Jakou profesi doporučit našim dětem

27.04.2012 10:15

(Pracující máma)

Na prvních příčkách nejvíce žádaných profesí se stále drží pozice ze segmentu obchod a prodej a administrativa. "To je dáno především větší fluktuací v těchto oborech, která je mimo jiné důsledkem faktu, že o tato místa mají často zájem méně zkušení uchazeči a ani ze strany zaměstnavatelů tu typicky není výrazný požadavek na kvalifikaci. V prodeji, obchodu a administrativě bývá část pozic také inzerována pod více příbuznými profesemi," vysvětlil mluvčí společnosti LMC Tomáš Dombrovský.

Mezi specializovanými profesemi vzrostl nejvýrazněji oproti loňskému roku zájem o programátory (až o 30 procent) a tato profese se tak dostala na třetí příčku v celkovém počtu volných pozic.

Následují je konstruktéři, kterých firmy hledají o 40 procent víc proti loňsku, strojní inženýři (o 25 %), kvalitáři (o 37 %) či vývojoví inženýři, o něž zájem ze strany firem opět vzrostl o téměř 40 %).

 

Důvod je prostý - kvalifikovaných zájemců je na trhu práce nedostatek.

 

Většina profesí, po kterých roste hlad firem, spadá do oblasti průmyslu a výroby, strojírenství, případně IT. Jedinou výraznější výjimkou je zajímavý růst poptávky po key account managerech. I tady se projevuje nedostatek zkušených zájemců.

Vývoji poptávky a počtu uchazečů o dané profese odpovídají také změny průměrně nabízených nástupních platů. Zajímavý růst je vidět hlavně u programátorů, IT analytiků, softwarových architektů a dále celé řady profesí z průmyslového odvětví. Firmy si své zaměstnance na těchto pozicích velmi hýčkají, protože je pro ně obtížné sehnat za ně náhradu.

Setrvalý pokles zájmu o pracovníky projevují zaměstnavatelé v některých službách, v dopravě a logistice, marketingu a u některých pozic v bankovnictví - nejvýrazněji u finančních analytiků (o více než 30 procent).

Poptávka firem zůstává stejná a v celkovém objemu nabízených pracovních pozic nejsilnější kvůli fluktuaci po pozicích obchodních zástupců.

Absolventi dostávají nejvíce šancí v oborech, kde firmám nejvíce chybí kvalitní uchazeči. Jedná se o oblasti IT, strojírenství, výroba a průmysl. Tady kvůli nedostatku lidí zaměstnavatelé oslovují i studenty nižších ročníků VŠ a navazují s nimi dlouhodobou spolupráci.

Příležitost dostanou absolventi také tam, kde firmy nepožadují výraznou kvalifikaci ani zkušenosti (obchodní zástupce, pracovník call centra, administrativní pracovník...). Ve výhodě jsou tedy studenti a absolventi specializovaných technických oborů. V jiném případě se jim šance na získání práce zvyšují, pokud jsou dostatečně flexibilní, ochotní odklonit se od vystudovaného oboru a začít na pozici, v níž své původní vzdělání tolik neuplatní.

Největší přetlak zájemců z řad absolventů je teď patrný u těch s ekonomickým a humanitním vzděláním.

Zdroj: Lidovky.cz a Jobs.cz