Éterické oleje v přírodní kosmetice

17.03.2015 20:44

Utrácíte spoustu peněz za kosmetiku a stále nenacházíte tu pravou pro sebe? Naučte se míchat nádherně voňavé krémy, tekutá mýdla, šampony, vlasové i obličejové masky, parfémy, přísady do koupele, tělová a odličovací mléka. Nenechte si ujít rady jak vybrat vhodné éterické oleje pro Vaši kosmetiku.

Éterické oleje 

Umění aromaterapie spoléhá na užívání velmi komplexních, koncentrovaných éterických olejů. Ty se extrahují z různých rostlinných zdrojů, jako jsou listy, květy, bobule, korunní plátky a ovoce. Tyto těkavé složky jsou „duší“ či podstatou rostliny, ze které byly získány. Když se zastavíte, abyste si přivoněli ke krásné růži, její rozkošné a opojné aroma vydává právě éterický olej, silice obsažená v okvětních lístcích. Éterické oleje se často využívají v přírodních kosmetických přípravcích. 

Ať už jako součást parfémů a vůní, nebo aby podpořily a povzbudily zdravou, zářící pleť, ale lze je rozptýlit i do vzduchu, aby stimulovaly mysl a uklidnily nervy. 

 

Nákup kosmeticky vhodných éterických olejů 

Je nutné vybírat a nakupovat pouze pravé a terapeutické oleje vysoké kvality, ze spolehlivých zdrojů. Na trhu jsou však bohužel i firmy, které oleje „pančují“, nastavují nebo nabízejí syntetické éterické oleje, které nejenže nejsou účinné, ale mohou být i nebezpečné. Zde je několik rad, jak vybrat pravý éterický olej vysoké kvality: 

  • Kdykoli je to možné, vyberte si olej s bio certifikací nebo s označením „sbíráno v přírodě“. 
  • Skladujte éterické oleje ve skleněných, jantarově nebo tmavě zabarvených lahvičkách, máte-li doma děti, tak s uzávěry s dětskou pojistkou. 
  • Kupujte malé lahvičky (30 ml). Většinu éterických olejů je nejlepší spotřebovat do roka či dvou od nákupu. 
  • Kupujte čisté, neředěné éterické oleje, které nebyly zředěny základními oleji ani jinými tekutinami. 
  • Nakupujte od firem, které mají dobrou pověst a jsou ochotné odpovědět na jakoukoli otázku. 
  • Mnoho míst, kde se éterické oleje prodávají, nabízí „testovací“ lahvičky, takže si olej můžete před nákupem vyzkoušet. Skvělý způsob, jak se dobře obeznámit s aromatem éterických olejů.

 

Koupě éterických olejů podle ceny 

Důležitou okolností, která určuje cenu éterického oleje, je množství rostlinného materiálu, které je nutné k jeho výrobě. Např. růžový olej vyrobený z damascénské růže (Rosa damascena) je jedním z nejdražších éterických olejů na trhu, protože k destilaci necelého 0,5 kg éterického oleje je potřeba 4 536 kg čerstvě natrhaných růžových korunních plátků. Naproti tomu destilace éterického oleje sladký pomeranč (Citrus sinensis) je velmi levná, protože velké množství čerstvě oloupané pomerančové kůry (oplodí) je snadno dostupné a množství éterického oleje získaného studeným lisováním je značné. 

 

Několik užitečných definic 

Éterický olej

Koncentrovaná tekutina extrahovaná z rostlinných částí. Éterické oleje obsahují těkavé vonné složky, nerozpustné ve vodě. Molekuly jsou velmi malé a rychle se vypařují, proto je naše tělo rychle vstřebává, ať už inhalačně, či kůží. Éterické oleje se získávají destilací vodní parou nebo lisováním. 

Absolute

Takto označené éterické oleje jsou extrahovány z rostlinných materiálů organickými rozpouštědly. Např. při výrobě jasmínu absolute se pro extrakci silice z květů používá uhlovodíkové rozpouštědlo. Tyto oleje se nejčastěji užívají při výrobě parfémů a vonných obkladů. 

CO2 extrakty

Při určitém tlaku a dané teplotě se z CO2 stává superkritická tekutina, vhodná pro extrakci prchavých silic. Jde o moderní metodu destilace, podobnou destilaci vodní parou. 

Citrusové éterické oleje

Většina éterických olejů z citrusových plodů se získává mechanickým lisováním kůry. Proto je také důležité, abyste si pokud možno kupovali oleje certifikované jako BIO. 

Bez podráždění

Jakmile víte, že se budete věnovat míchání éterických olejů delší dobu, použijte jednorázové rukavice a vyhýbejte se přímému kontaktu rukou s oleji, které by mohly kůži podráždit. 

Co třeba mléko?

Éterické oleje se špatně míchají s vodou. Než je přidáte do koupele, zkuste éterický olej smísit třeba se lžící smetany nebo mléka. 

Dýcháním ke štěstí

 Inhalací éterických olejů můžete dosáhnout balančního fyziologického účinku. Nakapejte několik kapek éterického oleje na kapesník a vdechujte výpary. Pár kapek levandule uklidňuje, kapky bazalky pozvednou náladu a dodají energii, pelargonie vás nabudí, když vás uprostřed dne začne přemáhat únava, a několik kapek máty dokáže zmírnit bolesti hlavy a jejich nepříjemné účinky. 

 

Tip: JAK NA TO 

  • Skladujte éterické oleje na chladném, temném místě, zůstanou tak čerstvé. Nevystavujte přímému slunečnímu světlu. 
  • Citrusové oleje mají tendenci oxidovat, kůže na ně může reagovat přecitlivěle, proto je skladujte v chladničce a využijte do 9 měsíců.

 

Přírodní kosmetika: Jak na to

 

Autor: Shannon Bucková

Přeložila: Lenka Kerumová 

Rok vydání: 2015 

ISBN: 978-80-7359-431-2  

Doporučená cena: 329,00 Kč

 

Více jak 200 rad, postupů a návodů k výrobě přírodních kosmetických produktů...  

Naučíme vás míchat nádherně voňavé krémy, tekutá mýdla, šampony, vlasové i obličejové masky, parfémy, přísady do koupele, tělová a odličovací mléka, zkrátka cokoli si vzpomenete. A to vše ze zdravých, stoprocentně přírodních surovin. 

Dozvíte se také, podle čeho vybírat, jak se vyznat ve všemožných bylinkách a ingrediencích. 

Fotograficky ilustrované jednoduché recepty vás spolehlivě povedou, takže se brzy stanete skvělými výrobci té nejzdravější přírodní kosmetiky, jakou si jen umíte představit.

 

Chcete-li se s knihou více seznámit, další ukázku najdete zde.

 

 
Zdroj: nakladatelství Metafora