Když nemůžete na písek, hrajte si s pískem doma!

27.03.2020 21:05

Poslední dny jsou pro rodiče velkou zkouškou. Kromě potřeby domácího školního vzdělávání je třeba dětem zajistit i možnost relaxace. Pokud si rády hrají na písku, vězte, že s pískem si mohou hrát i doma a navíc netradičním způsobem. 

 

Hned na začátku bych ráda zmínila, že písek nemusí sloužit jen ke stavění báboviček na pískovišti nebo ke grafomotorickému nácviku psaní. S barevným pískem totiž můžete vytvořit velmi krásné obrázky.

Pískování

Radost v písku - pískování obrázků a mandal.

Malování pískem, hraní s pískem, pískování obrázků, sypání pískem to vše jsou dnešní názvy pro kreativní tvorbu obrázků pomocí barevného písku. Avšak před pěknou řádkou let tuto techniku velmi dobře používali indiáni kmenů Navajo nebo Pueblo z jihozápadu Severní Ameriky, mniši v Himalájích, australští Aboriginci, Japonci a i indiáni v Jižní Americe. Hlavní význam pískování byl při náboženských či léčivých obřadech. Pacient seděl uprostřed obrazce a léčitel zvolil vhodný druh malby pro konkrétní situaci. Mohlo se jednat o zvířata, blesky, rostliny, božstva a další symboly, které se zpívaly v písních,  jenž doprovázely obřad. Po skončení obřadu byla malba zničena a tím zničena i nemoc. Barevné "písky" si vyráběli drcením z pískovce, uhlí, suchých plodů či z pylu rostlin.

 

Dnes je pískování obrázků oblíbenou kreativní činností, která mimo jiné rozvíjí i jemnou motoriku. Obrazce se vysypávají buď na libovolný podklad. Aby se dal obrázek uchovat, lze použít samolepící šablonu. Práce se šablonou je velmi jednoduchá a i malé děti kolem 3 let věku ji pochopí za pár minut. 

Co je potřeba k pískování

Základem pískování, nebo-li suchého malování, je písek nebo na jemno nadrcený libovolný materiál. Pokud používáte písek na samolepící šablony, měl by být jemný, aby se zalepila celá plocha šablony a nepřichytávala se jiná barva do již vypískované části obrázku. Při pískování na zem či podložku bez lepidla, je možné používat jakýkoliv písek či materiál jako koření, popel, drcené usušené plody nebo květy. S dětmi vyzkoušejte nejrůznější materiály, co najdete a určitě zažijete zábavné společné chvíle.

 

Domácí barvení křemičitého písku

Pokud máte s dětmi čas na barvení a sušení písku, můžete si jej zkusit obarvit sami. Jednou z variant jak obarvit písek je pomocí temperových barev a trošky vody. Křemičitý písek se dá koupit ve zverimexu jako písek pro činčily. Na obarvení 125 g písku budete potřebovat přibližně 2 lžíce vody a 3-4 ml tempery. Přesný poměr záleží na odstínu, který chcete dosáhnout, např. světlejší červené nebo tmavější syté.

 

Barvu s pískem pořádně promíchejte a dejte sušit do trouby na pečící papír přibližně na 160°C po dobu 15 min (záleží na poměru písku-barvy-vody). Písek by měl být krásně sypký a suchý. Při sušení větrejte dobře místnost, některé barvy při vypařování mohou silně "zapáchat". Písek bude velmi horký, proto jej nechte dobře vychladnout. Po vychladnutí jej stačí přesít přes jemné sítko a máte hotový písek pro barevné pískování.

 

Zakoupený obarvený písek

Pokud se chcete rovnou pustit do tvoření, existuje možnost zakoupit již hotový obarvený písek. Barvený písek je 100% křemičitý a použité barvy jsou ekologické, vodou ředitelné. Písek je velmi jemný, zrnka mají max. 0,3 mm a jsou bez prachových částic. 

 

Šablony nebo volné kreslení

Nejpoužívanější metodou při pískování je pomocí šablon, na kterých je již vyřezán motiv. Vyřezaná oblast se odlepí, vysype pískem a přebytečný písek smetete zpátky pro další použití. Motiv si samozřejmě můžete dotvářet dle vlastní fantazie. Např. pozadí nemusíte vybarvit jednou barvou, ale můžete odtrhnout část (například louku) a poté další (oblohu). Šablony jsou na výběr od těch jednodušších až po složitější a jejich cena se pohybuje dle velikosti od 20 Kč za šablonu.

 

Pískování lze i s pomocí lepícího papíru. Papír by měl být hrubší, gramáž alespoň 160g, aby se pod váhou písku moc neohýbal. Lze odlepit celou část papíru a začít pískovat obrázek. Při odlepení celé části, ale nechte všechen písek na papírku a smeťte jej až po dokončení obrázku, jinak vám písek zbarví místa, která nechcete. Druhá možnost je do papíru na jeho zadní stranu, část, která nelepí a vyhazuje se (bývá tmavější), vyřežete pomocí řezacího nože nebo skalpelu obrysy obrázku. Zde je potřeba postupovat velmi opatrně. Papír je tenký a můžete snadno prořezat i nosný papír, na kterém má zůstat písek. Obrysy si můžete nejprve nakreslit tužkou pro lepší rozložení. Poté postupujte podobně jako u šablon - odlepíte určitou plochu, vysypete pískem a přebytečný písek smetete zpátky. 

 

Pískovat lze volně na jakoukoliv plochu dle vaší fantazie a zručnosti. Na papír, tácek nebo na zem vysypávejte obrazce, které vás napadnou. Pokud chcete mít pravidelnější tvary, nakreslete si dopředu obrysy obrazce jako v omalovánce. Použít samozřejmě můžete i běžné omalovánky. Sypat lze z přeloženého papíru, prsty jako při solení nebo třeba lžičkou. U této techniky však počítejte s větší spotřebou písku a také s tím, že Váš výtvor nelze uchovat delší dobu nebo jej třeba pověsit na zeď.

 

Při volném pískování s lepidlem je postup stejný, ale před vysypáním písku musíte danou plochu potřít lepidlem (např. Herkules) a poté počkat, až lepidlo dokonale zaschne a teprve potom smetete přebytečný písek. V tomto případě můžete použít k pískování nejen papír, ale i sklo nebo další materiály. Tato technika je časově nejvíce náročná kvůli schnutí lepidla a hůře se s ní tvoří jemné detaily. 

 

Tip České pracující mámy

Pokud jste dočetli až sem a pískování Vás zaujalo, máme pro Vás speciální nabídku. Sady na pískování, které obsahují vše potřebné k tomu, abyste se mohli ihned pustit do tvoření, se vyrábějí v malebném podhůří Beskyd. 

Čtenáři našeho webu mají v e-shopu Radost z písku do 30. dubna 2020 slevu 8%, pokud zadají do pole slevy kód PRAZDNINY .

 

 

 

Radost v písku - pískování obrázků a mandal.

 

Zdroj informací, obrázků a videa: Web Radost v písku