EDA bojuje proti depresím na pracovišti

02.05.2012 03:11

(KHAV) K letošnímu Dni práce zahájila Evropská asociace pro boj s depresí (European Depression Association - EDA) v celé Evropské unii kampaň, jejímž cílem je udělat z boje proti depresi na pracovišti evropskou prioritu.

Organizace EDA zahájila svou kampaň „Otevřeným dopisem“ zaslaným poslancům Evropského parlamentu a dalším politikům. Tento dopis obsahuje výzvu, aby učinili z boje s depresí prioritu ve všech politikách a nařízeních EU v oblasti pracovního práva, a zejména pak v nadcházející strategii Evropské unie v oblasti zdraví a bezpečnosti při práci pro roky 2013-2020.

  • Více než 1 z 10 obyvatel Evropské unie trpí v určité fázi svého života depresí s běžnými příznaky, jako jsou nedostatek pozornosti, výpadky paměti, problémy s plánováním a rozhodováním (až 94% pacientů s depresí trpí těmito symptomy).
  • Podle Světové zdravotnické organizace je deprese jednou z nejzákeřnějších chorob a do roku 2030 se stane nejčastější příčinou pracovní neschopnosti.

 

Společensko-ekonomické náklady deprese jsou významné a navíc má toto onemocnění neblahý vliv na rodiny, zdravotní systémy, společnost a vůbec celou ekonomiku. Přímé náklady v souvislosti s poruchami nálad byly za rok 2010 v Evropě vyčísleny na 113,4 miliardy eur, přičemž celkový dopad není stále kompletně znám. Většina nákladů souvisejících s těmito chorobami je tvořena nepřímými náklady (72 miliard eur/63%), jako jsou například náklady na snížení produktivity práce, tedy nižší výkonnost zaměstnanců. Navíc je řádně diagnostikována pouze polovina pacientů a pouze polovina z nich
dostává vhodnou léčbu.

Dr. Vincenzo Costigliola, prezident organizace EDA, řekl: "Nyní, když 20 miliónů Evropanů v produktivním věku trpí depresí, zároveň probíhá hospodářská krize, a také je nutné se vypořádat s nadcházejícím stárnutím populace, stává se boj s depresí v práci důležitější než kdy předtím. Vyzýváme veřejnost, aby se k naší kampani připojila a pomohla nám tak učinit z tohoto problému prioritu pro Evropu."

Podpořit tuto kampaň můžete na www.europeandepressionday.com (přečtěte si „Otevřený dopis" a klikněte na tlačítko ICARE - nový způsob jak vyjádřit vaší podporu důležitým otázkám).

 O Evropské asociaci pro boj s depresí (EDA)

EDA je sdružením organizací, pacientů, pracovníků ve výzkumu a vývoji a zdravotníků ze 17 zemí Evropy. Každý rok pořádá organizace EDA Evropský den deprese, aby šířila povědomí o depresi po Evropě. Asociaci EDA sponzorují organizace European Medical Association (Evropská zdravotnická asociace),
International Scientific Association (Mezinárodní vědecká asociace), Centro Lombardo Recuperi Industriali, L.A. Nuova Stampa a H. Lundbeck A/S.
    
Zdroj: European Depression Association (EDA)