jistě prospěje asistence dospělého, který je může upozornit na různé detaily, které sami ještě neumí pojmenovat.

 

Jak jsem již zmínila, tato kniha není ani tolik o čtení jako o pozorném dívání se. A jako bonus v klopě skrývá ještě oboustranný plakát, na kterém je dívčí a chlapecké tělo, které si nejlépe prohlédnete jak jinak než s barevnými lupami.

 

Titul Co se skrývá v našem těle? mne nadchl zejména svojí jedinečností. Dosud jsem se s podobným dílem nesetkala. Z celé knihy mne pak nejvíce zaujala dvoustrana věnovaná proměnám ženy v těhotenství. Autorce se na tomto obrázku podařilo zachytit proměnu ženy v jednotlivých ročních obdobích i vývoj plodu v jejím lůně.

 

Jako největší slabinu této knihy považuji její téměř čtvercový rozměr, který trochu komplikuje zařazení mezi standardní knihy v knihovně. Nicméně právě slabiny nás činí jedinečnými a samotný rozměr knihy by neměl odradit od nákupu.

 

Barevné lupy jsou pohromadě na jedné papírové desce a jelikož se jedná o papír v kombinaci s barevnými fóliemi, od začátku mám obavu o jejich výdrž. Od prvního otevření knihy mne láká představa každé lupy samostatně. Čas ukáže, zda se na lupách projeví četnost prohlížení titulu.

 

Zejména pro svoji jedinečnost a smysl pro detail doporučuji knihu Ainy Bestardové Co se skrývá v našem těle? nejenom milovníkům umění, ale zejména rodinám s dětmi. Knížka zaujme každou generaci, je zdrojem námětů hovorů o lidském těle z různého pohledu a rozvijí představivost.

 

Titul vyšel v třinácti jazycích a já se budu těšit na to, že i další tituly Ainy Bestardové vyjdou v českém jazyce. Dle webových stránek autorky jsou připraveny netradiční pohledy na moře nebo les.

 

Bližší informace o knize najdete zde.