10 zaručených tipů na (nejen) jarní úklid

13.02.2014 08:00

Za pár týdnů přijde jaro a nastane čas velkých úklidů a odkládání sezónních věcí. Seznamte se s deseti zaručenými tipy, které vám pomohou. 

 

Důležitý je pevný řád 

Stanovte si jasné cíle a ty dodržujte. Důležité je si pojem “jarní úklid“ rozfázovat na dílčí úkoly. Tyto úkoly by se měly koncentrovat vždy na jedno místo v domácnosti. Nejprve začněte třeba ložnicí, potom obývacím pokojem, kuchyní a kolotoč zakončete koupelnou a záchodem. Přeskakovat z jedné práce v jedné místnosti do druhé místnosti celkový čas úklidu pořádně natáhne. 

Zimní bundy nebudete na jaře potřebovat 

Pokud budete přesvědčeny, že zimní kabáty a bundy už není potřeba vytahovat, uvolněte místo v šatníku na jarní věci. Zimní oblečení nechte před uskladněním vyčistit a dobře je zabalte a zabezpečte před prachem a moly. Pro velké kusy oděvů dobře poslouží i vakuové pytle. Navíc budete mít vše pohromadě. 

Lyže a sáně vyměnit za kola 

Jakmile opadne poslední sníh a teploty začnou stoupat nahoru, bude na čase vyčistit a uklidit lyže a sáně. Jejich místo mohou vystřídat třeba cyklistická kola. 

Průvan v ložnici 

Jaro musí nastoupit i do ložnice, proto vyměňte teplé zimní peřiny, polštáře a přehozy za jejich odlehčenější varianty. Lůžkoviny vyperte, vyvětrejte a důkladně osušte. Uskladňujte stejným způsobem jako zimní oblečení, tedy tak, aby se na ně neprášilo. 

Domov není starožitnictví 

Pokud má váš partner stejně jako většina mužů tendenci hromadit nepotřebné věci s tím, že je jednou opraví, nebo že se budou hodit, přitlačte na pilu. Nikdy je neopraví a nikdy se hodit nebudou. Stejně jako tomu bylo posledních 10 let. 

Pneumatiky do skříně nepatří 

Možná i vám se celý rok válí pneumatiky na automobil ve sklepě nebo dokonce ve skříni. Zabírají spousty místa a máte jistotu, že ty zimní vystřídají zase letní. Využijte možnosti uskladnění pneumatik v pneuservisu nebo je dejte do externího skladu. 

Zapojte celou rodinu 

Jarní úklid není jen údělem ženy. Když přiloží ruku k dílu celá rodina, zbyde spousty času na společné chvíle odpočinku. Dětem svěřte alespoň jejich pokoj, ale zadání úkolů nijak nekonkretizujte. Sdělte jim pouze cíl – jak k němu dospějí, nechte na jejich kreativitě. Stejně postupujte i v případě partnera. 

Domácí prostředky na čištění 

Důvěřujte radám našich babiček. Citrón si poradí i se zašlou špínou, má antibakteriální účinky a navíc voní opravdově (nikoliv jako umělé vůně z mycích prostředků). Ocet je výborný na vodní kámen a rez, proto své uplatnění najde v koupelně či v kuchyni. Místo čistícího písku pak vyzkoušejte obyčejnou kuchyňskou sůl. Uvidíte, že budete mile překvapeny. 

Úklid jako cvičení

Děsíte se úklidu jako čert kříže? Berte to jako pohyb či nový druh sportu, při kterém si zlepšíte fyzickou kondici. Vždyť už během jedné hodiny luxování spálíte přes 1000 kJ, mytí oken si vezme 800 kJ, mytí podlahy přes 500 kJ, a těchto aktivit by se našlo daleko více. 

Přebytečné a sezónní věci pryč 

Nemáte velké skříně, úložné boxy nebo možnost sklepa? Nebo naopak máte a už se vám tam nic nevejde? Využijte nabídku externích skladovacích prostor. Například společnost CitySelf Storage, která má v Praze tři pobočky, nabízí komfortní kóje v různých velikostech. Vybere si skutečně každý. Nemusíte se bát velkých rozměrů, například vybavení bytu 2+KK v pohodě složíte do kóje o velikosti 5 metrů čtverečních. Cena za takovou kóji (s 24 hodinovým přístupem denně, sedm dní v týdnu, s kompletní ostrahou i pojištěním) začíná na 2.300 Kč měsíčně. Na sezónní věci však stačí i daleko menší prostory. Cenu si můžete vypočítat na www.cityselfstorage.cz. 

 

Self-Storage je jeden z hlavních operátorů v oblasti "self-storage" (samoskladování, samouskladnění), který má pobočky v sedmi evropských zemích a celkem 45 poboček, zároveň je pátou největší self-storage firmou v Evropě. Česká větev City Self-Storage existuje od roku 2002 a v současné době provozuje tři pobočky v Praze: Holešovice, Pankrác, Dejvice. Poskytuje služby v oblasti skladování, archivace nebo stěhování. Velikost skladů je od 0,5m2 do 30m2.