Dopřejte svým dětem jinou léčbu

11.10.2020 19:30

Homeopatie představuje jednu z nejoblíbenějších a nejrozšířenějších metod alternativní medicíny. Vzhledem k šetrnosti si ji oblíbili i mnozí rodiče malých i větších dětí. Právě jim je určena publikace Homeopatie a děti od lékaře a homeopata MUDr.Tomáše Karhana, která vyšla v červnu letošního roku v nakladatelství Grada v druhém přepracovaném a rozšířeném vydání.

 

Autor knihy, doktor Karhan, se homeopatií ve své praxi zabývá již více něž 30 let, homeopatii vyučuje a publikuje texty pro odbornou i širokou veřejnost a těžiště jeho práce spočívá právě v léčení dětí.
 

I když je text určen převážně rodičům, může být zajímavý i pro další čtenáře například studenty homeopatie, praktikující homeopaty, lékárníky nebo pediatry.

 

Knížka je koncipována jako přehledná příručka, která čtenáře nezatěžuje teoretickými úvody a rovnou se věnuje homeopatické léčbě různých dětských nemocí a často i stavů, kde klasická medicína nenabízí mnoho možností či je jakožto nezávažné přímo opomíjí. Děti a jejich rodiče však přesto trápí. V knížce tak najdete způsoby homeopatické léčby kefalhematomu, ucpaného nosu či růstových bolestí.

 

V úvodu jsou poskytnuty základní informace o vhodném ředění preparátu a způsobu použití. Následně je publikace členěna do pěti kapitol dle věku, ve kterém se ten který problém nejčastěji vyskytuje. Jak ale sám autor uvádí, stejná léčba platí i pro ostatní děti se shodnými příznaky. 

 

Problematika pediatrických diagnos není zpracována v celé šíři, ale pozornost je věnována diagnosám častým a i v domácích podmínkách snadno zvládnutelným. Tam, kde je to vhodné, se autor zmiňuje i o léčbě klasické popřípadě uvádí, kdy je nutno vyhledat lékaře. Důležitou a praktickou součástí textu jsou přehledné tabulky „zkratkou k léku" pro jednotlivé diagnosy.

 

Ve vlastním textu jsou pak podrobněji probrány příznaky a rozvedeno, které homeopatikum se hodí pro kterou skupinu pacientů. Text je psán srozumitelně a s přiměřeným množstvím podrobností. Nechybí ani vtipné momenty. Pro chvíle, kdy zrovna zoufale nehledáte řešení akutního problému, jsou zařazeny krátké pasáže pod čarou" se zajímavostmi z praxe či historie. Naopak u nejdůležitějších informací nechybí zvýraznění rámečkem.

 

Ačkoli jsem odchována „klasickou západní medicínou“, celkově se mi kniha dobře četla, i když úhel pohledu na pacienta a jeho diagnosu je trochu odlišný a člověk si na něj musí zvyknout. 


Pokud máte děti a zajímáte se o alternativní medicínu nebo si chcete sestavit domácí homeopatickou lékárničku, je tohle knížka přesně pro vás. A pokud jste zdravotník starající se o děti a chcete rozšířit své terapeutické možnosti i o prvky alternativní medicíny, bude se tato knížka ve vaší knihovničce jistě dobře vyjímat. V té mé určitě zůstane.


Věrka

Zdroj obrázku: nakladatelství Grada