Co mají společného Ája a Radka?

10.11.2019 11:10

Ája Drahokoupilová je patnáctiletá nadšená kuchařka, která se v kuchyni pohybuje od dětství. Radka Vrzalová má za sebou zkušenost v roli genetického experta i soudního znalce. V posledních několika letech jí spousta pacientů s celiakií poznala jako lektorku kurzů vaření a zejména jako autorku receptů nejen bez lepku, ale i bez mléka nebo vajec. 

 

Co mají tyto dvě ženy společného?

Ačkoli ani jednu z jmenovaných dam neznám osobně, domnívám se, že několik podobností jsem nalezla.

 

Kromě pohlaví to bude jednoznačně přístup ke kuchyni jako místu, kde pod šikovnýma rukama vznikají vynikající delikatesy. Zřejmě to je i chuť sdílet své zkušenosti s ostatními, s čímž je spojená i publikační činnost. Áje na konci října vyšla Moje první opravdová kuchařka a Radce za několik dní vyjde Radčina kuchařka bez lepku – slavnosti. Obě knihy jsou zařazeny do edice Zdraví a životní styl a jejich nakladatelem je Grada.

 

Pokud si prolistujete obsah jejich kuchařek, narazíte na to, že v obou jsou recepty řazeny podle měsíců v roce. Obě publikace jsou plné srozumitelně napsaných postupů a krásných ilustračních fotografií. V neposlední řadě věřím, že pokud se rozhodnete připravovat dobroty dle jejich receptů, bude výsledek vynikající! A určitě jsou obě knihy skvělým tipem na dárek (nejenom) k blížícím se Vánocům.

 

Těch podobností možná bude ještě několik. Jejich objevení už ale nechám na Vás.

 

Ája Drahokoupilová: Moje první opravdová kuchařka

Ája Drahokoupilová začínala tím, že si jako malá hrála s vařečkami, miskami a hrnci, a jak rostla, pletla se mámě do vaření víc a víc. Ve třech letech pomáhala obalovat řízky, v první třídě upekla svoji první bábovku a v jedenácti vařila s kuchařkou Ditou Pecháčkovou v jejím magazínu.

Zjistila, že spousta holek a kluků se vaření a pečení bojí, a tak s ním radši ani nezačnou. Ale to je velká škoda! V kuchařce ukazuje, že na tom není nic složitého. Chce to jen zahodit strach a obavy a pustit se do toho. Publikace je sestavená speciálně pro ty, kteří s vařením a pečením začínají.

Začíná od takových základů, jako jsou míchaná vajíčka, pomazánky a těstoviny, přechází k polévkám, sladkým dezertům nebo zapečeným jídlům, a nakonec díky názorným fotopostupům krok za krokem ukazuje, jak připravit i boloňskou omáčku, vlastní pizzu nebo celé menu na narozeninovou oslavu. A jako třešnička na dortu vás čeká i speciální recept s Ditou Pecháčkovou.

 

400 stran, ISBN: 978-80-271-2196-0, doporučená cena: 479 Kč

 

Moje první opravdová kuchařka vyšla 31. října 2019.

 

Radka Vrzalová: Radčina kuchařka bez lepku – slavnosti

Radka Vrzalová je kouzelnice – vyčaruje z bezlepkových surovin i to, o čem byste si netroufali při své dietě ani snít, protože jste dosud nevěřili, že je to vůbec možné. Ale je to tak, můžete uvařit a upéct v podstatě cokoli, nic není překážkou:

• tradiční dorty a zákusky, jaké znáte z dětství
• nádherně zdobené dorty pro děti k narozeninám
• klasiku české kuchyně
• jídla ze zahraničních kuchyní od italské po asijskou
• sladké i slané drobnosti jen tak na chuť nebo jako pohoštění

Třetí kniha známé autorky přináší na 120 nových receptů, které zpestří každou slavnostní tabuli.

Mimořádný přínos autorky spočívá v tom, že recepty jsou naprosto originální – její vzdělání potravinářského technologa a neustálá chuť a vůle experimentovat ji přivedly k tomu, aby vyvinula zcela nové receptury, přesně ušité na míru jednotlivým pokrmům. Nejde tedy jen o pouhou náhradu lepkové mouky za bezlepkovou nebo o shromáždění receptů, kde mouka není zapotřebí, ale o unikátní postupy.
  

S bezlepkovými, popřípadě bezlaktózovými, bezmléčnými, a dokonce i bezvaječnými surovinami tak docílíte stejného výsledku, jako kdybyste neměli žádná zdravotní omezení. 

 

320 stran, ISBN: 978-80-247-3187-2, doporučená cena: 399 Kč

 

Radčina kuchařka bez lepku – slavnosti vychází 15. listopadu 2019.

 

Ájiny rychlé lívance (ukázka z knihy Moje první opravdová kuchařka)

Brownies cheesecake s ovocem paní Radky (ukázka z knihy Radčina kuchařka bez lepku – slavnosti)

 

 

Knihy žádejte u všech dobrých knihkupců nebo je můžete zakoupit v e-shopu nakladatelství Grada.

 

Zdroj informací, obrázků a ukázek: nakladatelství Grada