Jak úspěšně (ne)stárnout aneb sexy až do hrobu

11.09.2012 14:13

(Autor: Olga Strusková)

 

     "Léta přibývají a s nimi bohužel kila, vrásky, starosti co s tím, co na sebe, co do sebe a hlavně jak se „toho“, co přebývá zbavit. Málokterá z nás však má čas zabývat se myšlenkou jak tomu předejít. Obvykle to končívá jen rezignovaným povzdechem: „Co naplat, vždyť ono to stejně jednou přijde.“… O to víc jsme překvapené, když potkáme známého (což je častější, než když potkáme známou) a on nám řekne: “No ne, ty pořád tak dobře vypadáš!“ Když už žena něco takového vypustí z úst, pak většinou k předešlé větě ještě dodá: “Jak to prosím tě děláš?!“ A v tom to právě je. Někdo to má prostě geneticky dané, někdo je věčně mladý myšlením, názorově, někdo si věk  nepřipouští, nezabývá se jím, anebo se ho snaží ignorovat. Většina z nás se však trápí, je odhodlaná bojovat, jenže neví, jak na to.

A právě oné většině by měla být určena tato kniha o ženách, jejichž příklady táhnou. Pomocí několika osobních příběhů a dobrých rad těch, které jsou v „boji s časem“ úspěšné, by se měla stát „kamarádkou“ ženám od 50 let výš. Všem, co se chtějí vyrovnat s nezvratným osudem tím, že mu budou důstojně čelit a rozhodnou se nepodléhat mu ani náladou, či vzezřením. Zralým ženám, které o sebe chtějí pečovat, aniž by se tím příliš trápily a  věnovaly svému problému víc času, než je zdrávo. Vždyť někdy stačí malé „povyražení“ či vybočení z každodennosti v podobě posezení s kamarádkou, radosti z drobného nákupu, kulturního zážitku, odpočinku na kosmetice, či u kadeřnice, z relaxace při cvičení, v sauně, vířivce, či z pouhé procházky přírodou. Zkrátka – příjemné pozastavení se v čase.

     Už pouhé listování knížkou, která vám na příkladu dobře vypadajících „žen v letech“ přináší radostný zážitek a odvahu do dní, které vás teprve čekají, je dobrým začátkem. Určitě lepším, než rozhodnutí ignorovat nepopiratelnou realitu a svádět s ní boj po svém, tj. hrát si po padesátce na věčného diblíka v minisukni, či na nesmrtelnou Elinu Makropulos nikoliv z jeviště, ale z upachtěné a zaprášené ulice s nákupními taškami. Nebo na věčně se usmívající babičku, která si nechává od vnoučat říkat křestním jménem, či neutrálním oslovením „teto“, aby před vrstevnicemi na pískovišti působila dojmem, že je mezi nimi omylem. Zvlášť, když má, respektive měla doma muže, jemuž se při „druhé míze“ zapálila lýtka a on si vzal slečnu nejméně o dvacet let mladší a teď sedí na stejném pískovišti se svým nedávno narozeným potomkem, jemuž roztomile žvatlá do ouška, zatímco mu „ta jeho“ stejně roztomile vybírá peněženku. To pak jdou všechny ohledy stranou a hurá do cukrárny, do salónu krásy, či do shopping centra, kde necháme za nákupy zbytek úspor, které nám zbyly po majetkovém vyrovnání.

      Tak takhle rozhodně ne! My se budeme bavit s těmi, které vědí, že umění nést břemeno věku spočívá především v sebedůvěře, v pěstování zdravého optimismu, v pozitivním myšlení a v rozvíjení osobního kouzla (chcete-li šarmu, charisma, či sex-appealu).                

     Osobní zpovědi a vzpomínky vybraných žen na to, co v životě prožily, co je posílilo nebo přimělo k tomu jít „proti proudu času“, co jim pomáhá dnes, či co pro to případně samy dělají, doplňují rozhovory se specialisty, zabývajícími se obory, užitečnými pro ženy vyššího věku. Jsou to: odbornice na výživu,  gynekolog, vizážistka, sexuolog, obezitolog, fitness trenér, specialistka na anti-aging, trenérka paměti a plastický chirurg.

     Věřím, že s jejich pomocí a především pochopením oslovených žen se mi podařilo vytvořit knihu, která se stane „průvodkyní všedních dní každé ženy nad 50 let nevšedním stářím“, jemuž bude kráčet s úsměvem a hlavou hrdě vztyčenou radostně vstříc, protože bude vědět, jak čelit nástrahám přibývajícího věku, aniž by utrpěl  její osobní šarm, rodinný kredit, či renomé u přátel.

     Chtěla bych ještě využít této příležitosti a poděkovat bývalé šéfredaktorce nakladatelství XYZ dr. Janě Semelkové, která, ač o generaci mladší již dávno ví, o čem je život a přesto ho dokáže brát s humorem. Dále svému muži, který i když si určitě nemyslí, že má doma to nejlepší a nejkrásnější stvoření na světě, trpělivě toleruje jeho úlety a nápady. Vláďovi Beranovi, svému dobrovolnému manažerovi, kterému vděčím za důležité a užitečné kontakty a hlavně panu nakladateli Petru Tychtlovi, který se nadchnul pro můj nápad, aniž by tušil, co za trápení ho přitom se mnou čeká. Ráda bych poděkovala také dvěma lidem, kteří se k tomuto knižnímu projektu připojili až v jeho závěrečné fázi, a sice paní zodpovědné redaktorce Markétě Šlaufové, která, ačkoliv mi velice laskavým způsobem několikrát naznačila, že jsem ve věku její mámy, byla v určitých momentech zodpovědnější než já, a konečně panu fotografovi Jiřímu Podrazilovi, který mé často šílené obrazové vize odrážel klidným, avšak rezolutním NE!, provázené jeho charakteristickým tichým úsměvem.

Takže - jim všem veliký dík a vám, milé dámy, hezké počtení!"

 

Setkání s autorkou a inspirativními ženami - 18. září 2012

 

OBJEDNAT KNIHU >>>

 

Olga Strusková, režisérka a spisovatelka (a také  jedna z těch, co to nevzdávají)