Jak efektivně pracovat z domova?

20.03.2012 19:07

(KSTE) Naprosto volná pracovní doba, žádný šéf nad vámi. Práce z domova láká mnohými výhodami, ale na druhou stranu vyžaduje mnohem větší sebedisciplínu a řád.

Každá jsme jiná. Některá se dokáže soustředit, zavelet sama sobě a i z domova, bez dozoru a bystrého oka nadřízeného zvládne dodržovat a hlídat termíny i pracovní dobu.

Pokud to máte ale jako já, pak v okamžiku, kdybyste měla začít pracovat, musíte vyřešit milion "důležitostí". Začíná to přípravou kávy a končí chuchvalcem prachu v rohu pracovny. Jak to tedy udělat, aby se vám z domova pracovalo skvěle?

Seznamte se se seznamem

Nemám na mysli internetový vyhledávač, ale obyčejný blok nebo list papíru, do kterého si budete psát úplně vše. Diář. Je jedno, jestli ho budete mít v počítači, telefonu nebo v klasické "papírové" podobě. Mě se osvědčilo si do něj  zaznamenávat činnosti, úkoly a povinnosti, které mám v příštích dnech v plánu. Píšu i zdánlivé maličkosti a nesmysly (nebo poznámky, které mne napadly, když jsem si danou věc do diáře zapisovala) a opravdu mám lepší přehled, co musím stihnout a jak si rozplánovat den.

A ten pocit uspokojení, když celý seznam pro daný den odškrtám... :)

Rozvrh nejen pro školou povinné

Jak chcete všechno stihnout, když ani nevíte, co vás čeká? Plánovat se vyyplatí. Když si vpředstihu alespoň jednoho dne rozvrhnete v klidu a pohodě, co všechno musíte stihnout, započítáte i prodlevy na cestu  a případné občerstvení nebo toaletu, zvládnete toho nakonec více. Také budete pro přídat zpoždění vždy vedět, jaké máte časové rezervy.

Pozor na maily i telefonáty

Velkými "žrouty" času jsou zejména telefonní hovory, vyřizování mailů a další rutinní činnosti. Vyhraďte si čas, který jim chcete věnovat, ale tento čas nepřekračujte.

Televizi vypněte

Že musíte být v obraze, co se děje ve světě i v parlamentu? Ale jděte! V zaměstnání byste se na televizi také nedívali a pokud máte být při domácím zaměstnání úspěšní, je k němu nutné přistupovat jako ke klasické práci. Televize pro vás nebude jen zvukovou kulisou, naopak, pouze vás bude rušit a rozptylovat při práci..

Vstávejte ve stejnou dobu

Myslíte si, že při práci doma budete moci vyspávat do oběda? Ani náhodou. Jakmile začnete mít pocit, že Vás hodinka navíc v posteli nezabije, začnete to dělat stále častěji a tento režim se logicky odrazí na vaší pracovní morálce a výsledcích. Prostě si nastavte, kdy budete každý den vstávat (snídat....) a důsledně tento čas dodržujte.

Věnujte se pouze práci

Práce, ikdyž ji děláte z domova, by vás měla živit. A tak stejně jako v běžném zaměstnání nevyřizujte během "pracovní doby" osobní telefonáty a rozhovory.
Rozhovory na osobní témata vám totiž neseberou jen čas, po který trvají, ale vyruší vás ze soustředění na práci a další čas budete potřebovat, než se vám podaří sesbírat myšlenky a znovu se ponořit do rozdělaného pracovního úkolu.

Neuklízejte, pracujte

Práce z domova není o tom, že budete žehlit, prát, vařit a uklízet. Musíte se opravdu striktně naučit oddělit pracovní  a osobní život. Rozlišujte čas práce a čas volna. Prádlo na vás počká do večera. Nenechte se vmanipulovat rodinou do role: Jsi celý den doma, tak máš spoustu času.

Pracovní stůl mějte v čistotě a pořádku

S tímto bodem mám často docela problém, na mém stole se vrší haldy papíru a hrnky od kafe. Přitom, v pořádku se pracuje daleko lépe. Možná mi nevěříte, ale pokud každý večer po práci věnujete několik minut úklidu svého pracovního místa, budete mít ráno mnohem větší motivaci do práce. Stůl přetékající nevyřízenými resty vás odradí hned v prvním okamžiku.