Jak se připravit na výlet v chladném počasí

01.12.2014 13:35

Sychravé počasí, kratší dny a teploty malý kousek nad bodem mrazu - to však neznamená, že byste se měli zazimovat doma! Právě podzimní příroda kreslí ty nejkrásnější barvy, o které byste se rozhodně neměli nechat připravit - spíš se na výlet náležitě připravte.

 

Při přípravě na výlet pamatujte hlavně na to, že počasí se může každou chvíli změnit. Nelitujte místa a raději si přibalte do batůžku i věci, o kterých tušíte, že je s největší pravděpodobností nevyužijete. Ty totiž - s velkou pravděpodobností - budete vzývat, pokud je sebou mít nebudete (tzv. zákon schválnosti). Patří zde především pláštěnka, náhradní ponožky, kapesníky, čelovka, větší svačina, tričko na převlečení a sluneční brýle

 

A na co ještě nezapomenout?

 

Pití je základ

Na dostatek tekutin nezapomínejte zejména, pokud se chystáte na delší trasy. Obzvlášť v této roční době oceníte termosku s horkým čajem.

Bez pořádných bot ani ránu

Kvůli chladnějšímu počasí a náročnějšímu terénu zvolte vyšší obuv (nad kotník). Dostatečné zpevnění kotníku snižuje riziko nepříjemných poranění. Myslete také na to, že obuv by měla být prodyšná, ale současně voděodolná.

Svatá trojice - náplasti, obinadlo a francovka ALPA

Náplast nesmí chybět žádnému horalovi, nikdy nevíte, kdy se bude hodit. Obinadla se hodí k fixačním účelům, a to i v oblastech kloubů. Francovka Alpa za sto let své existence ulevuje horalům od celkové únavy kloubů a svalů, a může sloužit také jako dezinfekce drobných oděrek.

Túra nejsou žádné hody, ale sladkosti si sebou rozhodně přibalte

Müsli či čokoládová tyčinka, hroznový cukr nebo tatranka - jsou rychlým zdrojem energie, pokud na vás padne únava. Obzvlášť pokud máte s sebou malé turisty, berte v úvahu, že únava může přijít kdykoliv a sladkost je na místě.

Nabijte si telefon a zkontrolujte baterku v čelovce

Stmívá se brzy a nikdy nevíte, co vás po cestě zdrží. Budete mít jistotu, že i když se ztratíte, nebudete v lese bloumat ve tmě a bez kontaktu.

Vrstvením proti přehřátí i prochladnutí

Aby vám bylo nejen příjemně, ale hlavně abyste neprochladli, je třeba udržovat si správné tělesné mikroklima. Užívat si máte především přírody - ale ne na vlastní kůži, ta má být v suchu a teple. K tomu slouží termoprádlo, funkční oblečení a jejich správné vrstvení.

Sluneční brýle? Pro jistotu

Pokud vysvitne, “připaluje” sluníčko na horách více a sluneční paprsky jsou ještě ostřejší než u vody. Proto neopomeňte sluneční brýle ani opalovací krém.

 

Tip na závěr

Každý výlet by měl mít příjemnou tečku na závěr. Ideální je prohřátí celého těla v podobě sauny, koupele nebo příjemné masáže. K tomu účelu můžete využít také masážní gely a emulze ALPA.