Barbora Chuecos

09.04.2012 15:55

(KSTE) Jako nejvýznamnější ženu českého byznysu zvolili čtenáři deníku iHNED.cz generální ředitelku kosmetické firmy Mary Kay Barboru Chuecos. Bára pracuje ve společnosti Mary Kay od roku 2000 a vedle práce generální ředitelky je mámou na plný úvazek. Sama říká, že by ženy měly co nejvíc využívat své ženské dary, mezi které patří empatie, citlivost, intuice a naslouchání. Na to, co dalšího radí ženám pro úspěšný start podnikání jsem se jí zeptala v krátkém rozhovoru.

Úspěch v práci si odsedět nemusíte

Kateřina Štěpánová (KSTE): Existuje nějaká informace, která Vám na začátku Vaší kariéry chyběla a její absenci jste během své praxe zásadně pocítila?

Barbora Chuecos (BCH): Dříve jsem si myslela, že člověk musí dřít a pracovat od nevidím do nevidím, aby něčeho dosáhl a že musí často obětovat svůj osobní život a rodinu. Netušila jsem, že úspěchu a štěstí v práci se dá dosáhnout i harmonicky, a ještě zažívat osobní a rodinnou pohodu. Ale kdyby mi to tehdy někdo řekl, možná bych mu to stejně nevěřila, někdy si prostě potřebujeme odžít naše osobní zkušenosti.

KSTE: Život člověka je dle filosofů jakási trojnožka - práce, vztahy (rodina a přátelé), zdraví. Jakým způsoben tyto oblasti "balancujete" tak, aby byla trojnožka stabilní? Jako zaměstnané ženě/manažerce - zdá se Vám složité pracovat a zároveň se starat o děti/rodinu? Jak to děláte, abyste vše zvládla včas a v termínu - má někdo/něco u Vás naprostou prioritu? Máte nějakou "tajnou" vychytávku, jak vše zvládnout?

BCH: Myslím, že tohle je výzva pro každou ženu, která pracuje a přitom má rodinu. U mě bylo výhodou, že jsem vždy po rodině a dětech moc toužila, ale nějak se mi v téhle oblasti nevedlo, a tak jsem měla prostor na práci. A teď když mám vše, po čem jsem kdy toužila, si toho prostě hodně vážím a už to krásné vybalancování nechci nikdy ztratit. Mojí "tajnou" vychytávkou je být šťastná doma, jako manželka a máma, pak totiž vše ostatní vždy nějak klape.

KSTE: Bez kterých tří věcí podle Vás nemá smysl o zahájení  práce s malými dětmi vůbec uvažovat?

BCH: Myslím, že zásadní je podpora okolí, v mém případě je to hlavně manžel. Mám na mysli hlavně takovou tu mentální podporu, aby se žena cítila dobře a okolí jí nepředhazovalo, že je sobecká matka. Také je potřeba zajistit systém na hlídání dětí a ideálně i nějakou pomoc v domácnosti. A asi nejdůležitější je podle mě, aby si žena ujasnila, co a proč chce dělat a aby jí to dávalo smysl, to je kotva i v těch nejnáročnějších obdobích.

KSTE: Co Vám pomůže v takových těch smolných dnech, kdy jedna špatná zpráva střídá druhou?

BCH: Mně se osvědčilo obyčejné dýchání, kdy si představuji, že vydechuji napětí nebo stres a nadechuji klid a pohodu. Také mi pomáhá vyjít do přírody nebo kamkoli ven, aspoň na chvilku. Největším balzámem je pro mě být u nás doma nebo na zahrádce, s manželem, synem a našimi zvířátky, takhle se regeneruji nejrychleji.

KSTE: Nrazila jsem na názor, že české manažerky si své posty hájí a nejsou schopny podporovat mladší kolegyně, sdílet s nimi své zkušenosti atd. ze strachu, že přijdou o svou těžce vybudovanou pozici v mužském světě. Jaký je Váš pohled na toto tvrzení?

BCH: S tím jsem se naštěstí nesetkala. Jsem již téměř 12 let v Mary Kay a naše firemní kultura je naopak o sdílení a věk u nás nehraje žádnou roli, navíc klademe velký důraz na rozvíjení co nejlepších vztahů a příjemné pracovní klima. Také pracuji téměř pouze se ženami, takže u nás se ten klasický mužský svět ani nemůže vyskytovat.

KSTE:  Jak vypadá váš "normální" pracovní den, když pracujete ve vysoké manažerské pozici a staráte se přitom o malé dítě??

BCH: Mám několik typů "normálních" dnů. Jednak ty, které trávím na služebních cestách, konferencích a větších či menších akcích s našimi kosmetickými poradkyněmi. Dále ty, kdy jsem v kanceláři a většinou mám schůzky či porady, a na konec ty dny, kdy pracuji z domova a mohu být tedy se synem, a to dělám hlavně práci na počítači. Snažím se být co nejflexibilnější, takže přes den jdu třeba se synem na hřiště a e-maily, které nestihnu, vyřídím v noci, když už spí.

KSTE: Jakou nejcennější radu v životě jste dostala? Držíte se jí? Jakou nejcennější radu předá(vá)te svým dětem? Co radíte mámám ve stejné situaci? (které mají děti, ale rády by "rozjely podnikání")

BCH: Nejbližší jsou mi slova Mary Kay Ash: Chovej se k druhým tak, jak chceš, aby se oni chovali k tobě. A ještě: na prvním místě je Bůh, na druhém rodina a na třetím práce. A ano, tím se i řídím v životě a chtěla bych to předat mým dětem (zatím máme jedno, ale chtěli bychom další). Mámám bych radila pouze to, aby si věřily a byly odvážné. Děti nepotřebují pouze naši péči, lásku a náruč, ale také abychom byly šťastné a plně realizované.

Co radím ženám do rozjezdu podnikání

KSTE: Existuje rada, kterou byste ráda předala ženám, které začínají podnikat nebo o začátku podnikání přemýšlejí?

BCH: Všem ženám bych doporučila zaobírat se tím, co mě láká, po čem touží moje srdce a co jsou moje (tajné) sny. V každé z nás je toho víc, než tušíme, a myslím, že svět obohatíme tím, když ty naše talenty budeme rozvíjet a budeme se věnovat všemu, co nás naplňuje a dává nám smysl. Aspoň pojďme nějakou práci nebo podnikání zkusit, pokud nás to láká, jinak hrozí, že si to budeme někdy vyčítat.

A snad úplně nejhorší by bylo jednou to předhodit dětem - kvůli tobě/vám jsem nemohla ...

Všem pracujícím mámám přeji hodně odvahy a naplňujících úspěchů a zároveň šťastnou rodinu!
 

Barbora Chuecos

www,marykay.cz