Jana Kopecká

08.10.2012 10:19

(KHAV) S pracující mámou Janou Kopeckou jsem se setkala úplně náhodou na jednom víkendovém kurzu jógy. Bylo nás tam asi pětadvacet, všechny ty ženy měly cosi společné, jen my s Janou jsme do té skupinky tak trochu nezapadly. A tak jsme si vytvořily svojí mini skupinku, daly se do řeči a z mého obdivu vúči její energii, aktivitě, síle a odhodlání vznikl tento rozhovor - písemně, jako většina z nich, z časových důvodů.

 

KHAV: Já si na ten kurz přišla protáhnout tělo, Ty jsi přišla nejspíš ze zvědavosti, když jsi sama cvičitelkou jógy. Není to jen Tvůj způsob udržovat se fit, je to Tvoje práce. Jak Tě napadlo založit si vlastní studio?

JANA: Nápad na založení našeho studia vznikl jednoho podzimního dne, když jsem si šla zacvičit do posilovny zaměřené na kruhový trénink pro ženy. Svůj nápad jsem sdělila svoji nejlepší kamarádce, která je momentálně spolumajitelkou našeho studia :-) A tak jsme vybudovaly místo, které v Praze do té doby nebylo. Místo, kde si všechny ženy najdou prostor pro sebe.

 

KHAV: Jak vypadá Tvůj normální, běžný pracovní den?

JANA: Při čtení této otázky jsem se trochu pousmála…co to vlastně znamená „normální“ pracovní den? :-) Každý den vypadá trochu jinak, záleží na počtu praktických cvičebních lekcí nebo tréninků, které vedu. V těchto případech se musím podřídit časovému rozvrhu a také časovým možnostem klientek. Sama si mohu upravit administrativní práci a práci na nových nápadech a projektech. Pokud bych měla mluvit o časové dotaci na týden, je to opravdu hooodně hodin nad rámec jakýchkoli norem, ale je to zkušenost k nezaplacení. Stojí to za to :-)

 

KHAV: Kdo Ti hlídá Barunku, když pracuješ? Máš chůvu nebo paní na hlídání?

JANA: Barunce je šest a právě nastoupila do první třídy. Zkušenosti s chůvami příliš nemám. Využívala jsem asi rok jednu chůvu na doporučení kamarádky, když malé byly 2 roky. Momentálně mi v případě nemoci hlídá holčičku babička nebo prababička.

 

KHAV: Jako zaměstnané ženě podnikatelce - zdá se Ti složité pracovat a zároveň se starat o dítě a domácnost?

JANA: Nevím, jestli bych použila termín složité. Je to určitě velmi náročné na časovou organizaci. Naštěstí mi moje podnikání dovoluje brát si dceru s sebou do práce a je to k jejímu prospěchu. Našla si tam nové kamarádky a také je neustále v sociálním kontaktu. Více tak spolu sdílíme běžný život, ona vidí, že peníze se opravdu musí vydělávat a že píle a úsilí se vyplácí. A že když děláte práci s láskou, přináší to hluboké pocity uspokojení. Alespoň v to doufám :-)

 

KHAV: Vzpomeneš si, jak ses cítila hned po porodu? Myslela jsi na práci?

JANA: Ihned po porodu jsem na práci nemyslela. Byla jsem s malou sama, s jejím otcem jsme se bohužel rozešli a myslím, že jsem se snažila vyrovnat s psychicky náročným obdobím. Velkou oporou a podporou mi byla moje rodina.

 

KHAV: Někdy narození dítěte ovlivní kariéru ženy negativně, jindy se naopak žena vyšvihne nahoru, je výkonnější a všechno jí jde samo. Jak to bylo u Tebe?

JANA: U mě to bylo rozhodně za druhé. Moje holčička je pro mě velikým požehnáním. Myslím, že jsem si vedle ní mnohem více uvědomila vlastní hodnotu jako ženy a začala se mít konečně opravdu ráda. Věřím, že sebeláska je základ všeho. Až poté mohla přijít i vnitřní odvaha se pustit do podnikání… a je to přesně tak, jak jsi sama řekla: „Všechno jde pak úplně samo“ :-)

 

KHAV: I když jste se s partnerem rozešli, pomáhal nebo pomáhá Ti nějak s Barunkou?

JANA: S malou je v kontaktu, ale nijak významně praktickou pomoc nepociťuju.

 

KHAV: Stalo se Ti někdy, že sis sedla a řekla: „Já už nemůžu dál...“? 

JANA: Život je pro mě nádherný právě tím, jak nevyzpytatelně se mění. Jak jednou kdosi moudrý řekl - je krásný se svými vrcholy i údolími. Hodně hluboká údolí bývají velmi náročná, ale neuvěřitelně vás posouvají směrem k vrcholu. Ve spojení s podnikáním se mi to stalo zatím pouze jednou. První rok byl pro mě velmi časově a energeticky náročný. Sama jsem ještě typ, který má tendenci si toho brát více a chce vše zvládnout, což není úplně ideální vlastnost :-) Moje podnikání je pro mě jako moje druhé dítě, hodně velká srdeční záležitost, ale přiznávám, že jednou jsem měla stav vyčerpání, kdy jsem chtěla se vším bouchnout. Naštěstí pak stačí hodina jógy, kdy vidíte spokojené tváře žen, které se do vašeho studia přišly nabít energií a jakákoli „depka“ je tatam.

 

KHAV: Máš alespoň někdy čas jen sama na sebe?

JANA: Čas pro sebe mám při vlastních hodinách, které vedu. Je to úžasně naplňující práce. Dáváte a ihned dostáváte. Čas pro sebe vnímám i jako společný čas se svojí dcerou.

 

KHAV: Je vidět, že se svou dcerou trávíš hodně času. Co nejčastěji děláte?

JANA: Sama s Barunkou trávím společný čas podle počasí, výlety do přírody, ale myslím, že nejraději máme obě společné kreslení a čtení, kdy si můžeme nejvíce povídat. Plánujeme také společné cestování. Bára už je úžasnej parťák na konverzaci a zajímá ji spousta míst na světě, které by chtěla vidět. Tak si o tom často vyprávíme, plánujeme a těšíme se :-)

 

KHAV: Existuje rada, kterou bys ráda předala ženám, které začínají podnikat nebo o začátku podnikání přemýšlejí?

JANA: Jediná rada, která mne napadá, je, aby se nebály a s odvahou šly za svým snem. Pokud to cítí hluboko ve svém srdci, pokud v nich jejich nápad vyvolává pocit síly, příval energie, úsměv na tváři a bude prospěšný pro ostatní lidi, pak je to určitě ta správná cesta a vesmír jim půjde naproti.

 

KHAV: Díky moc za rozhovor a za inspiraci.

 

POZVÁNKA na víkend 12. - 14. října 2012

 

Jana Kopecká provozuje v Praze fitness a jóga studio pro ženy, seniorky a děti www.studiobeyond.cz.

O víkendu Vás srdečně zve na 1. ročník kongresu Aktivní a zdravá žena