Jana Cash

13.05.2012 10:14

Pracující máma Jana Cash žila a podnikala v Německu. Nyní žije se svým devítiměsíčním synem a americkým manželem v Praze, kde se pustila do podnikání v oblasti videomarketingu. Ženy popisuje jako stvoření nejen krásná, ale také kreativní, odvážná, vytrvalá a hlavně podnikavá. A sama přesně taková je.

Katka Havlová (KH): Jak se zrodil nápad začít podnikat právě v oboru, ve kterém podnikáte?

Jana Cash (JC): V současné době se nám, pracujícím máminkám, naskýtají různé možnosti vydělat peníze bez opuštění pohodlí našeho domova. Americká společnost Talk Fusion, pro kterou pracuji jako distributorka od ledna 2012, je jednou ztěch, která pomáhá stovkám maminek - distributorek. Nabízíme komunikační produkty jako videoemail, videokonference, živé vysílání a další. Tyto produkty jsou dnes pro velkou řadu podnikatelů, firem ale rovněž i velkých koncernů na celém světě využívány k prodeji a propagaci různých výrobků, služeb a podnikání.

KH: Jak vypadá váš "normální" pracovní den?

JC: Jako šťastná maminka nádherného devítiměsíčního chlapečka Juliana Jamese si plánuji svou pracovní dobu, podle situace a možností, které souvisí se starostí o male dítě. K tomu patří jednotlivé naplánování osobních schůzek, telefonáty,  obchodní rozhovory a velmi nutné kontakty s potencionálními klienty přes internet. Díky moderním komunikačním technologiím je to možné.

KH: Jak to děláte, abyste mohla mít děti a zároveň pracovat? Kdo právě teď hlídá Vawho syna?

JC: Mám velkou oporu v manželovi, který sice také podniká, ale musím se přiznat, že to zvládáme na jedničku. Všechno záleží na domluvě a komunikaci s partnerem a a ta je u nas doma výborná. Přestože náš syn začíná být hravý a zvýdavý a vyžaduje jako každé miminko velkou pozornost, máme jeho pohyb doma stále pod kontrolou.  

KH: Jako zaměstnané ženě/podnikatelce - zdá se Vám složité pracovat a zároveň se starat o děti/rodinu?

JC: Vůbec ne, naopak, kombinace podnikání a péče o mého chlapečka se mi nezdá vůbec složitá. Člověk se musí snažit svůj den naplánovat a samozřejmě přizpůsobit rodinnému režimu. Každá maminka ví, že malé miminka ten pravidelný režim ještě nemají tak perfektní a zaběhaný, a proto i my plánujeme každý den individuálně, abychom to zvládli a byli všichni spokojení.

KH: Jak jste se cítila hned po porodu? Myslela jste na práci?

JC: Já jsem rodila v Mnichově, jelikož jsem žila 20 let mimo Českou republiku. Syna jsem si doslova vysnila a abych řekla pravdu jako podnikatelka jsem se na těch pár měsíců volna doslova a do písmene těšila. Na práci jsem popravdě před ani po porodu vůbec nemyslela. A věřte mi, že jako provorodička jsem si vychutnávala každý okamžik, každou chvilku a těšila se na své první miminko dnem i nocí.

KH: Někdy narození dítěte ovlivní kariéru ženy negativně, jindy se naopak žena vyšvihne nahoru, je výkonnější a všechno jí  jde samo. Jak tomu bylo u Vás? Je něco, co byste dnes udělala jinak?

JC: Tak já se 100% budu počítat k těm ženám, které mateřství ovlivnilo velmi pozitivně. Býti mámou ať už pracující či ne, je ten nejkrásnější dar a pocit v životě každé zdravé ženy. Nic bych ve svém životě neměnila, jen mohu ze své vlastní situace říci, že náš krásný přírůstek se do naší male rodiny integroval velice dobře a já jsem toho názoru, že všechnoje to v organizaci a domluvě s partnerem. A konečně má člověk pocit, že ten jeho život dostává smysl.

KH: Co byste poradila mámám ve stejné situaci?

JC: Zákon brát a dávat (give and take) funguje a tím pádem je to na každé z nás, jaké mateřství budeme mít, jakou budoucnost budeme schopny nabídnout svým dětem a hlavně jak zvládneme tu nejdůležitější roli, kterou si na nás příroda vymyslela. Je to na nás. Všechny dobře víme, že kouzelný prsten měla jen Arabela z pohádky :-)  Pouze na nás bude záležet, jaké možnosti nabídneme našim dětem a zda-li uděláme maximum, aby jejich start do život byl lepší, než byl náš a hlavně v nás měly oporu, kterou si zaslouží.

KH: Máte alespoň někdy čas jen sama na sebe? Na setkání s kamarádkami, dobrou knihu, kosmetiku, cvičení, nákupy... a pokud ano, co děláte?

JC: Pravda, těch chvilek, obzvlášť v prvním roce malého miminka a v mé situaci kojící maminky - podnikatelky, není až tak moc, ale člověk se musí snažit si nějakou tu chvilku pro sebe najít. Ať už je to hodinová masáž, či naplněná vana se zapálenou svíčkou s vůní čerstvých květin, které teď kolem nás krásně kvetou… anebo oblíbená dobrůtka, kterou si dopřejeme, až když už jsme v pohodě a klidu.

KH: Musíte zvládnout práci i rodinu. Stalo se vám někdy, že jste si sedla a řekla: „Já už nemůžu dál...“?

JC: Ne, abych řekla pravdu, jsem velmi pozitivní člověk a takovou situaci si  osobně u nás doma nemohu představit. Jak se v angličtině  hodně často říká: "None said it was gonna be easy" (Nikdo přece neřekl, že to bude lehké) a někdy to snadné opravdu není, ale pojďme si polichotit, my ženy snad dokážeme zvládnout naprosto všechno, nebo ne? Mateřství je nádherný dar a né povinnost či nutnost… já  osobně si jej užívám  a vychutnávám jak se to jen dá.

KH: Máte chůvu?

JC: Chůvu zatím nemáme, a abych byla upřímná ještě si na ní netroufám.

KH: Myslíte, že Vaše děti budou jednou pokračovat ve "Vašem řemesle"?

JC: Tak to bych opravdu ráda nechala na nich.

KH: Máte nějaký vyhrazený den, který trávíte celá rodina společně? Pokud ano, co nejčastěji děláte?

JC: Tím, že má náš chlapeček pouze devět měsíců jsou naše rodinné aktivity celkem jednoduché. Trávíme spoustu času procházkami a výlety do přírody. Musím se vám ale přiznat, že máme za sebou let do USA a koupání v moři na Floridě. Zvládli jsme to na jedničku a tyto tři nádherné týdny strávené v kruhu rodiny a přátel bych určitě nazvala plné pohody a nádherným dobrodružstvím.

KH: Existuje rada, kterou byste ráda předala ženám, které začínají podnikat nebo o začátku podnikání přemýšleji?

JC: Nebojte se, pusťe se do toho a hlavně věřte si! ŽENA je tvor ne jen krásný, ale velmi kreativní, odvážný, vytrvalý a hlavně podnikavý. Jak jinak bychom dokázaly zvládnout, to co některé z nás musejí zvládat každý den a u toho mnohým z nás nechybí humor a úsměv.

KH: Díky za rozhovor a za povzbudivá slova plná optimismu. Ať se Vám daří!

 


Máte-li zájem o více informací o Janině podnikání, podívejte se na webovky www.talkfusion.com/1631979 anebo ji kontaktujte přímo na čísle 731 955 837.