Asertivní komunikace aneb naučte se říkat NE

18.09.2012 09:00

(Edux.cz)

  • Nabídl vám někdy někdo ke koupi nějaký výrobek, který jste ani nepotřebovali, ani jste nebyli přesvědčeni o jeho kvalitách, a přesto jste nedokázali odmítnout?
  • Pozvala vás nějaká blízká osoba na akci, o niž jste neměli zájem, a přesto jste neuměli říct „ne“, abyste svého přítele nezarmoutili?
  • Učinil vám někdy někdo nabídku, která vás nijak nelákala, přesto jste na ni přistoupili, aby se dotyčný neurazil?
  • Váš nadřízený podrobí vaše jednání kritice a vy nejste schopni mu jeho námitky vyvrátit, i když víte, že nemá pravdu?
  • Dostali jste se na pracovišti do konfliktu se svým kolegou a nejste schopni adekvátně reagovat, i když jste přesvědčeni o tom, že pravda je na vaší straně?

 

Toto je jen zlomek situací, do kterých se mnohdy dostane každý z nás. Poté, co v nich neobstojíme, následují výčitky ke své vlastní osobě, sebepodceňování a nedůvěra ve vlastní schopnosti. To vše může lehce přerůst v naprostou pasivitu a neschopnost efektivně komunikovat se svým okolím.

Pokud i vás trápí podobné problémy a chtěli byste se naučit takovým komunikačním dovednostem, jež by vám pomohly prosadit se a získat sebedůvěru v jednání s ostatními lidmi, přijďte na kurz Asertivní komunikace, který pořádá vzdělávací společnost EDUX, s. r. o., v Hotelu Luník, Praha 2.

Naučíte se říkat NE...

...aniž byste trpěli pocitem provinění, nepodléhat manipulaci, s nadhledem přijímat oprávněnou a slušně vyvracet neopodstatněnou kritiku a zvládat konfliktní situace. Být asertivní totiž neznamená být agresivní a bezohledně se prosazovat, ale otevřeně vyjadřovat a vhodným způsobem prosazovat vlastní názory a nápady a umět přitom naslouchat druhým. A to by mělo být cílem každého z nás.